App Store kar oranıyla dudak uçuklattı


01 Mayıs 2021 Cumartesi 23:27
ABONE OL
App Store kar oranıyla dudak uçuklattı

Apple, dünyanın en çok kazanan teknoloji şirketlerinin başında geliyor. Ürünlerindeki kar oranını daime yüksek tutan şirket, bu parayı sadece donanımdan kazanmıyor. Müzik ve TV gibi dijital servislere de sahip olan ABD’li teknoloji devi, asıl kârını App Store üzerinden elde ediyor.

Haksız rekabet sebebiyle davalık olan şirket, bir ABD senatörünün sorusu üzerine, uygulama mağazasındaki kâr oranını açıkladı.

App Store gelirlerinin yüzde 78’i kâr

Spotify ve Apple arasındaki haksız rekabet davası, iki şirket hakkında daha fazla detayın ortaya çıkmasına neden oldu. Geçtiğimiz hafta Fortnite‘ın gelirlerinin büyük çoğunluğunun PlayStation‘dan geldiğini öğrenmiştik. Şimdi de Apple, App Store‘un kâr oranını açıkladı.

App Store

Şirket, ABD‘li bir senatörün sorduğu soru üzerine uygulama mağazasındaki kâr oranlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, App Store gelirlerinin 2018 yılında yüzde 75‘i,  2019 yılında ise yüzde 78‘i kârdan oluşuyor. Tam olarak ne kadar olduğu belirtilmeyen kazancın, milyar dolarları bulduğu tahmin ediliyor.

Apple, App Store içerisindeki her uygulamadan, yüzde 15-30 komisyon alıyor. Şirketin “adil bir ücret” olarak tanımladığı bu komisyon, geliştiriciler tarafından “Apple vergisi” olarak anılıyor. Özellikle Spotify gibi Apple ile doğrudan rekabet eden şirketler, bu payın haksız rekabet oluşturduğunu iddia ediyor.

Ancak Spotify, vergiden rahatsız olan tek şirket değil. Kısa süre önce Apple ile komisyon sorunu yaşayan Epic Games, bu sorunları çözememiş ve soluğu mahkemede almıştı. Haksız rekabet davasında birbirine destek olan iki şirket, Apple’a karşı birlikte mücadele ediyor.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" App Store kar oranıyla dudak uçuklattı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere App Store kar oranıyla dudak uçuklattı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda App Store kar oranıyla dudak uçuklattı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!