Okunma

AMD’nin Ekonomik 45’liği: Propus


06 Nisan 2008 Salı 21:00
AMD’nin Ekonomik 45’liği: Propus
AMD’nin 45 nanometrelik yeni işlemcileri olan Shanghai (sunucu) ve Deneb (masaüstü) kod adlı çekirdeklerini daha önce duyurmuştuk. Görünüşe göre, AMD, masaüstüne yönelik olan Deneb yongasını, alışılageldik üçüncü seviye önbellek uygulaması olmadan da piyasaya sunacak. Bu çekirdekten türetilecek olan dört çekirdekli ve L3 önbelleksiz modelin kod adı ise Propus.

Nasıl Olacak da Olacak?

İşin ilginç yanı, AMD‘nin üç ve dört çekirdek mimarisinde, üçüncü seviye önbellek bir çekirdekler arası takas alanı olarak kullanılıyordu. Bu alan olmayınca daha da fazla doğrudan bellek erişimi görmemiz mümkün. Zaten az görünen ikinci seviye önbelleklerin yanında, çıkartılan üçüncü seviye önbelleğin performansa etkisini ise, ürün çıktığında göreceğiz.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

3 yorum - “AMD’nin Ekonomik 45’liği: Propus”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bence phenomda oldugu gibi bu sadece ön bilgi, daha sonrdan neler olacagını kimse bilemz…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Duydugumuz en ıyı gelişme 4 çekirdekli orta performansın üstünde az watt çeken bir işlemci olacagı bayagıda iş görecek amd için avantaj olacak 35 wattı geçmeyen güçlü işlemciler kullanıcıların en büyük beklentisi…

  3. SDN Okuru dedi ki:

    bu bildiğimiz athlonların 45nm sürümü olacak anlaşı***** saat hızı artıp güç tüketimi düşecek,bir yandan da ucuz fiyata sahip olucaksa intelin 2xxx serisi gibi,kabul edilebilir….

Geri bildirim