Apple bulut tabanlı oyun pazarına mı girecek?


24 Mart 2019 Pazar 20:30
Apple bulut tabanlı oyun pazarına mı girecek?

Bugün ortaya çıkan oyun abonelik sistemi sonrası şimdi de Apple, Google Stadia karşısına çıkacak bir platform arayışında gibi görünüyor. Bulut tabanlı oyun platformu için Microsoft Xcloud ve Google Stadia sonrası şimdi de sıra Apple’da mı?

Analistler, 2021 yılında 174 Milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olacak olan oyun pazarı için Apple’ın da uzun süredir çalışma yaptığını iddia ediyordu. Bugün ortaya çıkan oyun abonelik sisteminin de bu yolda atılan ilk adım olduğu iddialar arasında.

Bulut tabanlı oyun platformu yarın mı açıklanacak?

Apple’ın yarın yeni servislerinin tanıtması bekleniyor. Bir Apple yetkilisi Business Insider‘a konu hakkında yaptığı açıklamada: “Apple‘ın geleceğine inanıyoruz. Anlık olarak bulut üzerinden oyun oynayabilmek, oyun dünyasının geleceği. Apple olarak da bunu yeni nesil bir büyüme fırsatı olarak görüyoruz.dedi.

Ancak burada Stadia ve Xcloud’dan farklı olarak sadece Apple cihazları arasında beraber oynanabilecek bir video oyun servisinden bahsetmek gerekiyor. Analistlere göre Google’ın Stadia hakkında yaptığı bu sürpriz tanıtımın sebebi de Apple’ın ve Microsoft’un daha önce davranma ihtimali.

Yarın yani 25 Mart’ta yapılacak olan açıklamada platform tanıtılmasa bile, Ekim ayında yapılacak yeni  iPhone tanıtımlarında bu yeni servise dair büyük bir tanıtım bekleyebiliriz.

bulut tabanli oyun, google stadia, xcloud

Ancak akıllı telefonlardan takılmadan bulut tabanlı oyun oynayabilmek için 5G‘nin yaygınlaşması gerekiyor. ABD ve Avrupa‘da ise 2020 ortasına doğru 5G altyapısı tam anlamıyla oturacak gibi görünüyor. Ülkemizde de beklentiler aynı tarihlerde 5G altyapısının kurulacağı yönünde.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Bulut tabanlı oyun platformları gerçekten de oyun piyasasında kökten bir değişime neden olabilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Apple bulut tabanlı oyun pazarına mı girecek?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Google yaptı diye yapılmaz, ya da farklı bir firma yaptı diye aa hadi biz de yapalım olmaz. Bu işe ar-ge gerekir düşünmek gerekir. Apple’ın bu düşüncesi yıllardır vardı. Google’dan ses seda yoktu, Google önce tanıttı. Bütün firmalar birbiri ile anlaşmalı birbirlerinden gün-be-gün haberleri var bunu unutmayın. Kimse pazarda tek olmak da istemiyor.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Eğer Apple da Google ile aynı geliştiriciler ile çalışmazsa içerik yönünden zayıf kalır.
  Ama Google kontratlarını yapmıştır.
  Yani bu işin sonu herkes Google ile çalışacak yada Google a karşı birçok marka iş birliği yapacak.

" Apple bulut tabanlı oyun pazarına mı girecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple bulut tabanlı oyun pazarına mı girecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple bulut tabanlı oyun pazarına mı girecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 2. 2 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 3. 3 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 4. 4 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 5. 5 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 6. 6 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 7. 7 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 8. 8 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 9. 9 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 10. 10 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!