Android, iMessage rakibini duyurdu, RCS geliyor


18 Haziran 2019 Salı 09:55
Android, iMessage rakibini duyurdu, RCS geliyor

Uzun zamandır, iOS ekosisteminde Apple kullanıcılarının birbiriyle mesajlaşmalarını sağlayan iMessage uygulaması bulunuyor. Android tarafında ise bu uygulamanın karşılığı uzun zamandır yok. Ancak, ortaya çıkan bilgilere göre Android iMessage için rakibi üzerinde çalışıyor. Google RCS ismi verilen uygulama bu ay iki ülkede hayatına başlıyor.

Android iMessage rakibini açıkladı, Google RCS geliyor

Android iMessage ile rekabeti edeceği yeni uygulama ile kullanıcıların birbiriyle daha yüksek kalitede fotoğraflar paylaşmasını sağlayacak. Uygulama bu ay içinde İngiltere ve Fransa’da yayınlanacak. Uygulamada kullanıcılar gönderdikleri mesajlar için okundu bilgisi gönderilecek. RCS ismi verilen uygulamanın bir dezavantajı bulunuyor. Ne yazıkki uygulamada iMessage ve WhatsApp’ta olduğu gibi mesajlar uçtan uca şifrelenmiyor. Ancak, şirket bunun için çalışmalar yaptığını da açıkladı.

Android yöneticilerinden Sanaz Ahari, mesajlaşmanın kişisel bir durum olduğunu ve kullanıcıların iletişiminde mahremiyet haklarına sahip olduklarının altını çizdi. Ahari, ‘Buna bir çözüm bulmaya çalışıyoruz’ dedi. Ahari, Android RCS uygulamasının amacının kullanıcılar için işe yarayan, basit bir kullanıcı deneyimi yaşatmak olduğunu söyledi.

Google aynı zamanda mesajları alıcılara iletirken geçen sürede depolanmayacağını da belirtti. Yıl sonuna kadar daha fazla ülkede kullanıma açılacak uygulamanın tüm ülkelerde kullanılacağına dair bir açıklama ise bulunmuyor.

Google daha önce Hangouts, Google Messenger, Duo ve Allo gibi uygulamalarla mesajlaşma dünyasına giriş yapmıştı. Ancak, Android iMessage uygulaması kullanıcıların mesajlaşmasını daha da kolay hale getirmeyi amaçlıyor. Ancak, Android kullanıcılarının çoğunlukla WhatsApp kullandığını düşünürsek, bu alışkanlığı yeni uygulamaya çevirmek biraz zor gibi görünüyor.

Google RCS nasıl çalışıyor?

SMS yerine tercih edilebilecek bu uygulama aslında alıştığımız sohbet uygulamalarına benzer bir işletiye sahip. Kullanıcılar Android’de Mesajlar bölümü açtığında RCS sohbetine geçmeyi öneren bir uyarı alacak. RCS aynı zamanda her kullanıcı için varsayılan uygulama olarak sunulabilecek. Burada, Apple kullanıcılarının otomatik olarak iMessage’a geçmeleri ile benzer bir sistem işleyebilir.

Şifrelenen mesajlar ne yazıkki tamamen uçtan uca şifrelenmiyor. Yani RCS sağlayacısı mesajların içeriğin görebilme yetkisine sahip. Ayrıca, istenildiği takdirde bu bilgileri hükümetler ile de paylaşabilir.

RCS operatör hizmetine bakılmaksızın tüm Android telefon modellerine çalışabilecek.

Son olarak, RCS’de bu uygulamaya kimin sahip olup olmadığının anlaşılacağı bir veritabanı bulunmuyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

iMessage android sisteminde de yayınlansa idi, bugün Whatsapp diye bir şey yoktu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Kimse whatsapp ı bırakmaz bence çok zor bir ihtimal

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Işte bil güvensiz uygulama daha millet artık ispiyoncu uygulamalardan güven açığı bulunan uygulamalardan bilmiş durumda böylece bir çok insan whatsapp ve telegramdan vazgeçip signal messengere geçmiştir. Çünkü signalde ne hükümet sizi dinleyebilir nede 3. Kişiler

" Android, iMessage rakibini duyurdu, RCS geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android, iMessage rakibini duyurdu, RCS geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android, iMessage rakibini duyurdu, RCS geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi