Amazon Redshift için önemli güncelleme


03 Aralık 2019 Salı 23:29
Amazon Redshift için önemli güncelleme

Amazon’un daha büyük bulut bilişim platformu olan Amazon Web Hizmetlerinin bir parçasını oluşturan veri barındırma ve düzenleme hizmeti sunan veri ambarı ürünü Amazon Redshift güncellendi. Artık işlemler eskisinden daha hızlı ve daha kolay olacak.

Amazon Redshift için önemli güncelleme!

2012’de Amazon’un ortaya çıkardığı ve data warehouse süreçleri için geliştirdiği Redshift şimdi daha yalın ve daha hızlı bir halde karşımızda. Amazon’un on binlerce müşterisiyle birlikte şu anda dünyanın en popüler veri deposu olan Redshift, için önemli geliştirmeler yapıldı.

Sürekli olarak hızlı performans ve karmaşık sorgular için destek ve işlem yeteneklerini artıran Redshift, müşterilerin yalın veriye daha hızlı ulaşması için güncellendi.

Aslında daha önceki Redshift modeli, bilgi işlem gücü ve depolama kapasitesi arasında oldukça sağlam bir bağlantı kurar. Belirli sayıda örneğe sahip bir küme oluşturursunuz ve her örnekle sağlanan yerel depolama miktarını sizlere gösterir.

İsteğe bağlı Concurrency Scaling (Eşzamanlılık Ölçeklendirmesi) ile ek bilgi işlem gücüne erişebilir ve kümelerinizi dakikalar içinde aşağı ve yukarı ölçeklendirmek için Elastic Resize‘ı kullanabilirsiniz. Böylece değişen bilgi, işlem ve depolama gereksinimlerine hızlı bir şekilde uyum sağlar.

Bugün ise hesaplama gücünü ve depolama alanını ayrı ayrı optimize edebilen, yeni bir yönetilen depolama modeliyle desteklenen Redshift’in yeni nesil ve çok daha hızlı hesaplama imkanı sunan güncellemesi piyasaya sürüldü.

Lansmanda yüksek bant genişliğine sahip ağ oluşturmak için SSD tabanlı depolama Amazon Simple Storage Services yani Amazon S3 kullanımı ile veri yönetimi teknikleri gibi bazı mimari geliştirmelerin ortaya çıkarıldığı bildirildi.

Yeni geliştirmeler Redshift’in, diğer bulut destekli veri ambarı hizmetlerinin 3 katı performans vermesini sağlıyor. Bununla birlikte Yoğun Depolama (DS2) örneklerini kullanan çoğu Amazon Redshift müşterisi aynı maliyet ile 2 kat daha iyi performans ve 2 kat daha fazla depolama alanı elde edecek.

Diğer birçok kullanım durumunun yanı sıra, bu yeni özellik iş yükünün büyük kısmının veri ambarındaki verilerin küçük alt kümesine odaklandığı operasyonel analitik için iyi bir seçim olacak. Geçmişte, müşteriler depolama limitleri dahilinde kalabilmek için daha eski verileri diğer depolama türlerine yüklüyordu. Bu da geçmiş verilerle ilgili sorguları karmaşık hale getiriyordu. Fakat yeni destek ile karmaşıklık ortadan kaldırıldı.

Amazon Redshift için önemli güncelleme! - ShiftDelete.Net

Yeni Nesil Hesaplama

Yeni RA3, yeni yönetilen depolama modeliyle birlikte çalışacak şekilde tasarlandı. Ra3.16xlarge‘da 48 vCPU, 384 GiB Bellek ve 64 TB‘a kadar artırılabilir depolama alanı bulunuyor.

Optimize edilmiş yeni depolama birimi

Yeni yönetilebilen depolama birimi sistemi aynı derecede ölçek, performans ve dayanıklılık için her durumda S3 destekli büyük kapasiteli, yüksek performanslı SSD tabanlı depolama önbelleği barındırıyor. Depolama sistemi, yüksek performans ve önbelleği yönetmek için veri bloğu sıcaklığı, veri bloğu ve iş yükü modelleri gibi önemli özellikler dahil olmak üzere birden fazla metrik kullanıyor.

Veriler otomatik olarak uygun seviyeye yerleştirilir ve önbellekten veya diğer optimizasyonlardan yararlanmak için özel bir şey yapmanıza gerek yoktur. SSD ve S3 depolama için aynı düşük fiyatı ödersiniz ve veri deponuzun depolama kapasitesini ek örnekler eklemeden ve ödemeden ölçeklendirebilirsiniz.

Redshift‘in mevcut olduğu tüm AWS Bölgelerinde RA3 örneklerini yönetilen depolama ile birlikte kullanmaya başlayabilirsiniz.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Amazon Redshift için önemli güncelleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amazon Redshift için önemli güncelleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amazon Redshift için önemli güncelleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  2. 2 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  3. 3 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  4. 4 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  5. 5 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  6. 6 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  7. 7 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  8. 8 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  10. 10 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...