Okunma

Amazon Echo cinayetin seslerini kaydetti mi?


28 Aralık 2016 Çarşamba 06:12
Amazon Echo cinayetin seslerini kaydetti mi?

ABD Arizona’da işlenen bir cinayetin soruşturması, teknoloji firması Amazon’a kadar ulaştı.

Cinayeti araştıran ve maktül kadını öldürmekle suçlanan sevgilisi hakkında delil toplamak isteyen polis Amazon’dan, kadının evinde bulunan akıllı ev asistanı Echo cihazına dair ses kayıt bilgilerini istedi.

Cihazın evdeki sesleri sürekli dinlediğini bilen Polis, bu seslerin sunucularda her an kayıtlı olduğu varsayımından yola çıkarak, cinayet anındaki ses kayıtlarını talep etti.

Evimize gönüllü aldığımız casuslar

Amazon bu isteğe olumsuz yanıt verirken, şimdi yeni bir tartışma gündemi meşgul edecek gibi görünüyor.

Amazon Echo veya Google Home ya da Apple’ın Siri, Microsoft’un Cortana gibi dijital asistanları, evlerdeki, ortamlardaki sesleri sürekli dinlediği gibi bu sesleri aynı zamanda sunucularda da kayıt altına alınabiliyor mu?

Yani meraklı bir kulak, evimizde her an ne konuştuğumuzun kayıtlarını dilediği an çıkarıp dinleyebilir mi?

Bu cinayet soruşturması, ABD’de yeni bir mahremiyet tartışmasını da beraberinde getirecek gibi görünüyor. 

:: Akıllı ev asistanları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Amazon Echo cinayetin seslerini kaydetti mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu yıllar önce malum örgütlerin birinde çalışan eski bir ajan; "Eskiden birilerini dinlemek için insanüstü çaba gösterirken şimdi insanlar dinlemek için ihtiyaç duyduğumuz cihazlara için para ödüyor" benzeri bir açıklama yapınca bunlara komplo teorisi deyip geçiştirenleri bir sorgulamalı.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  O cihazları alırken dinlendiğinizi kabul ediyorsunuz zaten. Şuan elimizdeki telefon bilgisayar televizyon heryerden dinleniyoruz zaten. Gps sayesinde sürekli takip ediliyoruz. Bu şekilde bizi bizden daha iyi tanıyorlar ve bu cihazları kullanarak bizi öldürecekler.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Herhalde dinliyorlar aksini dusunmek ahmaklik

 4. SDN Okuru dedi ki:

  aksini düşünmek mantıksızlık olur. amazon kendisi bir satış platformu. işi hoparlör üretip satmak değil, üretilen hoparlörleri satmak. böyle bir cihaz çıkarıyorsa bilin ki, ortamdaki sesleri kullanarak o verileri işleyecek.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Senin sorunun cevabini ben vereyim liseli. Evet. Hersey sunucularda saklaniyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İlk versiyonunda "Always On" olması sebebiyle tepki geldiği için "Hey Alexa" ya da "Lan Alexa" gibi kişiselleştirilmiş bir komut atanarak, bu komutla seslenilmeden dinlememeye başlamaması gerekiyor. Google'daki "Ok Google" mevzusu gibi. Eğer dinliyorsa sağlam tazminat ödemeye mahkum bırakılır Amazon.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Farzedelim dinleniyoruz. Ne olcak sanki cia ajanısınız anasını sataym

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Tabii dinleniyoruz, ne sandınız ya?

" Amazon Echo cinayetin seslerini kaydetti mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amazon Echo cinayetin seslerini kaydetti mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amazon Echo cinayetin seslerini kaydetti mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "