Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net
Reklam
Reklam

ANKA SİHA, yeni bir rekora imza attı!

Ana sayfa / Savunma Sanayi

TSK’nın orta irtifa için uzun süreli görev yapabilecek İHA ihtiyacı doğrultusunda, 2004 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞarasında imzalanan söyleşmeyle yürürlüğe giren anlaşma sonucunda ANKA TİHA (Türk İnsansız Hava Aracı) programı resmen başladı.

TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA isimli insansız hava aracı 16 Temmuz 2010’da hangardan çıktı. Ardından 6 ay sonra, 30 Aralık’ta ilk uçuşunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. 3 yıllık test ve prototip geliştirme sürecinden sonra 2013 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girdi.

Bayraktar AKINCI S-1, 15 Temmuz Saygı Uçuşu’nu tamamladı

BAYKAR A.Ş. resmi Twitter hesabından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü şerefine gerçekleştirilen uçuşu paylaştı.

Reklam
Reklam

ANKA en uzun süre uçuş yapma rekorunu kırdı!

Paylaşılan verilere göre şu ana kadar üretilen adet sayısı 50‘yi geçti. Fakat Türkiye’nin yanı sıra, Tunus ve Kazakistan gibi ülkelerin verdikleri siparişler ile birlikte bu sayı giderek artıyor. Ayrıca ANKA’nın silahlı insansız hava aracı versiyonu olan ANKA-S de aktif bir şekilde görev yapıyor.

Geçtiğimiz ay ANKA ve ANKA-S modellerinin havacılıkta önemli bir eşik olan 100 bin uçuş saatini tamamlayarak önemli bir basamağı aşmayı başardığını sizlerle paylaşmıştık. Bu sefer ise bir sortide, yani hiç iniş yapmadan en uzun süre uçuş yapma rekorunu kırdı.

Her ne kadar kendini cephede ve çeşitli görevlerde pek çok kez kanıtlamış olsa da havada kalma süresi havacılık tarihi açısından büyük önem arz ediyor. TUSAŞ’ın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşıma göre ANKA, tam 30 saat 30 dakika süren görev uçuşunu gerçekleştirerek rekoru eline almaya başardı.

ANKA özellikleri

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Reklam
Reklam

Yorum Ekleyin


Reklam
Reklam