Okunma

Apple 2018’e rekor gelir ile başladı!


02 Şubat 2018 Cuma 09:30
Apple 2018’e rekor gelir ile başladı!

Apple 2018 mali yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirket geçen yıla göre daha az iPhone satmasına rağmen rekor gelir elde etti.

Apple 2018’e rekor gelir ile başladı!

Apple bugün 2018 mali yılının ilk çeyrek (2017 dördüncü çeyrek) sonuçlarını açıkladı. Şirket tatil çeyreği olarak da bilinen bu çeyrekte geçtiğimiz yıla oranla % 1.2 düşüşle 77.3 milyon iPhone satışı gerçekleştirdi.

Apple 2018-rekor gelir

iPhone satışlarındaki düşüşe rağmen 88.3 milyar dolar gelir ile tüm zamanların rekorunu kırmış oldu. Bunda 999 dolarlık fiyat etiketi ile satışa sunulan iPhone X etkili oldu. Apple’ın bu çeyrekte sattığı iPhone’ların ortalama fiyatı geçen yıla göre 101 dolar artarak 796 dolar oldu.

Geçen yılın aynı çeyreğinde 78.4 milyar dolar gelir elde eden şirketin bu yılki kazancı analistlerin tahminlerinin çok üstünde gerçekleşti. iPhone satış rakamı ise tahminlerin biraz altında kaldı.

Tim Cook Apple’ın tarihinin en büyük çeyreğinde yeni bir iPhone serisinden gelen en yüksek geliri içeren geniş tabanlı büyümeden dolayı heyecanlı olduklarını söyledi. Cook, iPhone X’un beklentilerini aşarak ve her hafta en çok satan iPhone’ları olduğunu açıkladı.

Apple 2018-rekor gelir

Tim Cook, şu anda 1.3 milyar aktif Apple cihazının kullanımda olduğunu belirtti. Ona göre sadece iki yıl içinde kullanılan cihaz sayısındaki % 30’luk artış, ürünlerinin popülerliğinin bir kanıtı. Ayrıca müşteri memnuniyetin ve sadakatinin de bir göstergesi.

iPad satışlarında geçen yıla göre % 0.7’lik bir artış var. Bu çeyrekte 13,2 milyon iPad satıldı. Mac satışlarında ise % 4.8 lik bir düşüş gerçekleşti. Toplam 5.1 milyon Mac satıldı. Elde edilen gelir de aynı oranda düştü.

Apple’ın yazılım ve servislerden elde ettiği gelir 8,5 milyar dolar iken, diğer ürünlerden elde edilen gelir (Apple Watch dahil) 5,5 milyar dolara ulaştı.

Apple 2018-rekor gelir

Apple’ın giyilebilir teknoloji ürünü Apple Watch’ta şimdiye kadarki en iyi çeyreğini yaşıyor. Apple Watch geçtiğimiz yıla göre satışlarda ve gelirlerde % 50 büyüme yaşadı.

:: Apple’ın geliri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple 2018’e rekor gelir ile başladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple 2018’e rekor gelir ile başladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple 2018’e rekor gelir ile başladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "