Apple, 16 GB’dan Vazgeçmiyor!


19 Eylül 2015 Cumartesi 13:00
Apple, 16 GB’dan Vazgeçmiyor!

Apple, geçtiğimiz haftalarda büyük merakla beklenen yeni nesil iPhone modellerini tanıttı. Daha tanıtılmasına uzun bir zaman kala başlayan yeni iPhone 6s ve iPhone 6s Plus sızıntıları, birçok açıdan yerinde açıklamalar olarak hafızalarda yer etti.

Ancak depolama noktasında ne sızıntılar ne de beklentiler, Apple’ın yeni iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri için, ne yazık ki karşılığını bulamadı. Depolama tarafında iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ile baz aldığı 16 GB seçeneğini kullanıcılarına sunmaya devam eden Apple, bu noktada bir kesim kullanıcıları ve rakipleri tarafından eleştiri altında kaldı.

Peki, Apple neden hala baz depolama seçenekli iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri için, 16 GB seçeneğini sunmaya devam ediyor?

Apple, iPhone 6s ile 16 GB depolama alanına devam ediyor!

Aslında Apple’ın tarafından bakıldığı zaman, 16 GB depolama alanından vazgeçmemesi için iki farklı sebep olduğu görünüyor. Bunlardan biri depolama ihtiyacı olmayan kullanıcılar için, baz iPhone modeli fiyatı aşağılarda tutmak iken, diğeri ise, aslında Apple’ın 16 GB depolama ananını, birçok kullanıcı için yeterli gördüğü sebebi oluyor.

Apple: 16 GB depolama alanı yeterli!

15-09/19/news_1-apple-iphone-6s-iphone-6s-plus-16-gb-depolama-yeterli-mi-sdn-2015.jpg

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri öncesinde de iPhone 6 ve iPhone 6 Plus zamanlarında yine Apple, benzer eleştirileri almıştı. Yeni iPhone modelleri tanıtılmadan önce ise Apple, gelen bu eleştirilere, 16 GB depolama anının yeterli olduğu yönünde, gayrı resmi açıklamalar da getirmişti.

Bilindiği gibi Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile birlikte, yeni iCloud Drive uygulamasını da tanıtmış ve kullanıcılara bulut depolama imkanını, uygun fiyatlar ile sunmayı vaat etmişti. Bu iCloud Drive atılımıyla beraber, Apple kıdemli başkan yardımcısı Phil Schiller, aslında 16 GB depolama anının kullanıcılar için yeterli olduğu, zira iCloud ile diledikleri kadar depolama alanına sahip olabileceklerini vurgulamıştı.

15-09/19/news_1-apple-iphone-6s-iphone-6s-plus-16-gb-depolama-yeterli-mi-sdn-2015-1442666522.jpg

16 GB eleştirileri üzerinde Phil Schiller tarafından gelen bu yorum, Apple’ın neden 16 GB depolama alanı ile yoluna devam ettiği ile ilgili açıklamalardan ilki olabilir.

Apple, iPhone fiyatlarının artmasını istemiyor mu?

Bir diğer olası açıklama ise Apple’ın, iPhone fiyatlarında artış yapmak istememesi olabilir. Tüm diğer firmalar da olduğu gibi Apple da, farklı depolama seçenekleri için farklı fiyatlandırmalar ile tüketicileriyle buluşuyor.

15-09/19/news_1-ios-9-sorunlu-mu-ios-9-yorumlari-sdn-2015-1442666567.jpg

Bu bağlamda en uygun fiyata sahip model de, 16 GB depolama kapasitesi sunan iPhone modeli oluyor. Bu noktada, kullanıcıların aklına baz model 32 veya 64 GB seviyesine yükseltilirse, tıpkı 16 GB depolamaya sahip iPhone modeli gibi fiyatlandırmaya sahip olabilir, düşündesi gelebilir.

Ancak söylentiler ışığında eğer Apple, 16 GB depolamaya sahip iPhone ürününü kaldırırsa, bir üst depolamaya sahip iPhone modelinin fiyatını, 16GB fiyatına çekmeyecek. Dolayısıyla en düşük fiyatlı iPhone modelinin, dolaylı yoldan fiyatı artmış durumda görünecek.

Yine bu olasılık da, Apple’ın neden 16 GB depolama ile yoluna devam ettiği sorusuna açıklık getirebilecek cinsten…

Tüm bunların dışında Apple, depolama alanını sekteye uğratmamak için, iOS 9 işletim sistemi ile birlikte iyileştirmeler getirdi. İlk etapta iOS 9 güncelleme boyutunu 1 GB ve altına çekmekle başlayan Apple, uygulamaların kullandığı depolama noktasında da iyileştirmeler yapma adımını attı.

15-09/19/news_2-ios-9-sorunlu-mu-ios-9-yorumlari-sdn-2015-1442666592.jpg

Sonuç olarak şu durumu da söz ardı etmemek gerekiyor ki Apple’ın, rakiplerinin artık 256GB depolamaları dahi mevzu bahis haline getirdiği şu günlerde, önümüzdeki yıl duyurulacak iPhone 7 veya farklı bir isimlendirmeye sahip olacak yeni iPhone modeli ile, daha fazla direnmeden 16 GB baz depolama seçeneğine veda etmeyi düşüneceği, kuvvetle muhtemel…

Önümüzdeki dönemlerde Apple’ın bu konu ile ilgili nasıl çalışmalar yaptığı, gerek sızıntılar gerekse de yaşanacak Apple gelişmeleri ile daha da net olarak anlaşılabilir olacaktır.

:: Apple’ın, 16 GB depolama seçeneğini sürdürmesi ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Sizce 16 GB depolama alanı, belirli kitleler için yeterli mi? Siz, 16 GB depolama alanına sahip bir iPhone 6s veya iPhone 6s Plus almayı düşür müydünüz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

64 yorum - “Apple, 16 GB’dan Vazgeçmiyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  16GB kesinlikle yetmiyor 3000 veren 3300 de verir ..ben maalesef 16GB dam yüksek hafıza olduğunu söylemeden sattılar mağdur oldum 6splus Türkcell'den satın aldım iade şansım varmış bilmiyorum

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple neden hala 16 GB depolama için ısrar ediyor? Koyunlar çok olduğu için… yoksa 32gb maliyeti ne kadar ki? m4 aqua'yı 8 gb'lık hafızası için yerden yere vuranlar, (ki;128gb hafıza kart desteği var) apple'a mazeret üstüne mazeret üretiyor. ayıp ayıp… çürük elma yerin dibine batsın be… eleştirin biraz.. ne var bunda?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  İphone 6 için 16 gb yeterli olabilir ama 6s için kesinlikle yetersiz zira bu model 4k video çekecek buda demek oluyorki 30 dakikalık bi 4k video çekerseniz 14 gb a yakın kullanılmış oluyor (youtubede test yapmışlar bakabilirsiniz) yani bu telefonu sadece konuşmak için değilde video da çekmek istiyorsanız 16 gb kesinlikle almayın pişman olursunuz zaten 32 gb modelide yok direk olarak 64 gb almak mantıklı
  Ben şimdiye kadar hep 16 gb olan modelini almıştım yeterli oluyordu ama şimdi 64 gb almak zorunda kalıyoruz
  Not: şu iphone a harici kart konulsa ne güzel olurdu değilmi?

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  admin ya sen yada apple saçmalıyor zira maliyet nedir aradaki gb farkının maliyeti olsa olsa 2-3 dolar satış stratejisi diyip geçin bu durum aynen araçlara koydukları 50 tl lik kamera donanımının 2000-3000 tl ye satılması gibi bir durum

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Emin ol sen Vestel adın diye apple bunu düşünür.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  16 gb sadece video konusunda zorlar… iPhone da film seyrediyorsan sorun olur….her şeyin videosunu çekip bunları da illa yanımda taşıyacağım diyorsan da sorun olur… Ama telefonu alır herkes gibi kullanacağım dersen hiiiiiiç sorun olmaz…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  16 gb kesinlikle yetmiyor 32 gb ı 16 gb fiyatına satsalar tadından yenmez 🙂

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar zorla 16 gb al demiyorlar ki . Aralarında 300 TL fark var 3000 TL'yi veren 300 daha verebilir herhalde…

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  asla ve asla 16 gb dusunmuyorumEN az 64 gb olmalı

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Seçenek var ; 32gb 64gb al. iP alıyorsan paran vardır zaten, ee seçenek te koymuş işte. Hangisi ihtiyacını görüyorsa onu al.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  32 yapsalar herkes 32 alır, diğerlerini satamazlar da ondan.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  eski bir tlfn kullanıyorum ve yenileyecektim, sırf bu sebepten dolayı almıyorum iphone..bir ihtimal dönerler artık dedim ama öyle bir dertleri yok, beter olurlar umarım.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  iPhone kullanan herkes memnun, kullanmayan herkes şikayetçi. Derdi size mi düştü, iPhone kullanıcıları düşünsün. Bu kadar karalamaya gerek yok. Sadece sosyal medya, mail ve whatsapp trafiği için kullanan, kaliteli ve kasmayan bir arayüze sahip, kolay kullanımlı, şık bir telefon ihtiyacı olan insan ne yapsın 64 GB'ı? 16 GB fazlasıyla yeterli oluyor. Ağzına kadar uygulama dolduran, 4K video çeken, multimedya içeriğini yanında taşıyan insanlar yok sadece. Nasıl bu kadar cahilce yorumlar yapabiliyorsunuz anlayamıyorum. Bana göre de yeni MacBook çok saçma bir cihaz, onun yerine MacBook Pro olmalı fakat bu benim ihtiyacım ile alakalı. Şimdi MacBook kullanan Hakkı Alkan size göre aptal, gösteriş meraklısı, kafası basmayan, teknolojiden anlamayan biri mi? Herkesin bir kullanım biçimi var, saçma sapan konuşuyorsunuz. Bize göre saçma olan bir şey başkası için tam da aradığı şey olabilir. Bu kullanım biçimleri değişken olmasaydı, tek tip depolama kapasitesi olurdu, herkes aynısını kullanırdı. Ar-ge'ye milyon dolarlar harcayan şirketler bunları düşünemiyor, bizim bezelye kadar beyni olan insanımız düşünebiliyor. Milletimiz efsane gerçekten.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Yazım hatalarını düzeltirseniz daha iyi olabilir

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Belki fazla kullanmayacak 16 gb yeterli şahsen 5s 16gb yeterli

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple 16 GB olanı da kaldırırsa ne çıkaracak seneye? Apple depolama alanını ve batarya gücünü artırırsa ölür mü arkadaş nedir bu veletlerin amacı?

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  DİĞER ÜRETİCİLER MİN. 64GB VERİR APPLE O ZAMAN 16 GB I KALDIRIR….

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  3gs çıktığından beri iphone kullanıyorum hep 16 gb kullandım ve herzaman 4-5 gb boş yerim oldu hala da var. Ha 6s bekliyorum ama bu kez 64 gb alicam, çünkü çocuklarım var ve 4k videonun çok yer kaplayacagini düşünüyorum.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  16 ile 32 gb arasındaki maliyet farkı en fazla 10-15 dolar

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya hep bi apple'ı kötüleme hep bahaneler uydurma çabasındasınız. Arkadaşım paran varsa kaliteyi alırsın ama paran yoksa gider samsung lg sony huawei gibi markaları alırsın. KEDİ ULAŞAMADIĞI ETE MUNDAR DERMİŞ…

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  hala iphone un 16 gb modelini savunan enayiler var 🙂 Bravo size aferin 🙂

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  KULLANIRIM NOTE 5'imle 32GB hafızamı keyfime bakarım.. ÇÖP ALÜMİNYUM IPHONE'LA UĞRASILMAZ :d

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  ahahhaah 3000lira verdiğiniz cihaza bak hele.. YAZIK SIRF MARKA BAĞLILIĞINDAN KONUŞAN İNSANLAR VAR..

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  türkiye fiyatlarını düşünmeyin bütün telefonların abd fiyatlarına bakın bütün telefonlar yaklaşık aynı fiyatta türkiyede doları ve vergileri hesaba katmıyorsunuz tabi yüzde 48 vergi verdiğimizi ve doların 3 olduğunu hatırlatırım her yıl iphone ların fiyatları konuşuluyor ama işin garip tarafı milyonlar satıyor demekki insanlar alabiliyor bende iphone kullanıyorum apple parayı istiyor ama sonrasında da hizmetini yapıyor

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu öküzlerin telefonunu almayıp yerli ürün olan Vestel Venüs 2 alalım. Bu şekilde bunların Akli basına gelir.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Satis stratejisi,64gb a yonlendirme

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Parası olan 64gb alsın, 16 gblik 4s den sonra 64lük i6 ilaç gibi geldi

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  İpad Pro da da benzer çakallık yapıldı Minimum 32 gb maksimum 128gb.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  16 gb yetmez tabi oyun canavarıysan. Benim gibi sosyal ağlar ve forumları ağırlıklı kullanan biri için en ideali

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Şerefsiz aç .Hafıza kartı ***** gb sen yine çıkart.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Yorumlari baktim 16 GB yetiyor diyen arkadaslar var basil yettiriyorlar anlamiyorum ? istanbulda askari ucretle gecinmeye benziyor Bu durum

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  apple iclouda zorluyor milleti

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  16 gb alıyoruz 12.5 gb gibi bi alanla bize geliyor telefon ve şuan benim iphone 5c telefonumda 44 tane uygulama 270 küsür fotoğraf olmasına rağmen hala 4 gb alanım boş.. Verimli kullanınca 16 hayli hayli yetiyor..

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  duyanda fiyatlar çok ucuz zannedicek

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Ateistler bunu da açıklasın :g

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya kardeşim 2 tane daha hafıza seçeneği var. Git onu al. Hala en çok satan model 16gig model. İnsanların umrunda değil demekki. beğenmiyorsanız almayın…

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  bunun adı AÇGÖZLÜLÜK. sen maksimum 20 $ lık hafıza yongası için hala 16gb yeterli deyip kendini kandır apple

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Eğer baz model 32 olursa 64 kalkar onun yerine 128 den başlatır.

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Steve Jobs Lisa bilgisayarın donanımını zamanında yüksek tuttuğu için fiyatlar uçmuştu kimse Lisa bilgisayarı alamı***** Apple hafızayı 32 yapsa 2.799tl olan fiyat 2.999tl ***** çoğu kullanıcı için 16gb yeterli bizdeki kezbanlar kamiller ünlülere app store icloud nedir desek nedisen kurban diye bir cevap alırsınız.

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  iphone 6 için ios 9 nasıl

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  Eh haliyle şekil olsun diye masaya koyulan telefonun hafızası da pek önemli olmuyor.

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  16 gb kesinlikle yetiyor. yetmeyen gitsin daha yüksek kapasiteli alsın bu kadar basit.

 43. Ziyaretçi dedi ki:

  32 gb seçeneğinin olmama sebebi çoğu kullanıcı grubuna yetecek olmasıdır. Daha yüksek kapasitelerin kar marjlarının daha yüksek olduğu ortada, 16 gb'ın yetmeyeceğini düşünenler zorunlu olarak bi üstü olan 64 gb alıyorlar

 44. Ziyaretçi dedi ki:

  32 GB çıkarırsa 64 GB modelin satışları ciddi oranda düşer. Satış stratejisidir bu. Elbette 32 GB çıkarmak gibi bir hata yapmaz. Apple'ın üstüne öyle bir baskı gelmesi gerekiyor ki (büyük ekrana geçme zorunluluğu gibi bkz: iphone 6 plus) kullanıcılara 32 GB sunabilsin. Ama Apple'cılar 16 GB yeter diyerek kendilerini avuttukları sürece 32 GB falan beklemeyin.

 45. Ziyaretçi dedi ki:

  Bazı kullanıcıları anlamıyorum 16 yetmiyor diyen 64 alsın iphone and de hep aynı fiyat ve adamlar bu istikrarı bozmak istemiyor

 46. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple'ın vazgeçememesi önemli değil kullanıcıların isteği önemli Apple bu kafayla devam ederse kullanıcı kaybeder büyük bir ihtimal

 47. Ziyaretçi dedi ki:

  32 Gb ı giriş modeli yaptıklarında kesin farklı bi isim bulurlar ona da 😀
  Allayıp pullayıp yedirirler millete.

  Haikaten 16GB ayıptır ya zaten kalıyor 12Gb. Yeterli olur demiş bi de icloud varmış. 3-5$ az kar yapsan nasıl olur peki?

  Bundan sonra apple ne yaparsa yapsın almam. 32 Gb 4s kullanıyorum ve tabletim de apple ama bu saatten sonra hakikaten bitmiştir. Adamlar resmen sömürü düzeni kurmuşlar.

 48. Ziyaretçi dedi ki:

  Daha ne artrıcak fiyatı ama 4k çekio diyon 16 gb yetmez sd kartta yok yetmez

 49. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaklaşık 2 yıldır, 16 GB 5S kullanıyorum.
  Bugüne kadar depolama sıkıntısı çekmedim.
  Epey boş yerim var hala.

 50. Ziyaretçi dedi ki:

  Çünkü parası bol öküzler de Apple'dan vazgeçmiyor

" Apple, 16 GB’dan Vazgeçmiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, 16 GB’dan Vazgeçmiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, 16 GB’dan Vazgeçmiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 2. 2 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 3. 3 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 4. 4 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 5. 5 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 6. 6 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 7. 7 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 8. 8 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 9. 9 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 10. 10 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?