10. nesil Intel Core işlemciler AMD’ye çelme taktı!


29 Haziran 2020 Pazartesi 14:09
10. nesil Intel Core işlemciler AMD’ye çelme taktı!

10. nesil Comet Lake masaüstü işlemcilerini tanıtan Intel, pazar payını tekrar ele geçirmek istiyor. AMD’nin ise, 4. nesil Ryzen işlemcilerini yıl sonuna doğru tanıtmayı planlıyor. Bu süreçte elini güçlendiren Intel, yaşadığı pazar kaybının bir kısmını telafi etmek istiyor. Son gelen istatistiklere göre, bazı ülkelerde AMD Ryzen işlemciler pazar payı kaybına uğramışa benziyor.

10. nesil ile birlikte LGA 1200 soketine geçen Intel, 14 nm+++ litografisini kullanıyor. 10 nm veya altında bir üretime ise, 11. nesil işlemcilerde geçilmesi planlanıyor.

AMD Ryzen işlemciler için pazar payı kaybına uğradı

10. nesil Comet Lake masaüstü işlemcilerinde büyük geliştirmeler yapan Intel, çabalarının karşılığını ilk etapta biraz da olsa almışa benziyor. Litografi anlamında herhangi bir geliştirme yaşanmamış olsa da, çekirdek ve izlek sayılarında artışa gidilmişti. Bu da Intel’i, özellikle orta seviyede i5 işlemciler ve alt seviyede i3 işlemciler ile birlikte iyi bir konuma taşıdı. i9 gibi tepe modellerin performansı da, birçok kullanıcıyı memnun etti.

Intel Core işlemciler pazar payı

AMD Ryzen işlemciler ise bu süreçte pazar payı kaybı yaşadı. Yıl sonuna kadar geçici bir çözüm üretmek isteyen şirket, Ryzen 3000 XT işlemcilerini tanıttı. 7 Temmuz’da piyasaya sürülmesi beklenen işlemciler, selefi modellere kıyasla daha yüksek saat hızlarına sahip. AMD’nin fiyat konusundaki agresif politikası, Intel’in de mecburi bir şekilde işlemci fiyatlarında indirime gitmesini sağladı.

Gelen raporlar doğrultusunda Intel, Japonya pazarında 21 Mayıs tarihinden itibaren yükselişe geçmeye başladı. Yüzde 3.6 oranında bir artış yakalayan Intel, AMD’ye karşı biraz da olsa elini güçlendirebildi. Bu pazar payı artışının, önümüzdeki süreçte hızlanması bekleniyor. AMD ise, özellikle 3. nesil Ryzen işlemciler ile birlikte büyük bir çıkış yakalamıştı. Şirket, aynı yükselişi 4. nesil Ryzen işlemcilerle de yaşamayı düşünüyor. 2017 yılına döndüğümüzde ise Intel, Dünya genelinde yüzde 83.9 gibi büyük bir pazar oranına sahipti.

AMD Ryzen işlemciler için bu süreçte yaşanan pazar payı kaybı ise çok önemli değil. Birçok kullanıcı, 4. nesil Ryzen işlemcileri bekliyor. Yüzde 20 civarı bir performans artışı yaşaması beklenen işlemciler, AMD’nin yükselişini devam ettirebilir.

AMD’nin masaüstü işlemci pazarındaki yükselişi, mobil pazara da etki etmişe benziyor. Özellikle 4. nesil mobil işlemcilerini büyük oranda geliştiren AMD, uygun fiyata 8 çekirdek ve 16 izleğe sahip işlemciler sunabiliyor. Özellikle Ryzen 4800H, 4900H ve 4900HS gibi işlemciler tüketiciler tarafından oldukça beğenildi. Üstelik bu işlemciler, 7 nm litografiye sahip.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
71 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Ok ısmarlama haber. En sevdiğim… Ekmeğindesin sdn

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Ben amerikadayken

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Arkadaşlar ben oyun için pc topliycam en yüksegi 3090 ekran kartını bekliyom acaba oyun için işlemci hangisini alim 4k asus monitör alıncak bide enyüksek seviyede oynanıcak ramlar 32gb 2400mhz işlemciye karar veremedim

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Ram hızı olarak masaüstünde 2400 MHz çok geride kaldı 3600 MHz ve üstünü destekleyen bileşimleri bir araya getirmeye çalışın

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Intel fanboylari isyanda…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

İntelin yüzde 3.6 pazar artışını “İntel AMD ye çelme taktı” diye haber yapan yazar ya İntel fanboyu ya da aldığı maaş yetmiyor 😂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Afiyet olsun şiftdilit bey

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

amd 4. nesilde çok şeyler vaad ediyor ve 3. nesil iyi işler başardı 4. nesil intele sert bir darbe vurucak bence

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

İntelin bu saçma sistemi ile daha iyi gidebilmesinin imkanı yok

" 10. nesil Intel Core işlemciler AMD’ye çelme taktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 10. nesil Intel Core işlemciler AMD’ye çelme taktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 10. nesil Intel Core işlemciler AMD’ye çelme taktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  2. 2 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  3. 3 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  4. 4 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  5. 5 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  8. 8 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  9. 9 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti