Ryzen işlemciler için voltaj dengelemesi geliyor!


24 Kasım 2020 Salı 10:09

Ekim ayında Ryzen 5000 serisi işlemcilerini tanıtan AMD, işlemci pazarındaki hedeflerini devam ettiriyor. Piyasadaki en güçlü oyun işlemcileri olarak tanıtılan Ryzen 5000 serisi, bu iddianın hakkını da yapılan testlerin sonuçlarına göre vermiş durumda. Amerikalı silikon üreticisi, kullanıcıların işlemcileri performansı artırmak için kurcalamayı sevdiğini de biliyor. Şimdi ise, AMD Precision Boost Overdrive 2 özelliği Ryzen 5000 serisi işlemciler için geliyor.

AMD, Smart Memory Access özelliği için NVIDIA ve Intel’e de yardım etmeye karar vermişti.

AMD Precision Boost Overdrive 2 özelliği duyuruldu

Ryzen 3000 serilerinde yaşanan voltaj sorunları, birçok AMD kullanıcısını zaman zaman zor duruma sokmuştu. Fazla voltaj verildiği için ısınan işlemciler, özellikle stok soğutucu ile birlikte 90 derecelere kadar çıkabiliyordu. Ryzen 5000 serisinde bu sorunun önüne geçmek isteyen AMD, Precision Boost Overdrive 2 ile daha dengeli bir voltaj aktarımı yapmayı planlıyor.

Precision Boost Overdrive 2 ile birlikte, yük altında ve düşük kullanımda verilecek voltaj ayarlanacak ve dengelenecek. Bu özellik, AMD 400 ve 500 serisi anakartlar için AGESA 1180 ürün yazılımı güncellemesi ile birlikte verilirken, sadece Ryzen 5000 serisi işlemciler için kullanılabilecek. Bu özellik, kullanıcıların işlemci için verilen voltajı izlemelerine ve ayarlamalarına olanak tanıyacak ve bunu mümkün olduğu kadar basitleştirecek.

AMD Precision Boost Overdrive 2 özelliği ile birlikte gelen Curve Optimizer, hem düşük hem de ağır yük altında gerçekleşen senaryolara odaklanacak ve buna göre bir ayarlama yapacak. Anandtech, Curve Optimizer’ın AMD Precision Boost 2 özelliğinin bir parçası olacağını ve bu teknolojinin kullanılmasının garantiyi geçersiz kılacağını belirtiyor. Ancak, bu durum için AMD tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

AMD tarafından yayınlanan slaytlarda, Precision Boost özelliğinin yarattığı performans farkları da belirtilmiş durumda. Precision Boost Overdrive 2 özelliği tekli çekirdek performansında Ryzen 7 5800X için yüzde 1.5, Ryzen 9 5900X içinse yüzde 1.9’a kadar performans artışı sağlamış durumda.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Silikon üreticisi?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Keşke 3000 serisi için de gelse böyle bişeyler.

" Ryzen işlemciler için voltaj dengelemesi geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ryzen işlemciler için voltaj dengelemesi geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ryzen işlemciler için voltaj dengelemesi geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!