Okunma

Alternatif Tarayıcılar


25 Eylül 2009 Cuma 15:00
Alternatif Tarayıcılar

İnternette gezinirken kullandığınız tarayıcıdan şikayetçi misiniz? Peki şikayet etmenize rağmen daha iyi bir alternatif bulamadığınız için farklılığa gidemiyor musunuz? O zaman alternatif internet tarayıcılarına bir göz atmanızın vakti gelmiş demektir. Belki Firefox ya da Chrome kadar popüler olmayabilirler fakat, bu onları kötü bir tarayıcı yapmaz.

 

Flock‘un içinde doğal RSS okuyucu bulunuyor. Böylece ek bir RSS okuyucu yazılımı kurmanıza gerek kalmıyor. Böylece sık sık girdiğiniz siteleri veya blog’ları da rahatlıkla takip edebilirsiniz. Flock’un kabiliyetleri bunlarla bitmiyor. Tarayıcı da ayrıca blog editörü, medya araç çubuğu ve fotoğraf yükleyicisi mevcut. 

Flock’un sitesine gitmek için buraya tıklayın.

GreenBrowser

İlgi çekici bir tarayıcı ile daha karşı karşıyayız. GreenBrowser (Yeşil Tarayıcı) adı verilen bu tarayıcı, fare hareketlerini algılayarak ona göre davranabiliyor. Firefox‘ta çeşitli eklentiler aracılığıyla fare hareketlerini tanımlayabiliyorduk fakat, bu özellik Firefox’un varsayılan ayarlarında mevcut değildi. Fare hareketleri ile tarayıcıya yön vermek, oldukça pratik bir kullanım imkanı sağlıyor.

Bunun dışında çoklu sekme özelliği ve arama motoru optimizasyonu da GreenBrowser’da mevcut. Chrome benzeri sayfa başlıkları, önceki oturumlarda açmış olduğunuz sayfalara kolayca erişim imkanı sağlıyor. Kısacası, yetenekli ve başarılı bir tarayıcı GreenBrowser.

GreenBrowser’ın sitesine gitmekiçin buraya tıklayın.

Slim Browser

Slim Browser adlı bu tarayıcının sloganı son derece iddialı: “İnternetteki en hızlı, en güvenli ve en ücretsiz tarayıcı“. güvenliği ve hızı konusunda popüler tarayıcılar kadar başarılı sayıldığı doğru. Çoklu sekme özelliği bu tarayıcıda da mevcut. Tarayıcı dahilinde bulunan açılır pencere engelleyicisi de son derece başarılı. Dolayısıyla kullanıcıya, temiz bir internet gezintisi keyfi yaşatıyor.

Slim Browser ile sekmeleri gruplayabiliyorsunuz. Bu grupları saklayarak sonraki oturumlarda kullanabilme imkanına da sahipsiniz. Başarılı bir tarayıcı olduğu doğru, fakat iddialı sloganı hak ediyor mu orası sizin insiyatifinize kalmış.

Slim Browser sitesine gitmek için buraya tıklayın.

xB Browser

XeroBank önderliğinde Firefox tabanlı bir tarayıcı olan xB Browser, Tor Network‘ünü kullanıyor. xB Browser’ın önceki ismi Torpark idi. Firefox ve Tor altyapısının ortak bir ürünü olan xB Browser’ın en önemli özelliği, internette anonim gezinme imkanı sunuyor olmasıdır.

Gezinmek istediğiniz site için önce Tor ağına bağlanarak, çeşitli bir şifreleme taktiği uyguluyor ve böylece anonim bir gezi gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Tarayıcıyı kapadığınız anda tüm çerezler ve geçmiş bilgileri tarayıcı temizliyor.

xB Browser sitesine gitmek için buraya tıklayın.

Maxthon

Maxthon eskiden MyIE2 olarak biliniyordu. MyIE2’den sonra, Microsoft’a daha sezgisel bir alternatif olmayı amaçlayan tarayıcı, kolay yönlendirme ve hızlı sekme açma özelliği ile birlikte kolay sık kullanılanlar yönetimini kullanıcıya sunuyor. Ayrıca Anti-Freeze adı verilen bir de ilgi çekici bir özeliği mevcut.

Bu özellik, tarayıcı donduğunda, oturum anında kaydedilerek, bekleme yapmadan, zorlu sorular sormadan tarayıcıyı kapıyor. Böylece saçma ve garip sorulara cevap vermeden oturumunuzu kurtarmış oluyorsunuz. Maxthon‘u kullanmak ile Internet Explorer‘ı kullanmak arasında çok da fark yok, zira tarayıcı piyasaya ilk çıktığında amacı Internet Explorer’a destek olmaktı.

Maxthon sitesine gitmek için buraya tıklayın.

uBrowser

İnternette 2 boyutlu sayfalarda gezinmekten sıkıldıysanız, sizi 3 boyutlu dünyayla tanışmayı hedefleyen uBrowser‘a bir şans tanımanızda fayda var. Belki sayfalarda derinlik sağlamıyor, ama sekmeleri üç boyutlu bir şekilde arabiriminde sunuyor. Oldukça sıradışı ve farklı bir internet deneyimini yaşamak istiyorsanız kesinlikle uBrowser’a göz atmanız gerekiyor. Web sayfalarını 3-boyutlu arabirimde tarayarak çeşitli geometrik şekillere sokan tarayıcı, her sayfaya farklı bir arayüz sunuyor.

3-Boyutlu tarayıcı deneyimini de Firefox‘ta çeşitli eklentilerle yaşayabiliyoruz, fakat uBrowser‘ın bize sunduğu çok daha farklı ve gelişmiş bir konsept. Dolayısıyla daha fazla ilgi çekiyor.

uBrowser’ın sitesine gitmek iin buraya tıklayın.

Browse3d

Bir başka 3-boyutlu tarayıcı olarak lanse edilen Browse3d, kulllanıcıya, tarama ekranını 3 boyutlu ortamda sunuyor. Açık olan sayfalarınızı tek bir sayfada toplayabilir, sayfaları adım adım karşılaştırabilir ve çeşitli benzer aksiyonlara girebilirsiniz. Browse3d‘nin diğer tarayıcıların yanında hafif kaldığını görebiliyoruz. Yine de çeşitli alternatifler aradığınız vakit, göz atabileceğiniz ve ilginizi çekerse rahatlıkla kullanabileceğiniz bir tarayıcı olduğunu da söylemeliyiz.

Browse3d’nin sitesine gitmek için buraya tıklayın.

:: Bu tarayıcılar arasından en çok hangisini beğendiniz?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Alternatif Tarayıcılar”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hızlı ancak blog kontrol panelıne giremiyorum . sıkıntılı yanları da var gibi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllardır Maxthon Kullanan Biri Olarak, Mutlaka Yazılmasını İstediğim Bir Kaç Özelliği Mevcut 😀

  1. Super Drag Drop, Linkleri Tutup, Birazcık Çekerek Yeni Sekmede Açabilirsiniz [Linkleri Açmak İçin Orta Tuşa Basmaya Yada, Sekme Çubuğuna Sürüklemeye Gerek Yok, 1-2px Hareket Ettirin Yeter:) ]

  2. URL Kodadı : En Sık Ziyaret Ettiğiniz Sitelere, Farklı Kısa Adlar Vererek Çok Kolay Erişebilirsiniz.
  Ornek : sdn – shiftdelete.net 🙂

  3.Maxthon Downloader : Güzel Bir Download Yöneticisi, Maxthonun İçinde Gelir.Ayrıca Video Sitelerinde Bulunan Flash Videoları Falan Yakalayıp, Tek Tıkla İndirmenizede Olanak Verir.

  4. Back Tuşundan, Pencere Başlığına, Kullandığı Motordan, Adres Çubuğu Fontuna Kadar Herşeyin Özelleştirmeye Açık Olması

  5. Yapmış Olduğunuz Bütün Ayarları [URL Kodadları, Tuş Dizilimi, Font Seçimi, …] Tek Bir Dosyayla Yedekleyebilme

  6. Kurulmaya Gerek Kalmaması, Klasörü Kopyalayıp İstediğiniz PC’de Ayarladığınız Gibi Çalıştırabilmek.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  1-2 yıldır Maxthon kullanıyorum ve özellikle 2 özelliğinden çok ***** bu 2 önemli özelliği burada yazılmamış:
  1.Mouseun sağ tuşu basılıyken yapılan fare hareketlerine görev atama.
  2.Sık kullanılanlar,ayarlar v.b şeylerin kullanıcı hesabına kaydedilmesi ve oturum açtığınız bilgisayarda bu ayarların indirilip uygulanması.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  süpersiniz

" Alternatif Tarayıcılar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alternatif Tarayıcılar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alternatif Tarayıcılar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "