Okunma

Amazon Alexa, sesinizi çalabilir!


28 Nisan 2018 Cumartesi 23:00
Amazon Alexa, sesinizi çalabilir!

Geçtiğimiz günlerde Amazon Alexa hacklendi, kullanıcıların aklına sanal asistan güvenliği ne durumda sorusunu getirdi. Amazon Alexa, sesli asistanlar arasında dikkat çeken isimlerden. Sesli komutlar ile birçok işinizi yapabildiğiniz Alexa, özellikle Amerika Birleşik Devletleri‘nde oldukça yaygın.

Amazon Alexa hacklendi, dinleme cihazına dönüştürüldü!

Hayatımızı kolaylaştıran bu tarz sesli asistanların varlığı aslında gizlilik açısından büyük bir tehdit olabilir. Geçtiğimiz günlerde güvenlik araştırmacıları tarafından yapılan bir zararlı uygulama nedeniyle, Amazon Alexa dinleme cihazına dönüştü.

Özelliklerden ödün vermeyen Alexa, standart işlevlerini yerine getirirken aynı zamanda da konuşmalarınızı üçüncü kişilerle paylaşabilir. Olayın arkaplanını aslında Amazon’un geliştiricilere verdiği yetkilerine manipüle edilmesi olarak açıklayan araştırmacılar, bu durumun kullanıcılar açısından büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Checkmarx bünyesinde çalışan araştırmacılar, konuyla alakalı olarak bir video yayınlayarak durumun ne derece kritik olduğunu gözler önüne sermeyi de ihmal etmedi. Konuyla ilgili olarak Amazon cephesinden ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

:: Amazon Alexa’da bulunan bu açık hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Amazon Alexa, sesinizi çalabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amazon Alexa, sesinizi çalabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amazon Alexa, sesinizi çalabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "