Okunma

AMD GDDR5’e Geçiyor


21 Nisan 2008 Çarşamba 21:00
AMD GDDR5’e Geçiyor
AMD’nin yeni nesil ATI Radeon HD 4800 grafik kartlarında GDDR5 bellek kullanacağı kesinleşirken, firma tarafından yapılan açıklamada GDDR4 bellekleri dörde katlayan veri hızı sayesinde GDDR5 bellekler yakın zamanda yeni standart haline gelecek. Graphics Double Data Rate sürüm 5 olarak da bilinen yeni bellekler, daha küçük boyutlara ve daha az güç ihtiyacına sahip olduklarından, AMD, gelecek ürünlerinin daha uygun fiyat etiketleri taşıyacaklarının da sözünü veriyor.

İlk Kez HD 4800’de

Daha hızlı bellek ile karmaşık paralel hesaplama işlemlerinin üstesinden daha iyi gelecek olan ATI ekran kartları, böylelikle daha yüksek çözünürlüklü oyunların yanı sıra, kısa yükleme süreleri ve pürüzsüz çoklu işlemler sunmayı hedefliyor. Hataları belirleyen ve komutları yineleyerek verileri denetleyen hata tespit mekanizması da ilk kez GDDR5 belleklerde kullanılıyor. GDDR5 bellekli ATI HD 4800 kartların yaz başında kullanıcıya sunulması bekleniyor.

Yazan: Erhan Kahraman
Bilgi İçin: AMD
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

Geri bildirim