Okunma

AMD’den Profesyonellere FirePro APU


13 Ağustos 2012 Pazartesi 17:00
AMD’den Profesyonellere FirePro APU

Profesyonel grafik kartları, son kullanıcılardan ziyade pek çok film yapımında, ürün tasarımında ve pek çok üst segment alanda kullanılıyor. Ayrıca işlemcilerden çok daha güçlü paralel işlem gücüne sahip ekran kartları, şifre kırma ve bilimsel çalışmalar gibi pek çok alan da kullanılabiliyor.

Nvidia‘nın Quadro ailesi, profesyonel ekran kartı serisini oluşturuyor. Bu alanda Tesla GPU‘ları ve Maximus platformu Nvidia‘ya yardım ediyor.

AMD‘nin de ATI‘yi satın aldıktan sonra FirePro ve FireGL gibi çözümleri piyasaya sunuldu.

Intel‘in dahili grafik işlemcili Sandy Bridge ve Ivy Bridge çözümlerinden sonra, yeni nesil Xeon işlemcilerinde, Nvidia Quadro ve AMD FirePro gibi harici profesyonel ekran kartlarına rakip, dahili grafik performansı sunan çözümler sunacak. 3D çizim, Photoshop, CAD, Video render, gibi pek çok programda kullanılacak çözüme AMD‘den de rakip geldi.

APU adındaki hızlandırılmış işlem birimi, AMD‘nin belki de en güçlü olduğu alanlardan biri. Radeon‘un üst seviye grafik gücüyle, AMD‘nin işlemcilerinin birleştiği APU‘lar, genel performans ortalaması olarak en ideal çözüm. Intel‘in HD Graphics 3000 ve 4000‘ine göre daha yüksek 3D başarımı sunan dahili Radeon GPU‘larına şimdi de profesyonel FirePro GPU‘ları eklenecek.

Intel‘in binlerce dolarlık Xeon işlemcilerinde sunmayı planladığı profesyonel dahili grafik birimini yeni nesil Trinity APU‘larında sunan AMD, FirePro A300 serisini duyurdu.

Bulldozer Next adıyla geliştirilen ve Bulldozer mimarisine göre aynı saat frekansında yüzde 15 -20 civarı yüksek performans veren Piledriver çekirdeğini kullanan A300 APU‘ları,  4 çekirdekli işlemciyle geliyor. O zaman bu işlemcilerin detaylarına bakalım.

A300 ve A320 adında iki modelden oluşan seride, aradaki farkı saat frekansları oluşturacak.

AMD FirePro APU A300:

A300, 3.4 GHz standart çalışma hızına sahip. TurboCore ile hızını 4.0 GHz‘e kadar çıkartabiliyor. 65 watt güç tüketimine sahip olan APU‘da, Radeon 7000 serisindeki GPU tasarımını kullanan FirePro çözümü kullanılacak.

WLIW4 tasarımını kullanan grafik işlemci, Cayman / Northern Islands karşımı bir mimariye sahip. 384 FirePro çekirdeğine sahip olacak dahili grafik birimi, orta seviye grafik kartlarının performansına rakip olabilecek güce teoride sahip. FirePro A300‘ün GPU‘su 760 MHz’de çalışacak.

Kullanılan yeni platformla beraber USB 3.0, 6 Gbps SATA gibi geniş desteğe sahip olan AMD OpenCL, AMD Eyefinity gibi teknolojileri de destekleyecek. AMD‘nin sunumlarında hazırladığı detaylara göre Nvidia Quadro 600 dengi performansı bizlere sunacak.

AMD FirePro APU A320:

AMD FirePro APU A300 ile aynı özelliklere sahip fakat saat hızları farklı olacak olan APU, 3.8 GHz standart çalışma hızına sahip. Turbo Core teknolojisi ile hızını 4.2 GHz‘e kadar çıkartabiliyor. Bu işlemcinin güç tüketimi ise 100 watt seviyesinde.

384 FirePro çekirdeğine sahip AMD Radeon HD 7000‘den esinlenen GPU‘yu kullanan A320‘de, GPU huzu 800 MHz olarak belirtiliyor.

:: Dahili grafik çözümlerine sıcak bakıyor musunuz?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “AMD’den Profesyonellere FirePro APU”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Evet, karşılaştırmalı videolarını internette izledim.. Profesyonel grafiker olarak tercih ederim.. Bu tip ürün alacaklara tavsiyem model numarasını internette arayın birçok bağımsız video bulabilirsiniz.. Gerçekten ne aldığınızı görürsünüz.. Türkiyede yayın yapan internet sitelerindeki sentetik testlerin çoğu gerçeği yansıtmıyor..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  AMD ‘ yi bu yüzden ***** Kapasitesi yüksek ve ekonomik çipler üretiyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  çok iyi ya

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Fiyat?

" AMD’den Profesyonellere FirePro APU konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD’den Profesyonellere FirePro APU ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD’den Profesyonellere FirePro APU ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "