Okunma

AMD Hata mı Yaptı?


05 Temmuz 2011 Salı 06:55
AMD Hata mı Yaptı?

İşlemci dünyasının dev ismi AMD‘nin altı aydır bir CEO’su yok. AMD yönetim kurulu bu süre içinde eski CEO Dirk Meyer‘in yerini alabilecek bir isim bulamadı.

AMD yönetim kurulu, tabletler konusundaki düşünceleri nedeniyle Dirk Meyer‘in görevine son vermişti. Meyer tabletlerin Apple’ın yarattığı bir furya olduğunu ve yakın zamanda insanların bu cihazlara ilgi göstermemeye başlayacağını iddia etmişti. Şu anki duruma baktığımızda, ilgi konusunda Dirk Meyer’in yanıldığını söyleyebiliriz.

Öte yandan, Meyer ayrıldıktan sonra AMD’nin önemli bir adım attığı da söylenemez. Yeni piyasaya sürülen ve olumlu tepkiler alan Brazos ve Llano işlemcileri Meyer döneminde başlayan projenin bir eseri. Bu işlemciler sayesinde AMD’nin PC pazarının %25‘ini ele geçirebileceği tahmin ediliyor.

Meyer’in AMD’yi PC işlemcileri alanından Intel ile kıran kırana rekabet eden bir şirket haline getirmek istediği biliniyordu. Brazos ve Llano ile bu durum kendini göstermeye de başladı.

Dirk Meyer döneminde başlayan projenin ürünleri olan Llano ve Brazos işlemcileri olumlu tepkiler alıyor

Tamamen Hatalı mı?

Meyer’in akıllı telefon ve tabletler için hamle yapmama düşüncesinin ise tamamen hatalı olduğunu söylemek de zor. Özellikle tabletler konusunda Apple dışındaki isimlerin henüz çok da başarılı olamaması ve ARM tabanlı işlemcilerin neredeyse bu alanda neredeyse tekel haline gelmesi, Dirk Meyer‘in kararının doğru olabileceğini gösteriyor.

Meyer’in tek hatası tabletleri küçümseyip bu alana girmekte gecikmesi olabilir. AMD belki erken davranıp bu pazara girseydi, ARM hakimiyetini kırabilirdi. Meyer, treni kaçırdıktan sonra peşinden koşmanın faydasız olacağını düşündü. Haklı olsa bile bu tutum yönetim kurulundan onay almadı. Tüm bunların sonucu olarak AMD tam altı aydır başında bir CEO olmadan devam ediyor.

:: Sizce AMD yönetimi Dirk Meyer’i göndermekle hata mı yaptı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “AMD Hata mı Yaptı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  olumlu tepki olmaz´ tepki başlı başına olumsuzdur.
  dikkat edelim

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Geçen gün bana teklif ettiler de gitmedim:))

 3. SDN Okuru dedi ki:

  “Meyer tabletlerin Apple’ın yarattığı bir furya olduğunu ve yakın zamanda insanların bu cihazlara ilgi göstermemeye başlayacağını iddia etmişti” katılıyorum.

" AMD Hata mı Yaptı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD Hata mı Yaptı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD Hata mı Yaptı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "