Apple Car motoru, Tesla’ya göz kırpacak


21 Nisan 2020 Salı 18:15
Apple Car motoru, Tesla’ya göz kırpacak

Uzun zamandır akıllı araba üzerinde çalışan Apple, konuyla ilgili henüz resmi açıklama yapmadı. Ancak şirket tarafından alınan sayısız patent, Apple Car isimli bir aracın geleceğini doğruluyor. Son gelen sızıntılara göre, Apple Car motoru Tesla’ya göz kırpacak. Aracın motor kısmında Tesla’dan ilham alan Apple, motor için bir patent almış durumda.

Aracın henüz büyük oranda geliştirme aşamasında olduğunu da belirtelim.

Apple Car motoru Tesla’dan ilham alıyor

Apple, Tesla’nın kullandığı temel mühendislik ve motor tasarım prensiplerini uygulayarak Apple Car motoru için üç fazlı bir AC endüksiyon üzerinde çalışıyor. 10,630,127 numaralı patente göre, bar yara statorlu ve uç dönüşlü soğutmalı elektrik motoru üzerinde çalışıldığı ortaya çıktı.

Alınan patent, özellikle otomobiller için olası birkaç elektrik motor sisteminden sadece biri olan AC endüksiyon motorunu detaylandırıyor. Ancak bu teknoloji, Tesla’nın yaptığı sincap kafesli motor teknolojisini kullanıyor. Apple Car motoru, birçok nedenden dolayı Tesla motorlarından ilham almış olabilir. Asenkron motorlar ile birlikte voltaj / frekans oranı kontrol edildiğinde yüksek bir başlangıç ​​torku üretilebilir, daha ucuzdur ve engebeli arazide de daha verimlidir. Ayrıca bu motorlar, ortalamaya göre daha uzun ömürlüdür ve daha az bakım gerektirir.

Buna karşılık, Ford ve Nissan‘ın hibrid araçları sabit mıknatıslı senkron motorlar kullanıyor. Bu motorlar, Tesla’nın kullandığı asenkron motorlara kıyasla daha verimli olmasına rağmen çok daha maliyetlidir. Üstelik bakım ihtiyaçları daha fazladır. Mıknatıslı yapının yıpranma eğilimi de yüksek olduğu için, zaman içerisinde değiştirilmeleri gerekir.

Üç fazlı bir AC endüksiyon motoru, düzgün kontrol edilebilirse verimlilik oranı yüzde 90 seviyelerine kadar çıkarılabilir. Ancak esas problem, bu kontrolün oldukça karmaşık olmasıdır. Apple Car motoru patentinde ise, motordan ısıyı dağıtmak için eşleştirilmiş motor teknolojisine odaklanılmış.

Patent açıklamasına görse sistem, “soğutma yapısı, son dış halka yüzeyinin veya alt dış halka yüzeyinin en az bir tanesi, uç dönüş halkasından ısı almak için termal olarak iletken bir ilişkiye sahiptir” şeklinde belirtilmiş.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Apple Car motoru, Tesla’ya göz kırpacak”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple tesladan ilham alıyor, çalmıyor

" Apple Car motoru, Tesla’ya göz kırpacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Car motoru, Tesla’ya göz kırpacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Car motoru, Tesla’ya göz kırpacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 2. 2 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 3. 3 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 4. 4 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 5. 5 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 6. 6 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 7. 7 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 8. 8 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 9. 9 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 10. 10 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!