Okunma

AMD’den Değişmeli GPU


23 Mart 2008 Pazar 22:00
AMD’den Değişmeli GPU
Her ne kadar yoldaki Puma platformunda AMD bu işi tamamen kendi yongalarıyla yapacak da olsa, pil ömründen tasarruf için ayrı grafik işlemciden tümleşik olana geçme özelliğini, Intel yongalı taşınabilir sistemlerde de görmemiz mümkün. Bazı dizüstü bilgisayarlarda şu sıralarda da görülebileceği şekilde, bir anahtar yardımıyla o anda etkin olan grafik işlemcisi, harici işlemciden tümleşik işlemciye geçiş yaparak pilden tasarruf edilebiliyor. Tabii bu işlem için sistemi yeniden başlatmanız gerekiyordu. Yeni teknolojide ise beklentiler, grafik işlemciler arasında sistemi yeniden başlatmaya gerek kalmadan geçiş yapabilmek.

Puma’da Olacak, Peki Centrino’da?

Şimdi kafadaki soru şu: AMD‘nin yeni dizüstü bilgisayar platformu olan Puma içinde bu değiştirilebilir grafik işlemcisi teknolojisini göreceğiz. Intel’le çalışmaya giden AMD, bu konuda bazı adımlar atıyor. Nvidia tarafıyla böyle bir çalışma yapılıp yapılmayacağı konusunda bilgi bulunmuyor; fakat neden olmasın?

SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" AMD’den Değişmeli GPU konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD’den Değişmeli GPU ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD’den Değişmeli GPU ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "