Okunma

Çin, Apple’a casus mu soktu?


04 Ekim 2018 Perşembe 14:30
Çin, Apple’a casus mu soktu?

Apple, bir süredir iddia edilen Çin’in casus çiplerinin varlığı konusunda açıklama yaptı. Yapılan açıklamayla Apple casus çipler konusunda bir bulguya rastlanmadığını bildirdi.

Apple’ın kendi bulut sunucularında Çin tarafından uzaktan kontrol edilen çipler olduğu iddia ediliyordu. Bloomberg’in iddiasına göre Amazon ve Apple, Super Micro sisteminin içinde Çin’in casusluk amacıyla kullandığı çipler tespit etmişti. Bu çiplerin 2015 yılında kullanılan sunucu anakartlarında olduğu ifade ediliyordu.

Apple ise bu iddiayı kuvvetli bir şekilde reddederek sadece Bloomberg’e değil, birçok basın kuruluşuna yazılı açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada Bloomberg muhabirlerinin yanıldığını ya da yanlış bilgilendirildiğini, bu iddiaların kesinlikle asılsız olduğunun altı çizildi.

Apple casus çipler iddiasına açıklık getirdi

Apple Supermicro ile ilişkisini 2016 yılında sonlandırmıştı. CNBC’ye yapılan açıklamada geçmişte sadece bir sunucudaki sürücüye virüs bulaştığını, bunun bilinçli bir saldırı olmadığını düşündükleri ifade edildi. Bu “kazayla bulaşma” haberi geçen sene The Information üzerinde yer almıştı.

Apple casus çipler

Bloomberg, konuyla ilgili haberinde Apple’ın 2015 Mayıs ayında casusluk amacıyla kullanılan çipleri bulduğunu ve durumu FBI’a haber verdiğini iddia etti. Yaşanan bu durumun ardından Amazon da aynı şikayetle yetkililere haber verdi. Super Micro donanımına Çin hükümeti tarafından Amerika’daki şirketleri ve kullanıcıları gözetlemek amacıyla bu çiplerin yerleştirildiğinin altı çizildi.

Yıllardır bu konuyla ilgili gizli bir soruşturmanın yürütüldüğü ise ayrı bir iddia olarak ifade ediliyor.

Apple, yaptığı açıklamada bu durumu yalanlamanın yanında daha önce tek bir sürücüde kasıtlı olduğu düşünülmeyen bir bulaşma durumundan Çin’in bilinçli bir casusluk faaliyeti yürüttüğünün çıkarılmayacağının altını çizme ihtiyacı hissetti.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Çin, Apple’a casus mu soktu?”

 1. deadlift-cat dedi ki:

  asıl Apple Çin hükümet binalarına ve tesislerine casus soktu…

 2. I8 dedi ki:

  millet bir yerden para koparmak icin olmayan seyleri one suruyor Baska bisi degil yazik yani bole yapanlara

  1. deadlift-cat dedi ki:

   gerçekleri niye inkar ediyorsun? nsa çaycısı mısın?

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence asıl casus iPhone’larda! Sadece bir fikir…

" Çin, Apple’a casus mu soktu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin, Apple’a casus mu soktu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin, Apple’a casus mu soktu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "