Okunma

Android için iris tarama standart hale geliyor!


02 Mart 2018 Cuma 06:00
Android için iris tarama standart hale geliyor!

Aslında yıllardan beri yüz tanıma sistemi olarak kullanılan sistemin bir benzeri olan iris tarama, Android‘in yeni sürümlerinde standart hale getirilecek gibi görünüyor.

İris tarama nedir?

Uzun yıllardır çeşitli güvenlik sistemlerinde aktif olarak kullanılmakta olan iris tarama, gözün iris adı verilen bölümünü tarayarak, taranan kişinin erişim yetkisine sahip olup olmadığını denetleyen bir sistemdir. Android işletim sistemlerinde ise yıllardan beri yer almasına rağmen yeteri kadar güvenli ya da isabetli olmadığı için unutulmaya yüz tutan yüz tarama sistemi ile neredeyse tamamen aynı prensiplere sahiptir.

Hatırlarsanız Samsung’un başına büyük işler açan modeli Galaxy Note 7‘nin tanıtımında en çok öne çıkarılan özelliklerden biri de yüz tanıma sistemiydi. O dönemde bu teknolojinin geldiği nokta her ne kadar çok ileri seviyede olmasa da, Galaxy S8+ modeli piyasaya sürülene kadar Samsung tarafından bir hayli geliştirilmişti. Fakat bu teknolojiyi geliştirenin de Samsung olduğunu ve bu yüzden kendi cihazlarında bu özelliği aktif olarak kullanmasının doğal olduğunu da unutmamak gerek.

android

Yine de az önce de belirttiğimiz gibi yeteri kadar güvenli olmaması sebebiyle terkedilen bu özellik, teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte Google’ın radarına girmeyi başardı ve kısa bir süre içerisinde yeni Android sürümlerinde standart hale gelebilir.

Zira gelen bilgilere göre yeni Android sürümlerinde yer alacak yeni bir yapı sayesinde üçüncü parti şirketlerin yani akıllı telefon üreticilerinin bu özelliği çok daha rahat bir şekilde cihazlarına entegre edebilmesi sağlanacak. Android Police adlı internet sitesinin iddialarına göre Google için bu teknolojiyi Fingerprint Cards adlı şirketin yazılım mühendisleri geliştiriyor ve muhtemelen bu şirketin donanımının kullanılması da zorunlu kılınacağa benziyor.

Son olarak Google’ın iris tanıma sistemini ne zaman standart hale getireceğinin de henüz belirlenmediğini de belirtelim. Yani hangi Android sürümü ile birlikte bu sistemin tam anlamıyla hayatımıza gireceğini tahmin etmek şimdilik mümkün değil. Yine de yakın zamanda hakkında  yeni haberler alacağımız ve sizlere ileteceğimiz kesin görünüyor.

:: Sizce iris tanıma sistemi gerekli mi?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Android için iris tarama standart hale geliyor!”

  1. Niyazi Yıldız dedi ki:

    Önce insanların parmak izlerini topladılar, şimdi de irislerini topluyorlar, toplum mühendisliğinin temel taşını oluşturan bu gelişmeleri çok hayra alamet görmüyorum, bir Allah’ın kulu da çıkıp bu konuda kimseyi uyarmıyor.

  2. Osman Sedat Uluğ dedi ki:

    Parmak izi okuyucu normaldir cihazlar için fakat yüz tanıma ve iris okuyucu telefonlarda çalışması biraz zor ve imkânsız iris tarayıcı için aparat gerekir

" Android için iris tarama standart hale geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android için iris tarama standart hale geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android için iris tarama standart hale geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "