Okunma

Amazon’un sahibi dünyayı kurtaracak


10 Mayıs 2019 Cuma 17:20
Amazon’un sahibi dünyayı kurtaracak

Blue Origin ve Amazon’un sahibi Jeff Bezos dünyayı kurtarmak istiyor. Bezos bunu uzayda madencilik, üretim ve koloniler sayesinde yapmayı hedefliyor.

Amazon’un sahibi Jeff Bezos dünyayı kurtarmak istiyor

Dünya, güneş sistemimizde yaşanabilecek en iyi gezegendir. Ona en yakın özelliklere sahip Mars bile, fırtınalar ile korkunç bir hal alabilir.  Bunu göz önünde bulunduran Blue Origin’in ve Amazon’un sahibi Jeff Bezos kendisine bir hedef koyduğunu açıkladı. Bu hedef; insanları hayatta tutmak.

Washington DC’de sadece basının davetli olduğu bir etkinlikte konuşan Bezos, dünyanın ileride konut ve hafif sanayi bölgesi olacağını, ağır sanayinin ve madenciliğin uzaya taşınacağını söyledi.

Bezos’un bu pembe hayalleri ise bir çok engel ile karşı karşıya. Öncelikle büyük araçları, hele ki maden aracı gibi dev araçları yörüngeye sokmak oldukça maliyetli bir iş.

Elon Musk bunu, tekrar kullanılabilir roketler ile başarmayı deniyor, ancak bu roketler ve araçlar maden araçlarına göre çok daha küçük kalıyorlar. Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un hayali ise bunu New Glenn adlı araç ile yapmak. Ancak bunun tamamlanmasının yıllar alabileceği konuşuluyor.

Jeff Bezos’un belirttiğine göre söz konusu roket minimum 2021 yılında ilk denemesini yapacak. Bu görevler ve denemeler başarılı olursa şirket, uzaya taşımacılık yapabilecek.

Siz ne düşünüyorsunuz? Jeff Bezos’un hayalleri gerçekçi mi? Sizce bu seviyede büyük araçlar uzaya taşınabilir mi? Yorumlarda belirtiniz.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Amazon’un sahibi dünyayı kurtaracak”

 1. Sefkan acar dedi ki:

  Kapitalist sistem vaad edilen cenneti bu dünyada yaratacak👏

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Umarım yapamazsınızz..

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  mumkun

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Allah isterse kıyamette o yerleri de yok eder ve bu adamlar yaşayanları değil doğacakları mı kurtaracak?? Git önce Afrika’da kuyu aç, para ve yiyecek yardımı yap.

 5. Pessimist dedi ki:

  Vay be, adam el ile sayılan zenginler arasında ama saç ektirmemiş. Stil yapmış. Bizimkiler de kredi çeker saç ekimi için. İlginç.

 6. Köle dedi ki:

  La adam ucuz işçi çalıştırarak zengin oldu,ne dünyayı kurtarmasından bahsediyorsunuz, kurtarması değil daha çok insan sömürmesi

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ah ne yüce hedefler. Bizde keriziz ya bunları yedik.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bunlar yerine Afrika’daki kıtlığı mesela Sudan’da su kuyusu açmaya 2021 e kadar dünyada aç insan bırakmamayı hedef koysunlar

  1. Anonim dedi ki:

   onuda sen yap

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Anca Laf

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Kesinlikle Laf değil New glen roketini yaparsa Tek seferde uzaya 100 ton taşıyabilecek ve o roketi defalarca kullanabilecek şuan en Fazla 40 ton tasiyabiliyor sizin aklınız bile almıyor anlıyorum

" Amazon’un sahibi dünyayı kurtaracak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amazon’un sahibi dünyayı kurtaracak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amazon’un sahibi dünyayı kurtaracak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "