Okunma

Android One Pişman Etti!


14 Haziran 2015 Pazar 15:00
Android One Pişman Etti!

Google’ın duyurulduğu dönemde büyük ses getiren akıllı telefon projesi Android One için işler hiç beklendiği gibi gitmiyor. Yaklaşık 1 yıl önce merhaba diyen ve 2014’te Google tarafından duyurulan Android One sayesinde üreticiler, şirketin desteğini de arkalarına alarak uygun fiyatlı ve dikkat çekici Android işletim sistemli akıllı telefonlar üretecek, her müşteriye Android sunacaktı.

Bu süreçte ise başta Hindistan olmak üzere belli pazarlarda beklediği ilgiyi görmeyen Android One telefonlar satış konusunda tabiri caiz ise yere çakıldı. Google I/O 2014‘te “gelecek 1 milyar Android kullanıcısı” söylemiyle tanıttığı proje böylelikle arka planda kaldı.

15-06/14/general-mobile-4g-android-one-sdn.jpg

Google’ı pişman ettiği söylenen Android One için konuşan ürün yöneticisi Caesar Sengupta, ne olursa olsun bu projeye desteklerini çekmeyeceklerini duyurdu. Programa arkalarını dönmeyeceklerini söyleyen isim, Android One OEM’ler için hızlarını arttıracaklarını ekledi. Daha çok pazara ulaşma hedefleri olduğunu da not düşen Sengupta, One’ın hak ettiği başarıyı yakalayacağına inandıklarını söyledi.

İsmin dikkat çektiği iki nokta daha bulunuyor. Bunlardan birincisi, Android One akıllı telefon modellerinin 120 doların altında, düşük donanımlı cihazlar olmaktan öte, 100 – 200 dolar arasında seçeneklere sahip daha güçlü örneklere dönüştürülecek olması. İkinci olarak da, telefonların başarısız olmasının bir başka nedeninin ortadan kaldırmak, yani Android One modellerine çok daha kolay ulaşabilmek, daha yaygın bir satış ağı yaratmak.

Bakalım Google’ın projesi gelecekte arzu edilen başarı seviyesine ulaşabilecek mi, yoksa şirket tarihinde bir pişmanlık olarak mı kalacak!

:: Android One telefonlardan birine sahip olmak ister miydiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 yorum - “Android One Pişman Etti!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Niye ben mayıs ayında aldım yakıt yakıt çalışıyor taş gibi telefon hem taksitli hem 694 lira hemde iki yıl otomatik güncel leme geliyor daha ne OLSUN.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  GM ile iş yaptığı için google pişman. Google dan daha büyük bir yatırımla kıdemi fazla bir marka ile iş birliği yapmasını beklerdim.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Olay basit General Mobile bir kaç sene önce Türkiye piyasasına çok iyi giriş yaptı hatta diğer ülkelere bile ama güncelleme, yazılım ve performanstan dolayı tüketici olumsuz ve ön yargılı bakıyor bu markaya benim gibi. Benim arkadaşlarımda discovery 2, elite ve air var üçüde stabil değil. Dokunmatiği iyi değil. Android One almayı düşünüyorum para biriktiriyorum şuan onun için çünkü akıllı telefonum yok güncel bir telefon arıyorum almaya niyetim var fakat performans olarak daha iyi olabilirdi veya başka firmalar ile anlaşılmalı. Mesela Asus olabilir. Asus'un tedarik sorunu var bunu düzeltirse ve yazılım ve güncellemeyi de google'ye verirse iş tamamdır.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung Note 10.1 tableti 1400 tl ye aldım 8-9 ay sonra google fotoğraflar uygulamasını açmamaya başladı tüm dünyada güncelleme geldiğini ülkemizde verilmediğini verilip verilmiyeceğinin belli olmadığını söyledi samsung ve ben aylarca bekledim dayanamadım 800 tl ye sattım 1 yıl olmadan bu benim son android cihazım oldu paraya kıydım iphone 6 aldım artık güncelleme geldi mi gelecek mi derdim kalmadı umarım windows phone hızla gelişir bu parları veremiyecek olduğumda alternatifim olur. Hayatım boyunca da samsung un hiçbir ürününü almayacağım her yerde de bu yaşadığımı anlatacağım.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Windows Phone nun 36 ay güncelleme garantisi vermesi Google u bu programa daha özen göstermeye itti ama nafile. Windows 10 ile tek platform(pc, mobil, tablet, tv, xbox vs) projesi istenildiği gibi sistem olursa bir anda çarklar tam tersine Windows a dönebilir. Google bu tehlikenin farkında olduğu için One projesinden elini çekmez çekmediği gibi yeni bir sistem oluşturup güncellemeyi firmaların eline bırakmayıp kendi dağıtmaya çalışacaktır. Şayet Google aynı bu düzende güncelleme politikası güder, Apple araba parasına telefon satmaya devam eder uygun fiyatlı telefon çıkarmazsa seyreyleyin pazarını halini yüzüne bakmadığınız sistem 500 TL lik fiyatıyla herkesin elinde…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ilk başta yapılması gereken şeyi en sonda yaparsanız tabiki tutmaz android gelişeceği kadar gelişmiş neredeyse piyasalar telefona doymuş ve giriş seviyesinde yüzlerce telefon onlarca marka varken siz sil baştan one diye bir telefon yaparsanız tabiki de tutmaz bazen şaşırıyorum bukadar başarılı insanlar bunu fark edemiyorlarmı yada ya tutarsamı diyorlar

 7. SDN Okuru dedi ki:

  telefona o kadar düşük özellik koyarsanz satmaz.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  uygun fiyatlı telefon Windows phone dur…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Android mi?One ya öyle

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bence çok iyi gidiyor satışlar en azında türkiye için

 11. SDN Okuru dedi ki:

  sdn üye kýyýmý yapacaðýna düzgün haber yapsýn uydurma haberle hit alamazsýnýz…

 12. ConfickerBelasi dedi ki:

  Bugün, 15:19 da ne yazmýþ ki bu sdn okuyamayaný?

 13. SDN Okuru dedi ki:

  hindistan gibi fakir ülkelerde olduğu için biraz yüzleri gülmedi. türkiye gibi büyük bir pazara girdielr ve eğer general mobile dediği gibi 25 ülkeye satar ise ciddi bir fırlama olur. Yada diğer yerli üreticiler katılsın. Diğer yandan başka ülkelerde çıksın yükselir yani. daha 1 yıl oldu sabır.

 14. TheFame dedi ki:

  Tutmayacaðý baþýndan belliydi zaten bilhassa Hindistan ve Çinde.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Robot adam olmaz olmayacak 5 kusur oldu sistem hala ram optimazyonundan bahsediyorlar 🙂 koca üreticeler ram temizlemek icin ozel araçlar koyuyor artık 🙂 en saglamı yine windows phone daha ne kırıldı nede virus var çok hızlı ve gelişiyor.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Android baştan sona elden geçmesi gerekiyor. Java çok hantal. işlemci 10 çekirdek de olsa nafile. Bir ios olamayacak hiçbir zaman

 17. acer dedi ki:

  Haber den piþman olduklarý anlamý çýkmýyor ama..

 18. SDN Okuru dedi ki:

  türkiyeye niye girdikleri anlaşıldı

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Android one projesi çok mantıklı bir proje. Eğer Türkiye'de sadece General Mobile değil de bu işe Casper, Vestel gibi firmalar da dahil olursa tüketici emin olur kazanır. Hem de yerli üretim ya da daha doğrusu yerli firmaların gelişmesi temin edilmiş olur. Yani herkes kazanmış olur. Bugün Casper firması birçok şehirde bayileri ve servis ağıyla güzel işler yapıyor.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  SATTIĞIM İLK GÜN ÖN KAMERASI ÇALIŞMADI SERVİSE GÖNDERDİM DAHA BİR HABER ÇIKMADI

 21. SDN Okuru dedi ki:

  aslında çok satılıyor general mobile 4g modeli ama üreticiye insan mesafeli yaklaşıyor bence bir daha ki android one projesi başka firmayla anlaşılsın…

 22. SDN Okuru dedi ki:

  kesinlikle güzel bir proje ucuz yetenekli telefonlar ortaya çıkıyor

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Valla kardesime aldim yag gibi oneririm bende alcam nit sr mini kullaniyorum

 24. SDN Okuru dedi ki:

  @ConfickerBelasi
  sen çok yanlýþ gelmiþsin… dandik olan sensin… süzme ordinaryus…

 25. ConfickerBelasi dedi ki:

  o dandik general mobile ile olacak þey deðildi.

" Android One Pişman Etti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android One Pişman Etti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android One Pişman Etti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "