Yılların Windows özelliği Android 12’ye geliyor


17 Nisan 2021 Cumartesi 02:07
ABONE OL
Yılların Windows özelliği Android 12’ye geliyor

Android 12 için yeni özellikler ortaya çıkmaya devam ediyor. Windows için temel işlevlerden olan çöp kutusu, Android 12 için deneme aşamasında. Geliştiriciler, yayınlanan beta sürümünün kaynak kodlarında çöp kutusu dahil bir çok yeni Android 12 özelliği keşfetti.

Android 12 geliştirici beta sürümünde yeni özellikler ortaya çıktı

Google, Mayıs ayında düzenleyeceği I/O Geliştiriciler Konferansı‘nda Android 12 beta sürümünü yayınlayacak. Bu beta öncesi yeni işletim sisteminin özellikleri geliştirici beta sürümünde denenmeye devam ediyor.

XDA Developers tarafından keşfedilen yeni özellikler arasında Windows işletim sistemiyle karakterize olmuş çöp kutusu benzeri bir işlev keşfedildi. Bu keşfedilen özelliğe bakılırsa, Android 12‘de sildiğiniz resim v.b dosyaları bu alanda yer alacak. Ancak şu an için özellik, bu dosyaları geri alma ile ilgili bir işlev içermiyor.

Bu işlevin ise daha sonradan Google dosya yönetici ile eklenmesi olası. Böylece silinen dosyalarınızı tek bir yerden görüp isterseniz geri alabileceksiniz. Şu an için özellik görsel olarak Android 12 geliştiricisi betasında ortaya çıkmadı.

Yeni Android sürümü ve keşfedilen özellikler

Google, Android 12 için çöp kutusu özelliği dışında da heyecanlandırıcı özellikler denemeye başladı. İşte Android 12 geliştiricisi betasında ortaya çıkan yeni özellikler:

– Ekran görüntüsü için yeni özellik

Bunlardan birisi ise yenilenen ekran görüntüsü özelliği. Kullanıcılar tarafından screenshot ya da “ss” olarak da adlandırılan özellik, alınan görüntüyü daha kolay düzenlememizi sağlıyor. Bir taraftan ekran görüntüsünü kırparken, bir büyüteç aracı da daha temiz bir seçim yapmamızı sağlıyor.

– Dışarıdan uygulama yükleme kolaylaşıyor

Android 12, dışarıdan indirilen uygulamalara da izin veren bir işletim sistemi. Google, Android 12 ile birlikte, dışarıdan indirilen uygulama için bir uyarı veriyor. Bu kısa uyarıdan sonra ise uygulamaya izin vermenizi sağlayacak ekrana yönlendiriyor.

android 12 özellikleri, android 12 çöp kutusu, android 12 çöp kutusu özelliği

Soldan sağa sırasıyla yeni ekran görüntüsü özelliği, ekran parlaklık çubuğu yeni tasarımı, yakınlarla sohbet widgetı

– Her uygulama için açılış ekranı

Google, yeni işletim sisteminde her uygulama için özel bir açılış ekranını devreye sokacak. Bu yeni özellik kendi açılış sayfası olmayan uygulamaların daha kolay açılmasını sağlayabilir. Ancak denemelerde özellik, uygulamaların kendi açılış ekranlarına engel olduğu ortaya çıktı. Geliştiricilere göre Google bu hatayı giderecek.

– Animasyon değişiklikleri

Google, hem uygulama kaydırma hem de uygulama çekmesi animasyonlarında yenilikler yaptı. Buna göre uygulama çekmesine girdikten sonra sayfayı aşağı ve yukarı çektiğinizde bir zıplama efekti karşımıza çıkıyor. Yine uygulama çekmecesi açılırken de aynı şekilde küçük bir zıplama efekti kullanılmış. Şarj animasyonunda da değişikliğe gidilmiş. Kablo bağlandıktan sonra ekranda mavi bir ışık huzmesi beliriyor ve hızlıca yukarı hareket ediyor.

– Ses kontrol arayüzünde değişim

Yeni işletim sistemi, bildiğimiz ve yıllardır kullanılan Android ses kontrol arayüzünü de değiştiriyor. Yeni tasarımda ses açma kapama gibi simgeler daha büyük ve vurgulu bir hale gelmiş. Bu tasarımsal değişim ekran parlaklığı açma kapama çubuğunda da karşımıza çıkıyor.

– Ekran parlaklığı için yeni ayar

Erişilebilirlik ayarlarına da ekran parlaklığı ile ilgili yeni bir ayar eklendi. Buna göre ekran parlaklığını ekstra loş olarak değiştirmek mümkün olacak. Bu yeni modda ekranın parlaklığı kararmak yerine loşlaşıyor.

Yakınlarla görüşmeleri gösteren widget

Daha önce geliştirici beta kodlarında rastlanan, yakınlarla yapılan son mesajlaşmaları gösteren widgetın da kullanıma açıldığı ortaya çıktı. Bu yeni widget sayesinde yakın olarak belirlediğiniz kişilerin sohbetlerine kolayca ulaşabileceğiz. Ortaya çıkan diğer özellikler ise şu şekilde:

– Android 10 ile birlikte Google, uygulamaların arka planda panoya erişiminin önüne geçti. Şimdi ise uygulamaların panoyu okuması halinde kullancı bildirim alacak.

– Google, Android 12 için uygulama bildirimleri için kontrol ayarı da deneme aşamasında. Bu özellik ile birlikte kullanıcı uygulamaların bildirimlerine ince ayarlar yapacak.

– Yeni işletim sistemi kullanıcılara uygulamanın istediği yaklaşık konum paylaşımı ve anlık konum paylaşım izni ile ilgili bilgi paylaşacak.

– Google, Asistan’ı başlatmak için güç düğmesine basılı tutma seçeneğini denemeye başladı.
yazarVeyis Özen Ertuğ

Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan yazar, ilk gençliğinden itibaren yeni teknolojilere, teknoloji tarihine ve kültürüne merak duyuyor. Bu merakını okuyucusuna aktarmaya çalışan yazarın, Mobimag dergisi ile 2011 yılında başladığı teknoloji editörlüğü macerası, 2018 yılından beri SDN ailesinde devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
22 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

çöp kutusu olmayan linux bile yok.
çöp kutusu yada geri dönüşüm kutusu iki aşamalı silme olayıdır özetle çöp kutusu 2. silmedir emin misin der.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

E bu özellik 2018 huawesinde vardı 😄 aynısı samsung a7 dosya yöneticisi ile sildiğin zamanda geri dönüşüm kısmına gönderiyor orda 15gün bekletiyor sonra kendi siliyor

Elover
Elover
28 gün önce

Telefonların günden güne çok daha fazla depolama alanına sahip olması çöp kutusu özelliğinin artık gelmesi gerektiğini gösteriyor. zamanlaması da güzel bundan yıllar önce bir telefonda depolama alanı 16 gb dı. şuan minimum 64 üstüne hafıza kartı var. Çöp kutusu olmaması artık çok büyük bir eksiklik olarak görüyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Şu okuduklarım içinde bir tane bile vaaayyyyy dediğim bir özellik yok yahu. Bunlar zaten yıllardır var olan şeyler. Neden bukadar bekledi ki android bu özellikleri sistemine katmak için ???

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

androidde gelişme görmek isteyen 5 sürüm birden güncellemeli ki bir şeyler görebilsin. Android 5 kullanan 10’a geçsin, 10 kullanan, 15’i beklesin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

eskiden çöp kutusu vardı zaten

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Android 12 güzel yukseltilebilir olsa daha güzel olacak

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Benim telefonum android 11 işletim sistemine sahip ve çöp kutusu özelliği var bu tip haberleri biraz araştırıp yapsanız daha iyi olacak bence

nnn nn
nnn nn
28 gün önce

Eeeee bu çöp kutusu özelliği en az 3 yıllık Asus telefonumda var? Biraz zgeç kalmışlar galiba böyle birşey olduğunu açıklamak için (:

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Huawei de yıllardır var

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Ya arkadaş önce şu 4gb tek dosya sınırını kaldırsınlar halen cihazlar ya ikinci video kaydetmeye başlıyor veya kaydı durduruyor güya kaldırılacaktı ama kaldırıldı diye bir haber gelmedi ios rezaletine bin defa tercih ettiğim sistem yazık ediyorlar resmen

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Bildiğin xiaomi nin miui 12.5 ve daha eski sürümlerinde gelen özelliklerin aynısı

fwefew
fwefew
27 gün önce

samsungda var olan bir şey nokta

Tekno-Lokum
Tekno-Lokum
27 gün önce

Bu özelliklerin hepsi yıllar önce Windows’da ve Windows Phone’da vardı.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Lg stylus 2 telefonumda
Uygulama sildiğinizde geri dönüşüm kutusunda belirli gün beklerdi, ve istediğinizde geri yükle yapılırdı. Şimdi google bu özelliğimi yeni getiriyor💩

Kemal
Kemal
27 gün önce

Gecenlerde kizimin iphone nunu kullanmaya calistim o kadar kotu o kadar kotu bir isletim sistemi ki, hayatta bir iphone almam.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Android 10 kullanıyorum ve çöp kutusu bulunmakta sildiğim şeyler 30 gün orda duruyor ve sonra siliniyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Herşeyi geçtim umarım doğru düzgün sorunsuz çalışır…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Kardeşim hastamısınız ne bu herkes fanboyluğa soyunmuş yok bu özellik zaten samsungda varmış yok huaweiden zaten mevcutmuş! Ben de bi marka kullanıyorum ama o marka babamın oğlu değil. hayır anlamadım amaç “bak ben ne kadar isabetli bi marka seçimi yapmışım” bunu mu kanıtlamaya çalışıyorsunuz? ya bırakın artık bunları ,bi faydası yok hiçbirimize

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Hala çöp. iOS’a tek rakip HarmonyOS

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Xiaomi ve redmilerde var zaten

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Android yeni bişey bulamıyor samsungu taklit ediyor

" Yılların Windows özelliği Android 12’ye geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yılların Windows özelliği Android 12’ye geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yılların Windows özelliği Android 12’ye geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması