Core i7 katili AMD Ryzen tanıtıldı


13 Aralık 2016 Salı 22:25
Core i7 katili AMD Ryzen tanıtıldı

AMD’nin bir süredir merakla beklenen yeni nesil ZEN işlemcileri için düzenlediği lansman sona erdi ve firmanın Ryzen adını verdiği yeni işlemcisi tanıtıldı. Bu işlemci sahip olduğu özellikler ile oyuncuları, içerik üreticilerini ve geliştiricileri hedef kitlesi içine alıyor.

16-12/14/amd-ryzen-sdn.JPG

AMD Ryzen işlemcisi ve teknik özellikleri!

AMD’nin ZEN adını seçmesindeki ilk sebep “denge” olarak açıklandı. AMD CEO’su Dr. Lisa Su’nun yaptığın sunumda, bu işlemci adının AMD mühendisleri tarafından seçildiği açıklandı. Burada geçen denge kelimesi ise işlemcinin yüksek işlem gücünü ve buna karşılık düşük güç tüketimi ile kurduğu dengeyi temsil ediyor.

16-12/14/ryzen.JPG

AMD Ryzen işlemcisi, teknik özellikler tarafında son derece dikkat çekici değerlere sahip. Baz frekans hızı olarak belirtilen 3.4 Ghz oldukça etkileyici. AM4 platformunda hazırlanan bu işlemcide 8 çekirdek ve 16 thread bir yapıya sahip. 20 MB L2 + L3 Cache bellek miktarına sahip olan işlemcinin TDP değeri ise 95W olarak açıklandı. İşlemcinin frekans hızı taban frekans hızı bile sunum sırasında yapılan testlerde Intel 6900K işlemcisiyle eşit skorlar almasını sağladı. Bu işlemcinin yaklaşık 1100$ fiyata sahip olduğu vurgulanarak, AMD Ryzen’ın fiyat-performans dengesinde ne kadar başarılı olacağı da vurgulandı.

16-12/14/amd-sensemi.JPG

AMD SenseMI teknolojisi ise Ryzen işlemcisinin kullanıcılarına sunacağı 5 ciddi yeniliği barındırıyor. Pure Power teknolojisi ile her bir çekirdeğin anlık olarak frekans hızını çalışan uygulamalara göre değiştirebileceğini gösteriyor. Precision Boost teknolojisi ise işlemci frekansının sistem ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde dengelenmesini sağlayacak.

16-12/14/amd-neural.JPG

AMD SenseMI teknolojisinin barındırdığı diğer yeniliklerden biri olan Smart Prefetch, sistemin akıllı bir biçimde önyükleme dosyalarını önceden tanımlayarak, istenilen verilere erişimin çok kısa sürelerde gerçekleşmesini sağlayacak. Neural Net Prediction ise sistem kaynaklarının yapay nöral ağlar yardımıyla tahmin edilerek olabilecek en hızlı şekilde çağırılmasına yardımcı olacak.

16-12/14/amd-sensemi-extended.JPG

AMD Extended Frequency Range isimli teknoloji ise bu 5 özellik arasında belki de en dikkat çekici olanı. Bu teknoloji sayesinde sistem, ne tip bir soğutmaya sahip olduğunu tanımlayarak bu soğutma sistemine göre frekans hızını belirleyebilecek yani su soğtuma ile stok soğutma farkını anlayabilen işlemci bu farklara göre esneklik gösterebilecek.

16-12/14/amd-ryzen-vs-intel-6900k.JPG

Sunum sırasında yapılan karşılaştırma ve performans testlerinde AMD Ryzen işlemcisinin karşısında Intel 6900K işlemcisi yer aldı. 1100$ fiyatı ile dikkat çeken işlemcinin 3.2 Ghz frekans hızı, stabil bir overclok ile 3.7 Ghz seviyesine çıkartılırken, Ryzen işlemcisi ise taban hızı olan 3.4 Ghz seviyesinde tutuldu. Handbrake uygulamasında yapılan karşılaştırmada, aynı video dosyası Apple TV formatına dönüştürülürken, Ryzen bu işlemci 54 saniyede Intel işlemcisi ise 59 saniyede tamamladı.

16-12/14/ryzen-bf1.JPG

4K oyunlar tarafında da son derece iddialı olan Ryzen işlemcisi, Battlefield 1 oyununda Intel 6900K ile kafa kafaya bir performans gösterdi. Ryzen işlemcisi, 4K çözünürlükte tüm ayarlar en üst seviyede iken yüksek FPS oranıyla Intel işlemcisiyle eşit bir performans sunmayı başardı. Burada vurgulanan nokta ise öncelikle fiyat farkı ve güç tüketim değeri oldu. Ryzen işlemcisi 95W güç tüketirken Intel işlemcisinin bu işlemler sırasında 140W civarı güç tükettiği açıklandı. Lisa Su, 95W TDP değerinin optimizasyonlar sonrasında daha da aşağı seviylere çekileceğini belirtti.

16-12/14/amd-ryzen-sdn-1.JPG

AMD Ryzen işlemcisi, oyunlara ek olarak içerik oluşturucular ve geliştiriciler içinde önemli bir performans sunuyor. 3 boyutlu render işlemleri sırasında 16 Thread olarak çalışan işlemci 25 milyon – 53 milyon arası poligon değerlerine sahip 3 boyutlu tasarımları sorunsuz bir şekilde yönetti.

16-12/14/amd-ryzen-esport.JPG

Esport oyuncularının ilgisini çekecek nokta ise işlemcinin oyun oynatma ve stream tarafındaki başarısı. Bu konudaki teknoloji demosunu dünyaca ünlü Peter “PPD” Dager ile yapan AMD, Ryzen işlemcisinin en yüksek detaylarda oyunların nasıl oynandığını ve performans kaybı yaşamadan benzer şekilde stream edildiğini gösterdi. Teknoloji demosu sırasında, 4.5 Ghz frekans hızında çalışan 6700K işlemcisinin ciddi oranda kare atlatarak çalıştığı da açık bir şekilde gösterildi.

16-12/14/amd-ryzen-vr.JPG

Son olarak VR teknoloji demosu ile Ryzen işlemcilerin sanal gerçeklik konusundaki başarısı açık bir şekilde gösterilirken, AMD’nin VR konusundaki öncü çalışmalarına vurgular, Playstation 4 PRO, Playstation VR ve Xbox Project Scorpio konsolları ile yapıldı.

16-12/14/ryzen-xbox-scorpio.JPG

Bu sunumun dikkat çeken detaylarından biri de yeni VEGA platformu oldu. AMD Ryzen ve VEGA platformu ile birlikte 4K çözünürlükte 60 FPS multiplayer oyun gösterimi oldukça dikkat çekici oldu. AMD’nin yeni nesil Ryzen işlemcileri için herhangi bir fiyat açıklanmadı ancak AMD Ryzen işlemcilerinin 2017 yılının ilk çeyrek diliminde pazardaki yerini alacağı AMD CEO’su Dr. Lisa Su tarafından açık bir şekilde belirtildi. 

 

:: AMD Ryzen işlemcisini beğendiniz mi? Sizce fiyatı ne olur?
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

39 yorum - “Core i7 katili AMD Ryzen tanıtıldı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  İntel 7. Nesilde hicbir yenilik getiremedi. Ayni performas yuksek fiyat, bu sebeble bu sene AMD senesi olabilir.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  AMD pişmanlıktır.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  AMD mi ? amd ? Haberi ? Amd de kafa tutuyor intele ? Ulan kaç senedir ilk defa adam gibi bi haber gördüm ya adamların.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  20 mg cache bellek nedir looo

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Intel tik-tak da sanırım tak kısmında eğer tik kısmında ise Intel ürünlerini tanıttığında AMD nin koyacağı fiyatlar önemli gerçi nolursa olsun burası TR her iki ürünün de ötvsinin KDV si fiyata ekleneceği için (evet verginin vergisinin alındığı tek ülkeyiz) ikiside alınabilir seviyeler de olamayacak biz kimiz ki Özel Tüketim yapıyoruz öyle değil mi Welcome to New Turkey ha aklıma gelmişken bunlarla fazla uğraşmayın mazallah sıyırsınız felan bir de sağlık reformu geçirmiş hastanelerde zaman harcamak zorunda kalırsınız.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  uzun yıllar sonra intelin güçlü ve son seri işlemcilerine direkt olarak kafa tutan bi amd gördüm ya, gözlerim yaşardı.. 🙂

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Boş işler demiş ya adam üstüne birde 2 rekat namaz kılsınları eklemiş. Ulan bu zihniyet yüzünden ülke bu halde geri kafalı yobaz

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Böyle anlatmayla olmaz, yaygınlaşıp milletten yorum almak şart. AMD alıp bilgisayarı sobaya da çevirmek istemiyoruz.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  1100 dolar intel işlemcinin fiyatı millet sakin. 6900k'yı tokatladıysa bunun rakibi xeon'dur. Çift işlemci desteğide getirirlerse AMD kaplumbağa hızında gelişen server ve Workstation piyasasını elegeçirir.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu fiyatla olmaz o iş

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  su islemciyi 300 dolara sunsalalar kiske cok iyi olur yani hemi amd icin hemide bizim icin

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Boş iş bunlar onun yerine iki rekat namaz kılsınlar öteki dünya için.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Sonuçlar güzel ama bu sonuçları bir de son kullanıcı bazında görmek lazım. Bu değerler teyit edilir bir de %20-25 ucuz fiyatlar ortaya çıkarsa sekiz yıldır kullandığım q6600 ün değişme zamanı gelmiş demektir.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiyatı, piyasadaki yerine belirleyecek, inşallah fyatı daha da ucuz olur.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiyat bilgisi lazım

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Gerçekten pisa testi doğru çıkmış. Daha okuduğumuzu anlamıyoruz.
  1100$ İntel işlemci. AMD ZEN fiyatı belirtilmemiş. Bakın son paragrafta ne yazıyor
  "Ryzen işlemcileri için herhangi bir fiyat açıklanmadı"

  Ama sizde haklısınız bu incelemeyi yazan arkadaşında cümleleri biraz anlaşılmaz.

  "Sunum sırasında yapılan karşılaştırma ve performans testlerinde AMD Ryzen işlemcisinin karşısında Intel 6900K işlemcisi yer aldı. 1100$ fiyatı ile dikkat çeken işlemcinin 3.2 Ghz frekans hızı, stabil bir overclok ile 3.7 Ghz seviyesine çıkartılırken, Ryzen işlemcisi ise taban hızı olan 3.4 Ghz seviyesinde *****

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  1100 $ inletin kıyaslanan işlemci fiyatı

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Giriş ve orta seviye işlemci çıkartmadılar mı yoksa sadece i7 ye tekabül bir işlemci tek mi tanıttılar henüz ?

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Ağır bir intel ci düşünceye sahip olmama rağmen sadece şunu diyorum, amd64'ü keşfedip inşallah orataya koymaz demiştim. Orataya koydu. Şimdi de inşallah bu kadar yenilikten sonra intel e hediye etmez.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Gerçekten son zamanlarda teknoloji adına yapılan harika bir işlemci olmuş. fiyat/performans/güç tüketimi vs konularda ciddi bir denge yakalamışlar ekstra olarak işlemcinin yoğun kullanımda bile kendini ayarlayıp kare atlatmaması yada soğutmaya göre çalışması çok iyi düşünülmüş… Mühendis olarak olarak özellikle 3boyutlu uygulamalarda zorlanan i7lere karşı iyi bir alternatif olabilir tabikide önce bir deneyip son kullanıcı olarak değerlendirmek lazım. Bu işlemcileri acaba güç tüketimini minimize ederek laptoplara da entegre edebilirlermi acaba işte ozaman şahane olur.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  yani amd işlemcide inteli yerle bir etti

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  pahali gider intel alirim

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Muhteşem amd tekrar pazara dönüyor sonunda

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Zen işlemci kaç paradan satılacak? O konuda bir bilgi yok mu?

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  AMD bu işlemcisini de fiyat/performans oranı uygun bir kategoride sunarsa amd pc toplayanlar artar

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  AMD'nin Piyasaya tekrar dönmesi iyi olur rekabet olursa fiyatlar düşer.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Eski amd geliyor

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Büyüksün baba ne diyeyim.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  1100$ düşündürücü

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanırım bir sonraki sistemi amd ile toplıyacam f/p oranı iyi olur umarım.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Sayın Editör,
  6900K'nin TDP değeri 140W olması gerekiyor. Tekrar bir kontrol edebilir misiniz? Bu arada performans açısından ürünler fazlası ile tatmin edici, geriye bir tek makul bir fiyatlandırma kalıyor 🙂

" Core i7 katili AMD Ryzen tanıtıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Core i7 katili AMD Ryzen tanıtıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Core i7 katili AMD Ryzen tanıtıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!