Amazon kendini imha edebilen drone geliştiriyor!


01 Aralık 2017 Cuma 19:00
Amazon kendini imha edebilen drone geliştiriyor!

Drone ile sipariş teslimatı, özellikle Amazon gibi devlerin yaptığı çalışmalar ile hızla yaygınlaşıyor. Bu konuda akıllara takılan en büyük sorulardan birisi ise, taşıma sırasında herhangi bir olumsuzluk yaşanması halinde ne olacak?

Taşıma işlemi sırasında ortaya çıkan bir arıza nedeniyle, drone’un herhangi bir evin veya insanın üzerine düşmesini kimse istenmez. Bu durumun ciddi hasar ve yaralanmalara yol açabileceğini göz önünde bulunduran Amazon yeni aldığı patent ile bu konuda oldukça önemli bir proje üzerinde çalışıyor.

Kendini imha edebilen drone kısa sürede parçalanacak!

Arıza durumunda kendisini havada parçalara ayıran drone sistemi için alınan patentin temelinde, pil patlaması veya pervane arızası gibi uçuşun devam edemeyeceği ciddi arızalar yer alıyor.

Amazon - kendini imha edebilen drone

Parçalama işlemi öncesinde uçuş rotasını, hava koşullarını ve yakındaki arazilerin durumunu inceleyen denetleyiciler süreci buna göre yönetecek.

Patent ile ilgili paylaşılan görselde, arıza sonrasında parçalanma süreci başlayan ve taşıdığı paketi bir ağaç üzerine bıraktıktan sonra parçaları boş alanlara ve küçük bir gölün üzerine dağılan bir drone gösteriliyor.

Elbette, herhangi bir patent ile benzer şekilde bu sistemin kullanılabilir hale geleceğine garanti verilmiyor. Şirket, geçtiğimiz dönemlerde paketler içine yerleştirilmiş paraşütler, büyük şehirlerde dağıtım için arı kovanları ve balina taşıyan körükler dahil olmak üzere birçok farklı konsepti patentledi.

Günlük yaşamda Amazon’un drone ile teslimat konusunda çok daha fazla zorluk ile karşı karşıya olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Zira, binlerce drone’un yönetildiği bir üs kurmak ve insanları drone ile teslimat konusunda ikna etmek çözülmesi gereken sorunların başında geliyor.

:: Kendini imha edebilen drone fikri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Amazon kendini imha edebilen drone geliştiriyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  James Bond un isine yarar. Drone larakarsiyim. Belki bende bir tane yok diye. Ama olsun gene de karsiyim. Bomba bile tasiyabilirler.

" Amazon kendini imha edebilen drone geliştiriyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amazon kendini imha edebilen drone geliştiriyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amazon kendini imha edebilen drone geliştiriyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!