Okunma

AMD Radeon HD 7970 çıplak görüntülendi


10 Aralık 2011 Cumartesi 09:03
AMD Radeon HD 7970 çıplak görüntülendi

AMD’nin merakla beklenen yeni nesil ekran kartı ailesi için nefesler tutuldu. AMD, yeni nesil 7900 serisi ekran kartlarını 10-13 Ocak 2012’de Las Vegas’da düzenlenecek olan Tüketici Elektroniği Fuarı‘nda sektör ile paylaşmayı planlıyor. Eğer planlarda bir aksilik olmazsa, Şubat ayında ise HD 7800 ailesi ekran kartları tanıtılacak. 

Yani AMD, Şubat sonlarına doğru 7900 ve 7800 serisi ekran kartlarını piyasaya sunmuş en kötü tanıtmış olacak. 

Ocak ayında çıkması beklenen Radeon HD 7900 ailesinin en performanslı tek GPU‘lu kartı olacak olan Radeon HD 7970, soğutucusuz olarak görüntülendi. VR-Zone adlı site tarafından sızdırılan fotoğraflara göre ekran kartı, 384 bit bellek bant genişliğine sahip olacak. 12 adet bellek yongası bulunduğu için bu tahminleri yapıyoruz. Tabi kartın arkasında bellek yongası varsa daha üst değerler ortaya çıkabilir. Hatırlatmakta yarar var AMD, tek GPU’lu üst seviye kartlarında arkaya bellek koymuyor. Yani 384 bit ihtimali oldukça yüksek.

HD 7970‘in PCB’sine iyice detaylı baktığımızda full katı kapastitörlerin kullanıldığı görülüyor. 5 + 1 fazlı güç yönetimine sahip ekran kartı, güç ihtiyacını ise iki adet güç konnektöründen sağlıyor. Resimler oldukça bulanık olsa da, arkadaki pin bağlantılarına göre 6 pinlik güç konnektörlerinin bağlandığını söyleyebiliriz.

AMD’nin yeni nesil ekran kartlarında kullanacağı yeni GPU koruması ise bu fotoğraflarda karşımıza çıkıyor.  EMI adlı koruyucu, GPU’yu darbelere karşı daha sağlam koruyacak ve ısı dağılımını daha iyi sağlayacak.

Yeni nesil ekran kartlarını merakla bekliyoruz. Bakalım nasıl bir performans artışı gösterecekler?

::Sizce yeni nesil ekran kartları performans çıtasını hangi seviyede yukarı taşıyacak?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “AMD Radeon HD 7970 çıplak görüntülendi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    başlığı öyle bi seçmişsiniz ki bu işlerden anlamayanlar yanlış anlayacak 😀

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Ati daha iyisini yapana kadar ATI 🙂

  3. Mai Nai dedi ki:

    Test edilmeden bişey söylenmesi zor, ama 384 bitlik bir kart fena olmaz hani.6 pinlik bağlantıda ideal. Bakalım nvidia nasıl karşılık verecek

" AMD Radeon HD 7970 çıplak görüntülendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD Radeon HD 7970 çıplak görüntülendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD Radeon HD 7970 çıplak görüntülendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "