Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası çözümü nedir?


25 Kasım 2019 Pazartesi 01:00
Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası çözümü nedir?

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası ya da program api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası ile zaman zaman karşılaşan kullanıcılar oluyor. Bu sorunu çözmek için internette arama yaptığınızda, api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll indir başlıklı sayfalar görebilirsiniz. Fakat bilgisayarınıza bu tür bir dosya indirirken dikkatli olmalısınız. Bunlar bazen kafanızı karıştırabilir ama aslında, api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası çözümü kolaydır.

Sadece, bu çözümü yaparken dikkat etmeniz gereken şeyler ve almanız gereken önlemler vardır. Biz bu yazımızda sizlere bu hataları hangi yollarla, nasıl çözebileceğinizi anlatacağız. Gelin önce api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası nedir ve neden olur buna değinelim.

api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası nedir? – Neden olur?

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll, Windows İşletim Sistemi için Microsoft tarafından geliştirilmiştir.

DLL İngilizce bir kısaltmadır. Açılımı ise, “Dynamic Link Library”dir. Türkçeye “Dinamik Link Kütüphanesi” olarak çevrilebilir.

DLL dosyaları, programların ortak olarak yaptığı işlemleri tek bir dosya içinde gerçekleştirir ve programlarının çalışması esnasında fonksiyonları bulunamıyor ise bunları DLL dosyasında arar. Böylelikle, programlar tek bir dosya üzerinden çalışır. Bu da bilgisayarın bellek kullanımını en aza düşürür ve hızını düşürmez.

DLL dosyaları, çalıştırdığı programların bir parçasıdır ve tek başına çalışmazlar. Eğer bir api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası görülüyorsa, bilgisayarınızdaki C++ kütüphanesi api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyasına sahip değil demektir.

Programlar için DLL dosyalarının, her biri farklı isimlerde olabilir. Ama DLL dosyalarının uzantıları her zaman için aynıdır.

Bir DLL dosyası, ses ile ilgili işlemleri gerçekleştirirken diğeri, başka bir iş yaparak, görüntü ile ilgili işlemleri gerçekleştirebilir. Bilgisayarınızda ki her DLL dosyasının farklı farklı işlevleri vardır.

api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası nasıl çözülür

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası çözümü yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası çözümü yaparken, öncelikle bilgisayarınızda olan önemli dosyaları yedeklemenizi öneririz. Bununla beraber sorunu çözmek için yapacağınız indirmelerin doğru olması için bilgisayarınızdaki Windows sürümünün 32 bit mi yoksa 64 bit mi bilmeniz gerekmekte. Eğer bilmiyorsanız, bunu “Bilgisayar>Özellikler” penceresinden öğrenebilirsiniz.

DLL dosyası yüklemesini yaparken, mutlaka adımları dikkatlice okuyup anladıktan sonra işlem yapmalısınız. Aslında basit olan işlemler düzgün okunmadığı için çoğu zaman sorunun çözülememesine yol açıyor.

Şimdi program api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası nasıl, hangi yollarla çözülür konusuna geçelim.

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası çözümü – Yol-1

api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası çözme

Bilgisayarınızın program api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası vermesinin nedeni, bilgisayarınıza kötü amaçlı bulaşmış virüsler olabilir. Bu kötü misafirler, DLL ile ilişkili olan dosyalarınıza zarar verebilir ya da bozabilir. Bununla da kalmayıp silebilir.

Ayrıca, api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası ile karşılaşmanızın bir diğer nedeni, bu kötü yazılımların bir bileşeni olma durumu da olabilir. Bu yüzden ilk çözüm olarak bilgisayarınıza tarama yapmanızı öneririz.

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası çözümü – Yol-2

api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll indir

Microsoft, sürekli olarak api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll ile de ilişkili olabilecek Windows sistemi için olan dosyaları güncelliyor. Program api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası çözümü olarak başka bir yolda, güncelleme yapmanız olabilir.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi başlat sayfasına geldikten sonra, arama kutusuna güncelleme yazıp ok ile işaretli sekmelere giderek güncellemelerinizi kontrol edebilir ve gerekli olanları yaptıktan sonra sorunu çözebilirsiniz. (Bu kısım her Windows sürümünde farklı konumda bulunabilir.)

api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll indir 32 – 64 bit

Eğer yukarıda bahsettiğimiz çözümler işe yaramadıysa, api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll bilgisayarınızda eksik demektir. Bu durumda, bilgisayarınızın sürümüne uygun olan DLL dosyasını indirmeniz gerekir.

Peki, program api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll indir işlemini nasıl yapacağız? Bu adımları anlatmaya başlayalım.

Windows sürümünüzün 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu öğrendikten sonra, aşağıdaki sizlerle paylaştığımız linklerden DLL dosyasını indirin. (İndirdikten sonra ya da indirmeden virüs kontrolü yapmanızı öneririz.)

1- api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll indir 64 bit indirme linki


2-
api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll indir 32 bit indirme linki

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll nereye atılır?

api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası çözümü

Peki, api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll nereye atılır? DLL dosyasını indirdikten sonra sıkıştırılmış halden “Winrar” gibi bir zip programı ile klasöre çıkararak kopyalayın. Eğer 32 bit işletim sistemine sahipseniz DLL dosyasını, yukarıdaki resimde de görmüş olduğunuz gibi “C sürücüsü” içerisindeki “System32” klasörüne atın.

program api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası

Eğer 64 bit işletim sistemine sahipseniz, kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını,  hem C sürücüsü içerisinde ki Windows içerisindeki SysWOW64 klasörüne hem de yine “C sürücüsü” içerisindeki “System32” klasörüne atın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra, DLL dosyasının var olduğu gibi bir uyarı alırsanız, değiştir seçeneğini işaretleyin. Yüklemeyi yaptıktan sonra, bilgisayarınızdaki api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll eksik hatası giderilmiş olur. DLL dosyası yükleme işlemlerini hallettikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve açamadığınız programları açmayı tekrar deneyin.

program api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll

Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası nerelerde görülür?

Bu eksiklik çoğu programda karşımıza çıkabileceği gibi, internet üzerinde sorun yaşayan insanlar en çok görüntülü konuşma uygulaması olan Skype, ya da çizim yaptığınız AutoCad gibi bilgisayar programlarında sorunu yaşıyor.

Yazımızda bilgisayarlarımız önemli olan bir dosya hakkında sizlere hem bilgiler verdik hem de api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll çözümü hakkında bazı yolları paylaştık. Umarız sizler için bilgilendirici ve sorununuzu çözmenize yardımcı bir yazı olmuştur.
yazarOğuzhan Güneş

Teknolojinin, bilimi uygulamalı ve faydalı bir sanat haline getiren olduğuna inanan ve doğru bilginin neleri değiştireceğini bilen Oğuzhan, bu konularda makale yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası çözümü nedir?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Teşekkürler işe yaradı

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  işe yarmadı gardaş la

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  hiç bişi olmadı

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   aynen

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  … dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı. yazıyor .ne yapmalıyım?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  bi işe yaramadı

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  arkadaşlar bunu yapmak tehlikelimi pcye zarar verirmi lütfen cevap yazın

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Sorun olmaz. Ben denedim.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   virüs yüklemiyosun bişey yüklermiyosun, %90 zararsızdır bence 🙂

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  abi dediğiniz yolları denedim ancak sonuç olumsuz acaba format atsam çözüm olurmu

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   çözülür

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Abi virüs yoktur deilmi

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  winrar tanı hatası veriyor

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bilgisayar 4,5;windows defender’ı açmaya çalışıyom, ”Bu, grup ilkesitarafından engellendi diyo, yeni AV program yim diyom ama bilgisayar Windows 10/8/8,5’e göre öneriyo ve dediğim gimi bilgisayar 4,5. O yüzden emin olamıyorum. Bilgisayar düzgün bilgi saymıyo =) . Ama yide de helpme please!

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  teşekkürler unity açılmıyodu aptım olur ins

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  abi bende kütüphanesi bulunamadı diyo bende attım syswow64 ve system 32 ye

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Teşekkürler

" Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası çözümü nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası çözümü nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası çözümü nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik! iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik!
 2. 2 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor? 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor?
 3. 3 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
 4. 4 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 5. 5 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 6. 6 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 7. 7 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 8. 8 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 9. 9 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 10. 10 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?