Okunma

Android Market Çin’de Sansürlendi


10 Ekim 2011 Pazartesi 06:45
Android Market Çin’de Sansürlendi

Bir dönem Türkiye‘den de erişilemeyen Android Market‘e Çin’den sansür geldi.

Sansürün sebebi açıklanmazken başta Pekin olmak üzere Shenzen ve birkaç şehirde daha kullanıcıların market.android.com adresine erişelemediği belirtiliyor. Bu bölgeler dışında ise kullanıcıların Android Market erişimi sırasında gecikme ya da zaman aşımı gibi sorunlarla karşılaştıkları ifade edildi.

Benzer durum 2009 yılında da yaşanmış ve kullanıcılar yine Android Market’e erişememişti.

Bazı kaynaklara göre sansürün sebebi Google ve Çin hükümeti arasında geçmişte yaşanan bazı sorunlar. Geçen yıl Gmail‘de bazı Çinli hükümet karşıtlarının hesaplarına saldırı yapılmış, Google bu konuda Çin hükümetini suçlamıştı. Olay büyüyünce ABD Dışişleri Bakanlığı devreye girerek konuyla iglili açıklama yapmış ve iki tarafa da sakin olmaları çağrısında bulunmuştu.

:: Çin’de Android Market erişiminin engellenmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Android Market Çin’de Sansürlendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android Market Çin’de Sansürlendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android Market Çin’de Sansürlendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "