Okunma

AMD’nin Liderlik Planları Ortaya Çıktı


11 Kasım 2010 Perşembe 09:30
AMD’nin Liderlik Planları Ortaya Çıktı

AMD’nin Fusion projesinin ilk üyelerinin daha önceden belirlenen tarihten birkaç ay sonrasına erteleneceğini sizlere duyurmuştuk. (AMD Fusion Gecikecek)

Bu haberin üzerinden bir gün geçmeden AMD, 2011 ve 2012′ye ait masaüstü işlemci yol haritasını yayınladı. Yol haritasına bakıldığında 2011 yılının Fusion işlemcilerinin boy göstereceği yıl olacağı görülüyor.

2011 Model AMD İşlemciler

Üst seviyede 4 ile 8 çekirdek arasında değişen modellere sahip Zambezi kod adlı işlemciler piyasaya çıkacak. Bu işlemciler daha önce tanıtılan Bulldozer mimarisine sahip olacaklar.

 

2011 ile Fusion projesi resmen start alacak

 

Orta seviyede ise ilk Fusion işlemcisi olan Llano modelleri piyasaya sürülecek. Bu işlemcilerin bünyesinde entegre olarak DirectX 11 destekli bir GPU yer alacak.

Giriş seviyesinde ise Bobcat mimarisine sahip olan Ontario ve Zacate modelleri bulunacak. Bu işlemcilerde de DX 11 destekli grafik işlemci yer alacak. (AMD’nin Yeni Bombası Hazır)

Zambezi ve Llano modellerinin 32 nm süreci ile üretileceği yol haritasından görülebiliyor. Giriş seviyesindeki Ontario ve Zacate ise 40 nm süreci ile üretilecek.

2012’de İşler Değişiyor

2012 yılına gelindiğinde ise AMD işlemci modellerinin daha bir ilginç ve etkileyici oldukları görülüyor. Bu yıl piyasaya sürülecek tüm modellerde DX 11 destekli entegre grafik işlemci bulunacak.

Giriş seviyesinde 28 nm’ye geçecek olan AMD, Krishna kod adını verdiği ve en az iki çekirdekli olacak işlemci modellerinde Bobcat mimarisinin gelişmiş bir sürümünü kullanacak. (AMD Bobcat ve Bulldozer Nedir?)

 

Bulldozer mimarisi 2012’de orta seviyede kullanılacak

 

Orta ve Üst Seviye

Orta seviyede ise, 2011’de üst seviyede kullanılacak Bulldozer mimarisinin Trinity kod adlı bu yeni işlemcilerde kullanılacağını görüyoruz.

Üst seviyede ise 8 çekirdek standart hale gelecek. Komodo kod adlı bu üst seviye işlemcilerde Bulldozer mimarisinin gelişmiş sürümünün kullanılmasının yanı sıra entegre olarak GPU da yer alacak.

:: AMD’nin yeni modellerinden en çok hangisi dikkatinizi çekti?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" AMD’nin Liderlik Planları Ortaya Çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD’nin Liderlik Planları Ortaya Çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD’nin Liderlik Planları Ortaya Çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "