Okunma

Android Hızını Aldı Gidiyor


13 Ağustos 2012 Pazartesi 06:13
Android Hızını Aldı Gidiyor

Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemi birkaç çeyrektir dünya çapındaki liderliğini bırakmıyor. Araştırma şirketi IDC‘nin açıkladığı son rakamlara göre 2012 yılının ikinci çeyreğinde de bu durum değişmedi.

Bu yılın ikinci çeyreğinde dünya çapında 104.8 milyon Androidli cihaz satışa sunulurken, bu rakam iOS‘ta 26 milyon, BlackBerry OS‘ta 7.4 milyon, Symbian‘da 6.8 milyon ve Windows Phone/Windows Mobile işletim sisteminde 5.4 oldu.

Bir önceki yılın aynı çeyreğinde yüzde 49.9 olan Androidli cihaz pazar payı bu yıl yüzde 68.1’e yükseldi. Yıllık bazda bakıldığında ise Android‘in pazar payını yüzde 106.5 oranında artırdığı görülüyor.

Apple cephesinde durum ise bu kadar parlak değil. iOS işletim sistemi kullanan cihazların geçen yılın ikinci çeyreğindeki pazar payı oranı yüzde 18.8 iken bu yıl bu rakam yüzde 16.9’da kaldı. Yine de yıllık bazda değerlendirildiğinde iOS‘un pazar payını yüzde 27.5 oranında artırdığı görülüyor.

Dikkat çeken bir diğer işletim sistemi ise Microsoft‘un geliştirdiği Windows Phone 7 ve eski sürümü olan Windows Mobile. Microsoft kendi işletim sisteminin pazar payını yıllık bazda yüzde 115.3 oranında artırmış. Çeyrek bazında ise geçen yıl yüzde 2.3 olan pazar payı bu yıl yüzde 3.5’e çıkmış.

Öte yandan can çekişen işletim sistemleri ise BlackBerry OS ve Symbian olarak görünüyor. Yıllık bazda sırasıyla yüzde 40.9 ve 62.9 oranında pazar payı kaybeden her iki işletim sistemlerinden BlackBerry OS‘in durumu pek iç açıcı değil. Symbian ise zaten kendi haline terk edildiğinden bu işletim sistemi için çok bir geliştirme yapılması beklenmiyor.

:: Sizce hangi akıllı telefon işletim sistemi daha kullanışlı?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Android Hızını Aldı Gidiyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  android in gelirleri bir sürü firmaya bölünüyor o yüzden aslında en büyük kazancı elde eden apple yani ios

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Satılmıyor da ne yapılıyor, merak etmeyin talep olmazsa bu kadar üretilmez zaten.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Android’in önemli tarafı hesaplı olması , 2000 Lirayada android var 400 Lirayada. Apple güzel , stabil , şekil vs. ama teknolojiyle iç içe olanlar için donanımsal olarak çok üstün değ***** özgürlükçü ruhu *****.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  satamayacağı malı kendine neden shipment etsinki. shipmente takılan iphone sabısı şahsiyetler.

  yürü be 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  zaten hiçbir yerde satılan rakamlar söylenmez bayilere gönderilen rakamlar söylenir.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  android 104,8 milyon telefon sadece üretilip bayilere gönderildiyse. ios ta da 26 milyon üretilip bayilere gönderilmiş. ios ta 26 milyon satmamış yani… yazılımcılar android uygulamalarından biraz daha fazla gelir elde edebilseler android çok daha hızlı yükselecek…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Android in tanitildigi ilk gun gordum ben bunun olacagini. Aferin bana 🙂 !! Insanlar goremiyorlar ama.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  satamayacağı malı kendine neden shipment etsinki. shipmente takılan iphone sabısı şahsiyetler.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Tamam shipment ama ben hiçbir bayinin elinde android telefon kaldığını yani satamadığını sanmıyorum.

 10. Özgür Çetin dedi ki:

  Burada rakamlar Shipment yani satışa yollanan ürünler. Ancak bu rakamlar cihazların satıldığı anlamına gelmiyor.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Shipment diyor. yani bayiye gönderilen cihaz sayısı. Satılan değil.

 12. ConfickerBelasi dedi ki:

  android her yeri sarmış turkcell samsung [email protected] 527 gt-s5270k için mobil tv uyumsuz diyor android’li olsaydı uyumlu olurdu…

 13. yedionbir dedi ki:

  satışa sunulurken derken bu veriler üretilen cihaz sayısı mı yoksa satılan cihaz sayısımı ve tablet pc ler işin içine dahilmi acaba ?

" Android Hızını Aldı Gidiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android Hızını Aldı Gidiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android Hızını Aldı Gidiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "