Okunma

Android Debug Bridge Chromebook’a Geliyor


27 Ocak 2015 Salı 14:30
Android Debug Bridge Chromebook’a Geliyor

Android Debug Bridge yani ADB; Windows, Mac OS X ve Linux platformlarında kullanılabiliyor. Android SDK ile beraber indirilebilen bu yazılım, esasında Android cihazlarlı yönetebilmenizi sağlayan bir kod kümesi, mini komut istemi uygulaması.

Android kullanıcıları ADB üzerinden, kablo ile bağladıkları Android cihaza uygulama yükleyip, format atıp, aklınıza gelebilecek pek çok işi yapabiliyorlar. Özellikle ROM düzenleyen ve üst seviye kullanıcılar için olmazsa olmaz diyebiliriz.

Tabi ADB’yi kullanan bir diğer kesim ise geliştiriciler. Uygulama geliştiricilerin de ADB en çok işine yarayan ekipmanlardan biri. 

Bugüne kadar Google’ın kendi Chromebook platformunu desteklemeyen ADB, yakında bu platforma da geliyor. Android uygulamalarını çalıştırmaya başlayan Chrome OS, bu destekle beraber geliştiricilerin de kullanabileceği bir platform haline gelecek.

Şimdilik üçüncü parti yazılımlarla beraber Chromebook platformunda ADB, Fastboot gibi Android SDK‘in önemli bileşenleri kullanılabiliyorken, önümüzdeki dönemde Chromebook’ta Google tarafından sağlanan bir destek hayata geçecek.

Hali hazırda ChromeOS’e gelen Chrome Dev Editor’ün beta sürümü, platformda uygulama geliştirme ve platforma uygulama geliştirme süreçlerini hızlandıracak.

:: ChromeOS ve Chromebook size çekici geliyor mu?  
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Android Debug Bridge Chromebook’a Geliyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ADB kelimesini her defasında ABD diye hep okuyanlar 😀

" Android Debug Bridge Chromebook’a Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android Debug Bridge Chromebook’a Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android Debug Bridge Chromebook’a Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "