Okunma

Android Kullanıcılarına Uyarı!


18 Şubat 2011 Cuma 08:30
Android Kullanıcılarına Uyarı!

Google, Android için resmi onaydan geçmiş uygulamaları Android Market üzerinden kullanıcıları ile buluşturuyor.

Bunun dışında, Android için uygulama indirebileceğiniz birçok başka hizmet de bulunuyor fakat buralardan indireceğiniz uygulamalar güvenli olamayabiliyor.

Ülkemizde satılan Android tabanlı cihazların büyük çoğunluğunda Android Market‘e erişim olmadığından, birçok kişi uygulama indirmek için bu diğer kaynakları kullanıyor.

F-Secure adlı bir güvenlik yazılımı şirketinin kendi sitesinde yaptığı duyuruda, Android kullanıcıları yeni bir tehdit konusunda uyarıldı. (Akıllı Telefonlar İçin Güvenlik Araçları)

Trojan içeren uygulamanın özellikleri ve verdiği izinler bu şekilde

Tehdidin Adı: ADRD

Çin merkezli bir uygulama sağlayıcısından indirilen birçok uygulamada ADRD adı verilen bir trojan bulunduğu belirtildi. ADRD içeren uygulamaların büyük çoğunluğunun duvar kağıtları ile alakalı oldukları söyleniyor.

Telefon açıldığında çalışmaya başlayan ADRD, telefona ait IMEI ve IMSI bilgilerini başka bir sunucuya gönderebiliyor. Veri bağlantısı kapalıysa bunu kendiliğinden açabilen ADRD, SD karta da erişim sağlayabiliyor.

Bunun dışında sizin isteğinizin dışında myupdate.apk adlı bir uygulama da indiriliyor. Bu da ADRD’nin güncel kalmasını sağlıyor.

F-Secure yetkilileri, bu tehditten korunmanın yolunun Android için geliştirilen güvenlik yazılımlarını kullanmaktan geçtiğini iddia ediyorlar.

:: Akıllı telefonlar için güvenlik yazılımı kullanmak sizce gerekli mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Android Kullanıcılarına Uyarı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android Kullanıcılarına Uyarı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android Kullanıcılarına Uyarı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "