Okunma

Android KitKat’ın Payı %14’e Ulaştı


06 Haziran 2014 Cuma 16:00
Android KitKat’ın Payı %14’e Ulaştı

Android 4.4 KitKat‘ın diğer Android işletim sistemi sürümleri ile birlikte Mayıs ayına ilişkin kullanım bazlı payı açıklandı. Buna göre Android 4.4 KitKat, Android sürümleri içinde yüzde 13,6’lık paya sahip oldu.

Bu değer Nisan ayında yüzde 8 seviyelerindeydi; yani 4.4 KitKat, Android‘li cihazlar arasında halen yüksek bir oranda kullanımda değil ancak payı her geçen ay artmaya devam ediyor.

Android işletim sistemi sürümleri arasında en çok kullanılan sürüm ise yüzde 29 ile Android 4.1.x Jelly Bean. Onu yüzde 19,1 ile Android 4.2.x Jelly Bean izlerken üçüncü sırada ise yüzde 14,9 ile Android Gingerbread yer alıyor. Bu veriler ışığında Android 4.2.x‘in Nisan ayına göre yüzde 1 oranındaki artışı dikkat çekerken diğer sürümlerde düşüş gözleniyor.

Android 4.3’te yüzde 10’a ulaştı

Ice Cream Sandvich‘in Android işletim sistemli cihazlar arasındaki payı ise yüzde 12.3  seviyesinde. Bu oran geçtiğimiz Nisan ayında yüzde 13’ün üzerindeydi. Android 4.3 ise yüzde 10.3’lik paya sahip. Froyo sürümü yüzde 0,8’lik paya sahip, bu sürüm Nisan ayında yüzde 1’lik pay elde etmişti.

Jelly Bean zirvenin sahibi

Android işletim sistemleri arasında Jelly Bean’in 2014 yılı Mayıs ayı itibarıyla de ezici bir üstünlük elde ettiği görülüyor. Android 4.4 KitKat‘ın gelişimini sürdürdüğü gözlenirken Haziran ayında da gerek LG G3 modeli gerekse okulların tatil dönemine girmesiyle beraber tetiklenecek hediye alma isteği ile birlikte payının daha da artması bekleniyor.

:: Hangi Android sürümünü kullanıyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Android KitKat’ın Payı %14’e Ulaştı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ha gayret belki %15 olur

 2. SDN Okuru dedi ki:

  S3 mini güncelleme lazim

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bence gingerbread gibi jelly bean de efsane olacak yani 2 yıl daha jelly bean lider 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Nexus 4 daha ne kadar guncelleme alir acaba ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  KitKat çok güzel gelsenize

 6. Sucrofe dedi ki:

  Jelly Bean oldukça iyi bir sürüm. Salı gününden beri G2 kullanıyorum ama ondan önce S3 Mini kullanıyordum ve 4.1 Jelly Bean sürümüne sahipti. Hiç sorun çıkarmadı Jelly Bean. Bence en iyi sürümlerden birisi Jelly Bean.

" Android KitKat’ın Payı %14’e Ulaştı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android KitKat’ın Payı %14’e Ulaştı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android KitKat’ın Payı %14’e Ulaştı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "