Okunma

Apple artırılmış gerçekliğe odaklandı


03 Kasım 2016 Perşembe 07:30
Apple artırılmış gerçekliğe odaklandı

KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo, Apple tarafından otomobil projesinin neden rafa kaldırıldığı konusunda önemli bir rapora imza attı. Peki, Project Titan neden devam ettirilmedi?

Apple artırılmış gerçeklik için çalışıyor

Kuo’ya göre, Apple’ın uzun zamandır iddiaları dönen otomobil projesinin durdurulmasının ardında, artırılmış gerçeklik teknolojisine odaklanma isteği yatıyor. Şirketin otonom sürüş sistemi tabanlı bir yazılım geliştirme amacına yöneldiği ve bu sistemin artırılmış gerçeklik desteği ile birlikte, yenilikçi bir kullanıcı deneyimi sunacağı iddia ediliyor.

İnsan ve makine arayüzleri anlamında büyük başarılara imza attığı vurgulanan Apple’ın, bu alanda da kendini kanıtlayabileceği düşünülüyor. Örnek olaraksa; Mac için fare, iPod için tekerlek ve iPhone ile iPad’ler için çoklu dokunma çalışmaları birer kanıt olarak öne sürülüyor.

16-11/03/apar02.jpg

Apple CEO’su Tim Cook’un Temmuz ayından bu yana artırılmış gerçeklik hakkında tüyolar vermesi ve şirketin bu alana büyük yatırımlar yapması da teknolojiye verilen önemin göstergeleri. Hatta şirketin hem artırılmış hem de sanal gerçeklik için araştırma ekipleri oluşturduğu ve prototip bir sanal gerçeklik başlığı hazırladığı da iddialardan.

Apple tarafından başarılı bir artırılmış gerçeklik geliştirilmesi durumunda, bu teknolojiyi iPhone ve iPad gibi ürünlerinde kullanarak rakiplerinin ciddi anlamda önüne geçebileceği, Apple Watch ve Apple TV için yeni kullanıcı deneyimleri sunabileceği ve otonom sürüş sistemleri gibi yeni iş alanlarına girebileceği düşünülüyor.

Artırılmış gerçeklik öne çıkacak

Apple’ın artırılmış gerçeklik alanında 1-2 yıl içinde önemli sonuçlar elde edebileceği bekleniliyor. Bu pazarın ciddi anlamda yükselmesinin ise 2018 yılında gerçekleşebileceği ve sanal gerçekliğin yerine geçebileceği ön görülmekte. 2018 yılı için sanal ve artırılmış gerçekliğin toplamda 40-50 milyar dolar, 2020’de ise 150 milyar dolarlık büyüme göstereceği de Kuo’nun tahminleri arasında.

:: Size göre, Apple artırılmış gerçeklik teknolojisi ile neler başarabilir?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Apple artırılmış gerçekliğe odaklandı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Acele etmesin ya hani kimde var ki bu teknoloji

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Önce telefonların çerçevelerini küçülterek başlasın

" Apple artırılmış gerçekliğe odaklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple artırılmış gerçekliğe odaklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple artırılmış gerçekliğe odaklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "