Amazon ve Apple anlaşmasına soruşturma başlatıldı


03 Ağustos 2019 Cumartesi 14:01
Amazon ve Apple anlaşmasına soruşturma başlatıldı

Geçtiğimiz aylarda Amazon ve Apple anlaşması imzalanmıştı. Buna göre Apple, ürünlerini kendisi Amazon üzerinden satışa sunmaya başlamıştı. Ancak bu durum ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun dikkatinden kaçmadı.

Amazon ve Apple anlaşması

Amazon ve Apple anlaşması soruşturma geçirecek

Dünyanın en büyük e-ticaret markası olan Amazon ile teknoloji devi Apple geçtiğimiz aylarda yeni bir anlaşma imzaladı. Buna göre Apple, kendi ürünlerini diğer satıcılardan bağımsız olarak yetkili satıcı olarak Amazon’da satışa çıkarmaya başladı. Ancak bu durum diğer satıcıların satış oranını düşürdü. Bu durum ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun dikkatini çekti.

Özellikle diğer satıcıların mağduriyetine odaklanan Ticaret Komisyonu, Amazon ve Apple anlaşması için soruşturma başlattı.

Ticaret anlaşmalarıyla ilgilenen MLex şirketi, bu haftanın başlarında Federal Ticaret Komisyonu’nun doğrudan Amazon aracılığıyla satılmayan bazı ürünler için satış verileri araştıran bir soruşturma başlattığını belirtti. Anlaşmadaki sorun ise Apple ve Amazon’un ortaklığının, üçüncü parti satıcılarının yeni veya yenilenmiş Apple ürünü satmasının çok daha zor hale gelmesi olarak belirtildi. Aslında bu anlaşma Apple ürünleri satan diğer satıcıların tamamen sistemden çıkmasına neden oluyor. Ticaret Komisyonu ise Amazon’un bu konuda rekabete aykırı olarak hareket ettiğini düşünüyor.

Anlaşmadan sonra üçüncü parti satıcıların Refurbished (yenilenmiş) iPhone fiyatlarını artırdığı gözlendi. Ticaret Komisyonu’nun inceleme ve soruşturma hakkında ilerleyen günlerde resmî açıklama yapması bekleniyor.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Amazon ve Apple anlaşmasına soruşturma başlatıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amazon ve Apple anlaşmasına soruşturma başlatıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amazon ve Apple anlaşmasına soruşturma başlatıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
  9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
  10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)