Okunma

All-in-One Bilgisayarlar Nedir?


02 Ekim 2011 Pazar 12:30
All-in-One Bilgisayarlar Nedir?

Masaüstü bilgisayar dediğinizde aklınıza hemen bir kasa, ekran, klavye ve fare geliyor değil mi? Ekran, klavye, fare tamam da eğer yer sıkıntınız varsa kasayı koyacak bir yer bulamazsınız. Koyduğunuz yerde de genelde emanet gibi durur.

Durum böyle olunca da daha az yer kaplaması sebebiyle dizüstü bilgisayarlara yöneliyoruz. Ancak o zamanda, masaüstü bilgisayardaki daha büyük ekran, daha yüksek çözünürlük gibi özelliklerden mahrum kalıyorsunuz. İşte All-in-One yani hepsi bir arada bilgisayarlar da burada devreye girerek bir boşluğu kapatmaya çalışıyor.

Hepsi bir arada bilgisayar örneklerine yıllar önce Apple’ın iMac‘leri ile tanışmıştık. Gerekli donanım monitörün içine gömülü olduğu için ayrıca bir kasaya ihtiyaç duymuyor ve yerden tasarruf ediyordunuz.

Teknolojinin gelişmesiyle hepsi bir arada bilgisayarlar da gelişti. Şimdi bir çok hepsi bir arada bilgisayar LCD bir monitör içerisine gerekli donanımın yerleştirilip, oldukça ince bir yapıda tasarlanıyor.

İlk paragrafta da bahsettiğimiz gibi, yer sıkıntısı olup da masaüstü bir bilgisayara sahip olmak isteyenler için hepsi bir arada bilgisayarlar oldukça mantıklı bir çözüm. Bildiğimiz masaüstü bilgisayarlara göre dezavantajlarından birisi, içerisindeki parçaları istediğiniz gibi değiştiremiyor oluşunuz diyebiliriz. Aslında bu cihazları basite indirgenince dizüstü bilgisayarın ekransız kasasının bir LCD monitörün içerisine gömülmüş hali diyebiliriz.

Performans konusunda da masaüstü bilgisayarlar kadar yüksek performanslı donanımları içeremeseler de, sundukları performans bir çoğunda yeterli diyebiliriz. Bir çoğunda sunulan kablosuz klavye ve fare ile de sistemin oluşturduğu kalabalık en aza indirmek amaçlanmış. Bir çok hepsi bir arada bilgisayarı sadece elektrik kablosu ile prize takıp çalışır hale getiriyorsunuz. Bu sayede gereksiz kablo salatasından da kurtulmuş oluyorsunuz.

Exper’in All-in-One bilgisayarı Tria, hepsi bir arada bilgisayarlar arasında farklı tasarımıyla öne çıkıyor. Katlanabilen ekran yapısına sahip Tria, full HD ekran çözünürlüğü ve 21.5 ekran sunuyor. Gerekli donanımın monitör ayağına yerleştirildiği yapısıyla, sizi yer sıkıntısından kurtarıyor. Kablosuz klavye ve fareyle de masaüstü bilgisayarınıza kablolarla bağlılığınızı azaltmış. Üzerinde bulunan Intel Core i3 370M işlemcinin ise bir çok işin üstesinden rahatlıkla gelebileceğini belirtelim.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarın karışımından oluşan All-in-One yani hepsi bir arada bilgisayarlar, şık tasarımlarıyla masaüstünüzde kendilerine yavaş yavaş yer edinecek gibi duruyor.

 

::Masaüstü, dizüstü, hepsi bir arada, hangisini tercih ediyorsunuz, neden?

A D V E R T O R I A L
yazarCem Şahin

Eline geçen her şeyi inceleme potansiyeline sahip olan yazar, bilgisayar donanımları ve yazılımlarının ardından otomobillere de el atmak üzere.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “All-in-One Bilgisayarlar Nedir?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Benim bu tür bir bilgisayarım var buna işlemci takabilir miyim?

  2. SDN Okuru dedi ki:

    all in one bilgisayarlar laptop gibi elekrik olmadan çalışıyor mu?

" All-in-One Bilgisayarlar Nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere All-in-One Bilgisayarlar Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda All-in-One Bilgisayarlar Nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "