Okunma

Alman üreticiler incelemek için Tesla Model 3 aldı


30 Ocak 2018 Salı 21:00
Alman üreticiler incelemek için Tesla Model 3 aldı

Alman otomotiv üreticileri mühendislik çalışmalarında kullanmak için Tesla Model 3 satın aldı.  Mercedes, Porsche, Audi veya BMW‘ye ait olduğu tahmin edilen Model 3 büyük dikkat çekti.

Elon Musk‘ın CEO’su olduğu Tesla, geçtiğimiz yıl uygun fiyatlı ilk otomobilini tanıtmıştı. Model 3 adındaki araç, 30.000 dolar başlangıç fiyatıyla firmanın diğer otomobillerine göre çok daha ulaşılabilir bir modeldi. 

400.000’in üzerinde ön sipariş alan Model 3, dünya genelinde çok büyük ilgi görmüştü.

Aracın üretiminde pek çok farklı problem yaşansa da Tesla, araçları sahiplerine teslim etmeye başladı.

Alman otomotiv üreticileri mühendislik çalışmaları için Tesla satın aldı

Tesla Model 3 DHL kargo

 

Alman otomotiv üreticileri Tesla’nın Model 3 ile birlikte sunduğu özelliklere ve kullandığı sistemlere yakından bakmak için bir adet Model 3 almış gibi görünüyor.

Daha önce de Audi ve Mercedes’in Model X satın aldıkları ve parçalarına ayırarak detaylıca incelediği ortaya çıkmıştı.

Uçakla Amerika’dan Almanya’ya taşındı

Tesla Model 3 DHL kargo

Söz konusu Model 3, Amerika’da ön sipariş verilerek satın alındı. Tesla’nın teslim ettiği araç, Alman kargo şirketi DHL tarafından Almanya’ya uçak kargo ile taşındı.

Model 3’ü uçaktaki detaylı görüntülerinin sızmasıyla birlikte de aracın sahibi hakkında bazı iddialar ortaya atıldı.

Mercedes, Porsche ve Audi’nin merkezine gidiyor

Aracın üzerindeki DHL etiketinden aracın Stuttgart’a gittiği net bir şekilde görülebiliyor. Mercedes-Benz ve Porsche’un merkezi olan Stuttgart, aynı zamanda Audi’nin de bir araştırma merkezine ev sahipliği yapıyor.

Daha önce de  incelediler

Geçtiğimiz yıllarda Alman otomotiv üreticilerinin diğer Tesla modellerini de satın alarak detaylıca incelediği ortaya çıkmıştı.

Hatta Audi’nin Model X’i daha Avrupa’da satışa çıkmadan Amerika versiyonunu getirdiği ortaya çıkmıştı.

Normal bir durum

Mercedes A Serisi

Otomotiv üreticilerinin rakip araçları satın alarak incelemeleri ve parçalarına ayırmaları aslında çok olağan bir durum.

Hem otomotiv üreticileri hem de telefon üreticileri rakip modelleri belli bir süre test ediyor. Elde ettikleri deneyimler de yeni modellerin geliştirilmesine ışık tutuyor.

Yerli otomobile etkisi

Ortak girişim grubunun belirlenmesiyle birlikte yerli otomobil geliştirilmesi için zorlu bir döneme girildi. 2019 yılında aracın ilk prototipinin sergilenmesi bekleniyor. Tahminlere göre aracın geliştirilme aşamasında Tesla’nın otomobilleri de incelenecek.

:: Model 3 başarılı olur mu?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Alman üreticiler incelemek için Tesla Model 3 aldı”

 1. caner dedi ki:

  İddiaların gerçeği yansıtmadığını kaydeden İTÜ, yazılı açıklamasında, “Tesla Roadster, 28.02.2012 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi ‘ne (İTÜ) araştırma amaçlı kullanılmak üzere bağışlanmıştır. 2012 yılından itibaren Tesla Roadster, öğrencilerin eğitimi ve araştırma faaliyetleri için kullanılmaktadır” dedi.

  İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, aynı zamanda elektrikli araçlar konusunda çeşitli çalışmalar yapıldığı kaydedilen açıklamada, “Bunun son örneği İTÜ Teknokent bünyesinde bulunan Derindere Motorlu Araçlar’ın (DMA) üretmeye başladığı elektrikli araçların pillerinin şarj istasyonuna gerek olmadan şarj edilebilmesidir. İTÜ, Araç bataryasının uzun mesafe gitmesine imkan vermeyen araçlardan yola çıkarak bugün tek şarjla 450 kilometre yol alabilen araçları ülkemize kazandırmıştır” ifadeleri yer aldı.

  Açıklama, “Ayrıca araştırma için hediye edilen bir aracın sürekli gündeme taşınması ve geri istenmesi Türk kültürü ve gelenekleriyle de bağdaşmamaktadır” denildi.

 2. Horoz dedi ki:

  Vestel city nin içinde i3 ve model s i gözlerimle gördüm güzel şeyler olucak

 3. Bozok dedi ki:

  Bizimkilere de Ağaoğlu verdi çürüttüler

" Alman üreticiler incelemek için Tesla Model 3 aldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alman üreticiler incelemek için Tesla Model 3 aldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alman üreticiler incelemek için Tesla Model 3 aldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "