Okunma

AMD’den İş Ortamına Giriş


27 Nisan 2008 Pazar 21:00
AMD’den İş Ortamına Giriş
AMD‘nin Business Class bilgisayar sistemi aslında önceki masaüstü çözümlerine basit bir eklenti olarak düşünülebilir. Business Class, temel olarak iki farklı parçadan oluşan bir sistem. Bu sistemde birinci parça, AMD’nin bizim de testlerini yayınladığımız RS780G yongasının çoklu ortam özellikleri kırpılmış bir sürümünü barındıran anakartlar. Anakartlar üzerinde kullanılan 780V yongası aynı zamanda daha düşük bir grafik işlemcisi hızına sahip.

Yönetilebilirlik Özellikleri

AMD, vPro‘nun sunduğu özellikleri sunması için birkaç özelliğe daha ihtiyaç duyduğunu biliyor olsa gerek, sadece işlemci ve anakart ile işi sonlandırmamış. Anakartın üzerine eklenen bazı bileşenler, uzaktan yönetim ve güvenlik için gerekli durumda. AMD, uzaktan yönetim için DASH 1.1 desteği sunuyor. Intel’in sistemi biraz daha gelişmiş olsa da AMD açık standart yolunu tercih etmiş durumda. Ayrıca bir güvenilir platform modülü sayesinde (TPM) şifreleme ve güvenlik işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Peki İşlemci Tarafı?

AMD’nin, Business Class için sunduğu işlemcilerin, klasik masaüstü işlemcilerden pek bir farkı bulunmuyor. Diğer taraftan, bu işlemcilerin isimleri sonlarında B takısına sahip. Örneğin Phenom X4 9600B. Bu işlemcilerin farkı, daha uzun garanti sürelerine (üç yıl) sahip olmalarından başka birşey değil.

AMD bu platform için yedi tane işlemci duyurdu. Bunlar arasında bir tane dört çekirdekli ve bir tane de üç çekirdekli Phenom işlemci bulunuyor (Phenom X4 9600B ve Phenom X3 8600B). Dört tane çift çekirdekli Athlon X2‘nin (5400B, 5300B, 5200B ve 4450B) yanı sıra bir tane de tek çekirdekli Athlon işlemci (1640B) mevcut.

Bilgi için: AMD
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" AMD’den İş Ortamına Giriş konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD’den İş Ortamına Giriş ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD’den İş Ortamına Giriş ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "