Android recovery mod nedir, nasıl girilir? Menüsünde neler var?


22 Mart 2021 Pazartesi 15:42
ABONE OL
Android recovery mod nedir, nasıl girilir? Menüsünde neler var?

Telefonunuza gelen bir güncelleme, 3. parti olarak yüklenmiş bir uygulama başınıza bela açabilir. Tabi ki bu iki durum dışında da çeşitli sebeplerden sistem çökmeleri yaşanabiliyor. Çoğu kişinin merak ettiği ancak cesaret edemediği bir geri yükleme modu ile bu sorunun üstesinden gelmek mümkün… “Android Recovery Mod nedir? Nasıl girilir?” rehberi ile çözümü anlatıyoruz.

Android Recovery nedir? İçerisinde ne var?

Android Recovery Mod (Android geri yükleme modu), cihazların en kritik ve önemli bölümlerinden biridir. Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için genellikle tüm bu işletim sisteminin bulunduğu tüm cihazlarda bu seçenek bulunur.

Bu işlem teknik olarak cihazın açılış diskinde (boot disk) veri kurtarma modu (recovery) menüsüne erişim için standart bir arayüzdür. Root olmayan çoğu cihazda Stock Recovery Mod menüsü vardır.

Recovery menüsüne giriş

Neredeyse her Android cihaz ortak olan tuş kombinasyonu ile bu menüye erişim sağlayabilirsiniz. Cihazınızı kapattıktan sonra Ses açma + Ana ekran tuşu + Güç tuşuna basılı tutarak telefonu açın. Açılış logosu görüldüğü anda güç tuşuna basmayı bırakın.

Ana ekran tuşunuz yoksa modelinizde çalışan kombinasyonu internetten arayın. Bu işlemleri yaptıktan sonra karşınıza stok android geri yükleme ekranı çıkacak. Yani Android Recovery Mod menüsü…

Android recovery mod nedir

Android Recovery Mod menüsü.

Bu ekranda karşınıza çıkan seçenekleri açıklamak gerekirse;

– Reboot System Now: Cihazı geri yükleme modundan çıkarıp normal şekilde yeniden başlatmanızı sağlar.

– Reboot to Bootloader: Bu yöntem, cihazınızı kapatıp sistemin sorunsuz çalışan haline geri getirmek için oluşturulan kurtarma sistemidir. Bootloader, cihaz başlatılırken cihazın işletim sistemini yüklemesini sağlamaya yarayan bir programdır.

– Apply Update From ADB: Bu seçenek ile telefonunuza bilgisayar bağlantısı üzerinden ön yükleme sistem dosyaları atabilirsiniz.

– Apply Update From SD Card: Harici hafıza kartı, USB flaş disk gibi donanımlardan cihazınıza ön yükleme sistem dosyaları atmanızı sağlar.

– Wipe Data / Factory Reset: Bu seçenekle cihazınızdaki tüm verileri silip fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

– Wipe Cache Partition: Telefonda bulunan işletim sistemi ve uygulamaların cache yani kalıntı dosyalarını silmenizi sağlar.

– Mount / System: Bu seçenekte ise hafıza birimleri yer almaktadır. Bu bölüm daha çok üst düzey kullanıcılar içindir. Bu bölümde sistem ve imei numarasını formatlanma işlemleri yapılmakta. Bu bölüme ihtiyaç duymadıkça girmemeniz sizin adınıza daha iyi olacaktır.

– View Recovery Logs: Geriyükleme işleminde bir hata ile karşılaşır ve sebebini bilmiyorsanız, bu dosya sayesinde nerede hata olduğunu anlayabilirsiniz.

Recovery Mod’dan çıkmak için güç tuşuna 10 saniye basın. Ya da menüde yer alan Power Off / Reboot System Now seçeneğine basın.

Android Recovery Mod rehberimizde son olarak belirtmekte yarar var. Geri yükleme ile ilgili detaylı bilginiz yoksa bir uzmandan mutlaka yadım alın. Cihazda önemli dosyalarınız yardım almak daha da önemlidir.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Telefonum fastboot flash secure mode a girdi ses kısma tuşu bir anda devre dışı kaldı. Bunun çözümü nedir yardımcı olun!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Bende az önce bildirim geldi çökebilir falan yazılım güncellemesiyle düzeltmek falan diyodu ezan vakti prodan geldi o en sonda parantez içinde bunu ciddiye almayınız önemli değil gibi bişey yazıyordu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 gün önce

bu ekrana hangi tuşlarla geliyoz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 gün önce

yani hangi tuşlara basılacak vae sonrasında ne yapcaz tlf çalışması için

" Android recovery mod nedir, nasıl girilir? Menüsünde neler var? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Android recovery mod nedir, nasıl girilir? Menüsünde neler var? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android recovery mod nedir, nasıl girilir? Menüsünde neler var? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme