Okunma

AMD’nin Dizüstü Platformu: Puma


04 Haziran 2008 Çarşamba 21:00
AMD’nin Dizüstü Platformu: Puma
AMD‘nin Puma kod adlı yeni taşınabilir sistem platformu, Taipei Computex‘te görücüye çıktı. Yeni platformda, sıfırdan üretilmiş ve AMD’nin Barcelona işlemcilerini temel alan Turion X2 Ultra işlemcisi ve gelişmiş bir tümleşik ve harici grafik çözümüyle karşılaşıyoruz. AMD görünüşte çok iyi bir çoklu ortam deneyimi hazırlamış durumda; fakat gerçek uygulamalardaki performans ve pil tüketim dengesini test etmeden bir şeyler söylemek zor görünüyor.

Turion X2 Ultra: Yeni Nesil Mobil İşlemci

AMD‘nin Griffin isimli yeni mobil işlemci çekirdeği, önceki nesle yapı olarak benzese de, işlemcinin soket yapısı değişmiş durumda. Yeni soket tamamen iğnesiz olarak üretilmiş ve 638 iğneye sahip. Sistem, işlemci üzerindeki bellek denetçisiyle birlikte DDR2 belleğe destek veriyor.

Turion X2 Ultra işlemcilerinin isimlendirme biçimi de değişmiş durumda. ZM biçiminde kodlara sahip olan Turion X2 Ultra işlemcileri, uzun süredir kullanılan harfli isimlendirme sistemine göre, sonu L ile biten (TL-60 gibi) işlemcilerden daha yüksek güç verimliliğine sahip durumda (Z’ye doğru verimlilik artıyor).

Yeni İşlemci Modelleri

Yeni işlemcilerden şu an için üç tanesi duyurulmuş durumda. Griffin çekirdeğine sahip işlemcilerin özellikleri şu şekilde:

:: Turion X2 Ultra ZM-80: 2,1 GHz / 1 MB önbellek
:: Turion X2 Ultra ZM-82: 2,4 GHz / 1 MB önbellek
:: Turion X2 Ultra ZM-86: 2,4 GHz / 2 MB önbellek

Bu işlemcilerin Ultra takısına sahip olmayan modellerinin de gelmesi bekleniyor.

Dizüstünde 780G ve HD 3800

AMD Puma‘nın en güçlü yanlarından biri ise kullandığı tümleşik ve ayrı grafik kartlarından geliyor. Masaüstünde tümleşik grafik konusunda kendisini kanıtlamış olan 780G yongası, DirectX 10 destekli tümleşik grafiği dizüstü bilgisayarlara taşıyor. AMD, bunun yanında, dizüstü bilgisayarlar için en gelişmiş grafik çözümlerinden birisi olan ATI Radeon HD 3800 serisini de dizüstü bilgisayarlara yerleştirecek. tabii bu üst seviye çözümleri küçük bilgisayarlarda görmek mümkün olmayacak. en iyi ihtimalle 13 inç ve üstü bilgisayarlarda bulabileceğimizi düşünüyoruz.


AMD Puma’nın tüm bileşenleri bir arada.

Yeni platformda ayrıca melez CrossFire teknolojisi kullanılarak, giriş seviyesi ek grafik çözümüyle tümleşik M780G yongasındaki grafik işlemcisi, güç tasarrufu ve performans artışı için beraber çalışabilecek.

Lasso: Harici Grafik Çözümleri İçin

AMD‘nin ATI CrossFireX teknolojisini dizüstü bilgisayarlara sunmasının yanı sıra, isterseniz hafif ve ince bir dizüstü bilgisayara, harici bir kutu sayesinde gerektiğinde ek bir grafik işlem gücü sağlayabiliyor. Hatta harici grafiki şlemcisi kutusuyla tümleşik grafik kartı, eğer denk performans seviyelerindeyseler, CrossFire teknolojisini kullanarak beraber çalışabiliyor.

Kablosuz Ağ Dışarıdan

AMD, kendi kablosuz ağ ürünlerini sunmak yerine, kendisiyle çalışan iş ortaklarının çözümlerini sistem üreticilerine tavsiye ediyor. Görünüşe göre, Broadcom gibi üst seviye üreticilerden 802.11n serisi WiFi çözümlerini AMD Puma ile beraber göreceğiz. Eh, bilene yaptırmak da güzel bir çözüm.


Peki ya Montevina?

Intel, Montevina kod adlı, yenilenmiş disütü bilgisayar platformunun duyurusunu şu sıralar ertelemiş durumda. Intel’in kurumsal anlamda daha üst düzey bir bilinirliğe ve algı gücüne sahip olduğu bilinen bir gerçek. AMD de ortaya güzel şeyler koyuyor. Önümüzdeki günlerde, Intel Montevina’yı piyasaya sürdüğünde, ciddi bir rekabet yaşanacak mı? Şu sıralarda cevabını merak ettiğimiz en önemli soru, budur.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" AMD’nin Dizüstü Platformu: Puma konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD’nin Dizüstü Platformu: Puma ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD’nin Dizüstü Platformu: Puma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "