Okunma

Anymal robot asansör kullanabiliyor!


08 Kasım 2017 Çarşamba 12:00
Anymal robot asansör kullanabiliyor!

Anymal robot, tıpkı bir insan gibi asansör kullanabiliyor. Özerk bir şekilde çalışan Anymal robot, zorlu ve tehlikeli görevlerde insan yardımına ihtiyaç duymadan çalışabilecek özelliklere sahip.

Anymal robot

Dört ayaklı robotlar son yıllarda şaşırtıcı derecede hızlı bir şekilde gelişti. Özellikle endüstriyel ortamlarda kullanımları daha sıradan hale gelmeye başladı. Bu alandaki örneklerden biri de birkaç yıl önce ETH Zurih’te ortaya çıkan dört ayaklı Anymal robottur. Ticari olarak piyasaya sürülecek olan bu robot, artık tek başına asansör kullanabilecek hale geldi.

Robotun petrol ve doğal gaz platformları, mayın arama gibi işlemlerde aktif olarak kullanılması bekleniyor. Yani temel bir güvenlik gözetleme cihazı olarak görev alacak. Eklenen son özellikleri ile asansöre binerken dahi insan yardımına ihtiyaç duymayacak.

Yaklaşık 30 kg ağrılığında dört ayaklı Anymal robot, bir insan hızına eşdeğer bir hızda hareket edebiliyor. Yaptığı görevin zorluğuna bağlı olarak tek bir şarj ile 2-4 saat kadar çalışabiliyor.

Anymal robot

Özerk bir şekilde çalışan robot henüz satışa sunulmadığı için fiyatı bilinmiyor. Endüstriyel alanda kullanılması beklenen robotun, Ghost Minitaur robot gibi 11.500 dolar civarında fiyattan satılabileceği tahmin ediliyor. Aşağıdaki videodan robotun asansöre binme tanıtımını izleyebilirsiniz.

:: Anymal dört ayaklı robot hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Anymal robot asansör kullanabiliyor!”

  1. Burak Kesayak dedi ki:

    Bu dediğiniz ile yapay zeka, makine öğrenimi ve deep learning kavramlarını yok sayıyorsunuz.

  2. Kerim dedi ki:

    Cok sacma bir yazi yazdiniz haberiniz yok ama. Robot onun asansor oldugunu en basta nasil biliyor? Sonuc su robotlari kumanda edenler vardir. Yani hicbir robot kendi kendine hareket edemez, ya uzak kontrol ile kumanda ediliyordur yada programlasi belirli algoritmalara dayaniyordur ve o algoritmalar yaptiriyordur o isi. Ornegin asimo diye bir robot vardi bir zamanlar. O robot kumanda ediliyordu. Yoksa nereden bilecek asimo benimle tokalasmasi gerektigini di mi ama. Bu senaryoda asimo gider bir grup icersinde en onde gelen kisi(devlet buyugu veya sirket ceosu) ile tokalasir.

" Anymal robot asansör kullanabiliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Anymal robot asansör kullanabiliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Anymal robot asansör kullanabiliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "