Okunma

AMD’den Yeni Tasarruflu İşlemciler


02 Şubat 2009 Pazartesi 22:00
AMD’den Yeni Tasarruflu İşlemciler

AMD’nin 45 nanometrelik işlemcileri iyi çıktıktan sonra şimdi sıra modelleri çeşitlemeye gelmiş durumda. Bir taraftan AM3’le DDR3 arenasına giren AMD, esas mücadeleyi Intel‘le alt seviyede veriyor. Bütün enerji tasarruflu işlemciler Athlon markalı olarak sunulacak; hatta dört çekirdekliler bile…

Propus’un Dönüşü

Üçünücü seviye ön belleksiz Phenom işlemci olarak tanımlayabileceğimiz Propus çekirdeğine sahip işlemcilerden biri olan Athlon X4 605e, 65 Watt ısıl tasarım gücü içinde kullanıcılara 2,5 GHz‘lik bir hız sağlayacak. Üründe 2 MB ikinci seviye önbellek bulunuyor olacak. Ayrıca bir tane de 45 Watt‘lık bir işlemci daha bu segmentte 2,1 ila 2,4 GHz arasında sunulacak. Herhalde, bu işlemci hiç ısınmayacak.

Merhaba Rana

Üç çekirdek tarafında ise Rana çekirdeği, yine üçüncü seviye bir bellek olmadan üretilecek. Athlon X3 405e 2,5 GHz’de 65 Watt‘lık bir çerçevede kullanıcılara sunulacak. Bu işlemciler 1,5 MB ikinci seviye önbelleğe sahip olacak. Athlon X4‘te olduğu gibi düşük bir hızda çalışan 45 Watt‘lık bir işlemci daha bu seride bulunacak.

Çıkış Tarihleri

Bu işlemcilerden 65 Watt TDP ile gelecek olanları önümüzdeki iki ay içinde, 45 Watt TDP‘ye sahip olanları ise diğerlerinden hemen sonra görebileceğiz. Özetle, 45 nanometre, AMD’ye yaradı diyebiliriz.

:: Üç çekirdekli işlemcilere sıcak bakıyor musunuz?

Bilgi için: AMD
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" AMD’den Yeni Tasarruflu İşlemciler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD’den Yeni Tasarruflu İşlemciler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD’den Yeni Tasarruflu İşlemciler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "