Okunma

App Store tarihinin düşüşünü yaşıyor


05 Nisan 2018 Perşembe 09:45
App Store tarihinin düşüşünü yaşıyor

Apple, iOS platformunun uygulama mağazası olan App Store‘un barındırdığı uygulama çeşitliliği ile her dönem rakibi Play Store’un önünde yer almıştı. Ancak Apple’ın yapmış olduğu son hamleler, ivmenin düşmesine neden oldu.

Bildiğiniz gibi Apple, iOS 11 güncellemesi ile 32 Bit uygulamaların yüklenmesini engellemişti. Geliştiricilerin mağazadan uygulamalarını çekmesine neden olan bu hamlenin üzerine bir de uygulamaların iPhone X ve daha yeni iPhone modellerine native bir şekilde destek verme koşulu getirilmişti.

App Store’da rüzgar tersine esiyor

Üst üste yapılan bu hamleler App Store’daki uygulama sayısının düşmesine neden oldu. Analitik şirketi Appfigures‘ın açıklamış olduğu verilere göre; App Store’daki toplam uygulama sayısı 2017 yılında ilk kez küçüldü. 2017’nin başında 2.2 milyon uygulamayı barındıran mağaza, 2017’nin sona gelindiğinde 2.1 milyon uygulama ile tarihinde ilk kez düşüş yaşadı.

Yaşanan bu düşüşte elbette iOS 11 ile 32 Bit uygulamalara olan desteğin sonlandırılması büyük rol oynuyor. Ancak bu noktada tek ekten iOS 11 değil. Apple, müşterilerinin güvenliği için; geliştirilen uygulamaları daha titiz bir şekilde taradıktan sonra mağazada yayınlama politikası izlemişti. Bu hamle de spam veya klon uygulamaların engellenmesini sağladı.

App Store

Appfigures‘in yayınladığı bir analizde ise 2017 yılında geliştiriciler tarafından sunulan uygulamalarda da düşüşün yaşandığı görünüyor. Önceki yıllara göre %29’luk bir düşüş yaşayan App Store, 2017 yılında sadece 755.000 adet yeni uygulamaya kavuştu. Tabii bu düşüşü de az önce bahsettiğimiz kalite kontrol sisteminin yenilenmesine bağlayabiliriz.

Ancak Apple‘ın kalite ve güvenliğe verdiği önem, Google Play Store‘un büyümesini hızlandırdı. 2017 yılında Play Store’da 3.6 milyon uygulama yer aldı. %30‘luk bi büyüme elde eden Play Store‘a, geçtiğimiz yıl ise tam 1.5 milyon yeni uygulama eklendi.

:: Sizce App Store’un mu yoksa Play Store’un mu uygulamaları daha kaliteli ve güvenli?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" App Store tarihinin düşüşünü yaşıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere App Store tarihinin düşüşünü yaşıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda App Store tarihinin düşüşünü yaşıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "