Okunma

AMD, İstanbul’u Anlattı


29 Mayıs 2009 Cuma 07:54
AMD, İstanbul’u Anlattı

Katıldığımız telekonferansta resmi ağızdan ilk defa dinlediğimiz  AMD’nin Istanbul kod adlı yeni Opteron serisi sunucu işlemcileri, birçok yenilenmiş özellikle ve tatminkâr güncelleme adımları sunarak geliyor. Altı doğal çekirdekli olan Istanbul, bu alanda tek durumda. Teknik özellikler konusunda imzaladığımız gizlilik sözleşmeleri sebebiyle Pazartesi’ye kadar bir şey söyleyemesek de önemli bir ayrıntıyı AMD’nin yorumuyla birlikte vermeden geçmeyelim.

Güncelleme Nasıl Mümkün Olacak?

AMD’nin İstanbul’la birlikte sunduğu esas özellik, yeni işlemcilerin 65 nanometrelik Barcelona ve 45 nanometrelik Shanghai çekirdeklerini kullanan Opteron işlemcilerle aynı soket yapısı ve onlarla aynı veya daha düşük ısıl güce sahipolmaları. Dolayısıyla basit bir BIOS güncellemesiyle, yeni İstanbul kod adlı 6 çekirdekli işlemciler önceki sunucularda Socket F‘in olduğu her yerde kullanılabilecek ve 1, 2 ve 4 çekirdekli işlemcilerin yerini alabilecekler.

AMD Güncellemeye Nasıl Bakıyor?

Toplantı sonrasında sorduğumuz soru özellikle güncelleme özelliğinin vurgulandığı yeni işlemcilerin ne kadarının çalışan sunuculardaki güncelleme için kullanılacağı yönündeydi. AMD’den Sunucu ve İş İstasyonlarından Sorumlu Başkan Yarımcısı Müdürü Pat Patla‘nın verdiği cevap ise, bu işlemcilerin iş olsun diye uyumlu üretilmediği minvalindeydi. Güncelleme konusunda önemli bir talep bekletiklerini belirten Patla’nın sözlerine toplantıda hazır bulunan HP temsilcisi ise önemli bir iş ortağı olarak güncelleme konusunda müşterileri için gerekli hazırlıkları yaptıklarını belirtti.

:: “İstanbul yedi tepedir, altı da nereden çıktı” dediğiniz oluyor mu?

Bilgi için: AMD

 
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" AMD, İstanbul’u Anlattı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD, İstanbul’u Anlattı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD, İstanbul’u Anlattı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "