Okunma

App Store geliştiricileri daha hızlı milyoner oluyor!


23 Aralık 2018 Pazar 16:00
App Store geliştiricileri daha hızlı milyoner oluyor!

Uygulama ve oyun geliştiricilerinin en temel amacı, emek harcadıkları bu işlerden para kazanmak. İki büyük mobil uygulama mağazası; Google Play Store ve App Store. Peki geliştiriciler, hangi mobil mağazada bir milyon doları daha kolay kazanıyor? 2018 yılının son günlerine yaklaşmışken, bununla alakalı veriler de yayınlandı.

Google Play Store ve App Store, hangisinde daha çok kazanıyorlar?

Android işletim sistemi, küresel pazarda yüzde 85 gibi büyük bir payı elinde tutuyor. Yine de bu büyük paya rağmen, yıllardır yapılan analizler App Store‘un, Google Play Store’a göre çok daha kârlı olduğunu gösteriyor. Bu durumu açıklamak için, pek çok farklı görüş var. Bazıları Android cihazların daha çok gelişmekte olan ülkelerde kullanıldığını belirtirken, bazıları da aradaki fiyat farklarına dikkat çekiyor.

App Store Google Play Store

Sensor Tower‘ın yaptığı yeni araştırma, App Store’un bu konudaki üstünlüğünü bir kez daha kanıtladı. Verilere göre Amerika‘da bulunan 164 geliştirici, 2018 yılında App Store’dan ilk bir milyon dolarlarını kazandı. Google Play Store geliştiricilerinde ise bu sayı 88 kişiyle sınırlı kaldı. Aradaki fark yaklaşık 1,9 kat.

App Storeda ilk milyon dolarlarını kazanan geliştiricilerin yüzde 33‘lük kısmı, bunu oyunlar üzerinden kazanmış durumda. Sağlık ve Fitness uygulamaları ise yüzde 12 ile ikinci sırada bulunuyor.

Google Play Store’da ise, bu başarıyı sağlayanların yüzde 65‘i bunu oyunlar üzerinden sağlamış durumda. Play Store’da Sağlık ve Fitness‘ın payı ise yüzde 5 civarlarında kalmış.

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “App Store geliştiricileri daha hızlı milyoner oluyor!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bunu anlamayacak ne var App store de çoğu şey ücretli ve kullanıcı mecbur almak zorunda kalıyor başka bir seçeneği yok Android tamamen farklı daha geniş kullanıcıyı kısıtlamıyor Google playde çoğu şey ücretsiz bir şekilde mevcut

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bi kere android de apk olmasının temel amacı kullanıcı özgürlüğüdür bilip bilmeden emek hırsızlığı filan yazmayın ayriyeten şöyle bi durum var bazı uygulamalar app store da paralıyken google playfe ücretsizdir

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Android’de apk olduğu sürece android geliştiricilerinin emeği çalınacaktır. Üstelik google hala bu işe bir el atmadı. Bu sayede google playde kaliteli özgün sahte olmayan hile ile hurdayla işi olmayan uygulamaların sayısı çok az. Genelde sadece clash royale çakması uygulamalar c.o.c’un hiç bir işe yaramayan hile uygulamaları, ve anca cahil insanların “google play sorumludur” yorumlarının olduğu bir yere dönüşmeye başlıyor. Google’nin apk kurulumunu engellemesi gerekiyor.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Android’de apk olduğu sürece android geliştiricilerinin emeği çalınacaktır. Üstelik google hala bu işe bir el atmadı.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çünkü androidde apk diye bir şey var. Yapımcıyı desteklemek istemeyen birisi gidiyor apksını indiriyor uygulamanın keyfine bakıyor. Ben şahsen 2 kattan daha fazla bir fark beklerdim.

" App Store geliştiricileri daha hızlı milyoner oluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere App Store geliştiricileri daha hızlı milyoner oluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda App Store geliştiricileri daha hızlı milyoner oluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "