Mozilla’dan Android için özel tarayıcı geliyor!


09 Temmuz 2018 Pazartesi 17:00
Mozilla’dan Android için özel tarayıcı geliyor!

Mozilla tarafından Android için yepyeni bir internet tarayıcı hazırlandığı ortaya çıkmış durumda. Tarayıcının Firefox değil de Fenix kod adı ile geliştirilmekte olduğunun da altını çizmek gerek. İşte, Android içi Mozilla Fenix hakkında ilk bilgiler.

Mozilla Fenix neler sunacak?

Mozilla tarafından gelişimi oldukça gizli tutulan projenin GitHub veri havuzundaki tanımı oldukça dikkat çekiyor. O tek cümleden oluşan ifade de tam olarak şu şekilde: “Fenix, ailenizin Android tarayıcısı değil”. Tahminler ise geliştirilmekte olan bu Android tarayıcısının gizli mod içereceği yönünde.

Kısacası, internette sörf yaptıktan sonra arkanızda iz bırakmamanız anlamında Mozilla Fenix size yardımcı olacak gibi gözüküyor. Tarayıcı hakkında daha fazla detay ise maalesef şimdilik mevcut değil. Kendi amacını ve kitlesini oluşturacağı düşünülen tarayıcının iOS için de sunulup sunulmayacağı konusunda bir ipucu da bulunmuyor.

Mozilla Fenix

Firefox için geliştirme sürecinde olan başka projeler de olduğunu da hatırlatalım. Bunlar ise:

– Mozilla’nın amiral gemisi internet tarayıcısı Firefox

– Mobil deneyimi geliştirmek odaklı hafif internet tarayıcı Firefox Focus

– Bazı bölgelere özel internet tarayıcı Firefox Rocket

– Bir diğer bölgelere özel internet tarayıcı Firefox Klar

Bunlara ek olarak, şirketin sadece sesle çalışacak olan Scout kod adlı bir tarayıcı üzerinde de çalıştığı biliniyor. Bu anlamda tarayıcının bir ilk olacağının da altını çizelim. Bu tarayıcının kullanıcılara ne zaman sunulacağı da şu an için belirsiz durumda.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Mozilla’dan Android için özel tarayıcı geliyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yazarın projeleri araştırmadan yazması biraz üzdü. Firefox Klar projesi Firefox Focus-un Almanya için olan ismi, nedeni ise Almanyada Focus isimli başka bir şirketin kayıtlı olması. Fenix için yapmış olduğunuz tanım Firefox Focus-un tanımı – internetde iz bırakmadan gezmenizi sağlar. Firefox Rocket internet kotasının aşırı pahalı olduğu ülkeler için yapılmış, mümkün olduğu kadar içeriği engelleyerek daha az kota harcamaya yardımcı oluyor. Ses teknolojileri projesinin ismi Common Voice ve şu an veri havuzu biriktiriyor, Türkçe için de destek ola bilirsiniz. Firefox tarayıcısının sorunlusu kısımlarını Rust diline geçirme amacıyla deneysel Servo tarayıcısı yapılıyor (Firefox Quantum motorunun parçaları bu tarayıcıda test edildikten sonra yayınlanıyor), aynı maksatla ses teknolojileri için özellikler deneniyor ama sonucunu kullanıcılar Firefox tarayıcısında göre bilecekler.

  Mozilla Temsilcisi: *****

" Mozilla’dan Android için özel tarayıcı geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mozilla’dan Android için özel tarayıcı geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mozilla’dan Android için özel tarayıcı geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?