Okunma

Android çocuk gizliliği yasasını hiçe sayıyor


17 Nisan 2018 Salı 23:30
Android çocuk gizliliği yasasını hiçe sayıyor

Google’ın çok kullanılan mobil işletim sistemi Android çocuk gizliliği yasasını ihlal eden uygulamalar barındırıyor.

Yapılan araştırmada Google Play Store’da yer alan ailelere ve çocuklara yönelik en popüler 5.855 uygulama detaylı olarak incelendi. Araştırma sonucunda 3.373 uygulamanın Çocukların Çevirim İçi Gizliliğinin Korunması Yasasını ihlal ettiği tespit edildi.

Çocuk gizliliği yasasını ihlal eden uygulamaların yüzde 3’ünün ebeveynlerin iznini almadan konum ve iletişim bilgilerini topladığı, yüzde 40’ının uygun güvenlik protokolleri olmadan kişisel bilgileri paylaştığı, yüzde 39’unun çocukların çevrim içi gizliliğini göz ardı ettiği ve yüzde 18’inin de kullanıcıların bilgilerini reklam verenlerle paylaştığı ortaya çıktı. 

Araştırmacılar Google’ın Aileler ve COPPA programıyla uygulamala geliştiricilerini Çocukların Çevirim İçi Gizliliğinin Korunması Yasası’na uygun uygulamalar geliştirmeye yönelik çalışmalarının olduğunu açıklasa da yapılan araştırma sonucunda da görüldüğü gibi Google’ın geliştiricilerine bu konuda herhangi bir yaptırımının olmadığını olsa bile çok sınırlı bir yaptırımın uygulandığını belirtiyor. 

Android çocuk gizliliği

Google sözcüsü çocuk gizliliği hakkında açıklama yaptı!

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan bir Google sözcüsü “Araştırmacıların raporunu çok ciddiye alıyor ve ortaya çıkan verilere bakıyoruz. Çocukları ve aileleri korumak en öncelikli hedeflerimizden birisidir. Aileler ve COPPA programımız çerçevesinde geliştiricilerimizin bu şartlara uyması gerekir” dedi. Google sözcüsü ayrıca raporda belirtilen uygulamaların Google tarafından da incelendiğini, uygulamaların şartları ihlal ettiğinin tespit edilmesi durumunda harekete geçeceklerini belirtti.

:: Android işletim sistemine güveniyor musunuz?
yazarBurak Köse

Nostaljik bir ruhun fütüristik meraklarını sizlerle paylaşıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Android çocuk gizliliği yasasını hiçe sayıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android çocuk gizliliği yasasını hiçe sayıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android çocuk gizliliği yasasını hiçe sayıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "