Okunma

Analog Çıkışlara Elveda


13 Haziran 2009 Cumartesi 18:23
Analog Çıkışlara  Elveda

Blue Ray medyalarının yasa dışı çoğaltılmasını engellemekle görevli AACSLA adlı bir lisanslama kurumu dört yıl önce açıkladığı  Advanced Access Content System (AACS) adlı lisanslamayı tamamladı.

Bu lisanslamada 2014 ve sonrası üretilen tüm Blu-ray oynatıcılarda analog video çıkışı yer almayacak. Buna ek olarak 2011 yılında analog video çıkışı da kısıtlanacak. HDTV’ye bağlanan Blu-ray oynatıcılar görüntüyü 480i ve 576i çözünürlüğünde aktaracaklar.  

Buna ek olarak piyasada bulunan Blu-ray oynatıcılar da 2011’in sonuna kadar satılacak. Bu tarihen sonra Blu-ray oynatıcılar AACS’nin standartlarına uymak zorunda kalacaklar.

 

Yeni lisanslama Blu-ray filmlerinin kopyalanmasını engelliyor.

Bu lisanslama Blu-ray filmlerini kopyalamayı engellemek için hazırlandı. Piyasada bulunan bazı cihazlar Blu-ray filmlerinden direkt olarak kayıt yapıyorlar. H.264 kodlama ve 1080i çözünürlüğünde filmleri kayıt eden ürünler rahatlıkla bulunuyor. Buna ek olarak Blu-ray filmlerinin kopya korumasını kıran ve onları istediğiniz formatlara dönüştüren yazılımlar da mevcut. Fakat analog video çıkışını iptal etmekle Blu-ray filmler kopyalanamayacak. Kullanıcılara bir tek filmi seyretmek kalacak.

:: Bu lisanslama yasa dışı çoğaltmayı engelleyecek mi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Analog Çıkışlara Elveda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Analog Çıkışlara Elveda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Analog Çıkışlara Elveda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "