Okunma

Apple = 700 Milyar Dolar!


27 Kasım 2014 Perşembe 18:05
Apple = 700 Milyar Dolar!

Apple’ın geçtiğimiz yıllarda açıklanan piyasa değeri büyük ses getirmişti. Yarım trilyon dolar olarak belirtilen değer, dünyanın en tanınmış teknoloji şirketlerinin (Motorola, Nokia, vb) 7 milyar dolar gibi rakamlara el değiştirdiği düşünüldüğünde inanılmazdı.

Apple’ın açıklanan yeni piyasa değeri ise işleri çok daha düşündürücü bir hale getirdi. 701,7 milyar dolar olarak açıklanan Apple‘ın finansal değeri farklı değerlendirmeleri de gerekli kılıyordu.

14-11/27/apple_2202327b.jpg

Donanım ve yazılım üreticisi Apple, dünya üzerindeki 161 ülkenin GSYİH’sından daha yüksek değere sahip. GSYİH, bir ülkenin ekonomik büyüklüğünün önemli göstergelerinden biri ve Türkiye’nin GSYİHsı 2013 verilerine göre 820,2 milyar dolar. Yani Apple, bir ülke olsaydı dünyanın en güçlü ekonomisine sahip 19. ülkesi olurdu. Türkiye’nin sadece bir sıra altında.

Endonezya, İsveç, İsviçre, Suudi Arabistan, Tayvan, Norveç, Arjantin, Danimarka, Yunanistan, Finlandiya, Portekiz gibi ülkeleri ise geride bırakırdı. Apple, şirketin CEO’su Tim Cook’un konuya ilişkin açıklamalarına göre ‘yapılan her şeyi satıyor’ ve ‘2014 Rekorlar Kitabı’na da girmesi gerekli. 

Peki Microsoft ve Google‘da durum ne? Sonraki sayfaya göz atınız…

  

Apple‘ın 701.7 milyar dolarlık piyasa değerinin sansasyonel olduğu aşikar. Açıkçası iPhone satışlarından tutun da App Store gelirlerine kadar hemen her kolda büyük bir başarıyla ilerlendiğinin de göstergesi.

Apple’ın teknoloji alanındaki takipçileri ise 392 milyar dolar ile Microsoft ve 368 milyar dolar ile Google. Analistlere göre Apple’ın önümüzdeki yıl 1 trilyon dolara ulaşma olasılığı bir hayli yüksek. Buna karşın enflasyon oranları ve piyasa kapitalizasyonu dikkate alındığında Apple, tarihin en değerli şirketi değil.

14-11/27/apple_2568393b.jpg

En değerlisi Microsoft 

CNBC’ye göre 1999 yılındaki piyasa değeri 613 milyar dolar olan Microsoft, eğer günümüzde bu değere sahip olsaydı söz konusu rakam 875 milyar dolar olurdu.

:: Apple’ın değeri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

37 yorum - “Apple = 700 Milyar Dolar!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Apple kalite + marka. Apple ürünlerini alacaksın ve apple ın istediği gibi kullanacaksın.. uygulamayı duraksatamadığın, geri tuşuna basınca direkt olarak uygulamayı kafasına göre kapattığı vb. için sözde stabil çalışan, yine bu nedenden iphone kullanıcılarının "adamlar 1 GB RAM'la bunları yapıyor, android telefonlarda 3 GB RAM var ama kasıntı" yanlışına düşerek, android rakiplerinin çok altında RAM ve işlem gücünü, androidlerdeki donanımdan bile daha pahalıya satın aldıkları bir şirketten öteye gitmiyor benim için. icatların için teşekkürler apple ama çok bencilsin üzgünüm.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Apple markadan ziyade kalite işte anlayın şunu. Ama kotu yandan İnsan nüfusu gitgide artıyor ve artacak dahada artacak ve daha da artacak hic iyi değil.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu sadece iPhone satışından değil.

  iPhone
  iPod
  Macbook
  iPad
  iTunes Store
  Apple Store

 4. SDN Okuru dedi ki:

  balon. şişirip şişirip duruyorlar. ürünlerine bak kıytırık iki telefon
  acık şekilli laptop. bu.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye sizin olsun Apple bize verin desek biraz düşünürler…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  şu liste olması gereken şeyleri paragraf şeklinde veriyorsunuz ya, gerçekten göz yoruyor.. bir liste tarzında yazılım hazırlayın haberlerde liste varsa otomatik oradan çeksin böyle paragrafta liste okumak can sıkıyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bir işletme öğrencisi olarak yazıyı keyifle okudum ve gaza geldim en az 1 milyar dolarlık bir şirket kurmalıyım:P

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Lolipopcular neden iphone fakir insanlar sizi kalite derseniz apple den şaşmayın ama pilastik olsun diyorsaniz gidin lolipop alin

 9. SDN Okuru dedi ki:

  zaten dünyanın artık ülkelerce değil şirketlerce yönetildiğini ispatlarcasına bir haber olmuş ..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  çek kabul ediyorlar mı?

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Demet Akalının star olduğu bir dünyada normal.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonları çirkin.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Ferdi kime verdiğini açıklasın artık

 14. SDN Okuru dedi ki:

  sdndeki en iyi yazar ferhat abi bence

 15. SDN Okuru dedi ki:

  türk parasına çevirdim 1 buçuk kentilyon yapıyor elim ayağım titredi ya

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Evet, Apple’ı sadece telefon sanan , ne yazdığını bilmeyen, “Cahil çok, alan çok ” diyen cahilde çok gerçekten.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Apple bu rakamlarla sadece algı üretiyor. Toplayın satılan tüm iponları bakalım bu rakam çıkıyor mu? Çıkmaz imkanı yok, kaç tane apple store kapandı satış olmadığı için dünyada. Apple kan kaybetmeye devam ediyor kimse bunun farkında değil. Para ile algı yönetimi yapıyorlar koskoca türkiye kadar parası mı var bu açların yani. Bırakın ya allasen.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  İphone güzel tel ama keriz değilim. İPod aldım işimi görüyor. Android desen köyün delisi işte. Windows Phone 8 iyi ama traktör gibi ilerliyor, blackberry desen güzel işletim sistemi uygulama çok az. İPod al ucuz yollu Windows tel al kelle rahatlasın işte..

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Tamamen gösteriş tüketimi odaklı pazarlama stratejisi ile az bile kazanmış…

 20. SDN Okuru dedi ki:

  hiçbir başarı tesadüf değildir. hele ki sürekli gelen rekor-başarı hiç değildir.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  cahil cok alan cok napsinlar

 22. SDN Okuru dedi ki:

  akıl alır şey değil ben bska birsey diyemiyrom

 23. What The Hell dedi ki:

  Sadece iPhone satýþlarýndan bu deðere ulaþtýðýný sananlar var.

 24. What The Hell dedi ki:

  Daha geçen bi konuda demiþtim 686 milyardý o zaman sürekli artýyor efennim durduramýyoruz. Apple batýyor ama teknoloji cahillerine kalýrsa

  Neyse þaka bi yana uzmanlar bir trilyonu görür diyorlar bu hýzla giderse hadi bakalým. Ayrýca Tim Cook’u da tebrik etmek lazým. Apple’ý iyi yönetti Steve öldüðünden beri 2 katýna çýktý deðeri. Gerçi kim gelse önlenemez bir yükseliþ olucaktý.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  abi simdi samsungçular yada google ciler yorum yazacak ya full anlamıyorum marka değerlererini insan artık işine yarayanı değil sayılara veya markaya bakıyor ya bu iş ileride düzelir yada

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Mesut Çevik ve saz ekibine saygılarla

" Apple = 700 Milyar Dolar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple = 700 Milyar Dolar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple = 700 Milyar Dolar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "