Apple, Çin üretimini dağıtmayı planlıyor


19 Haziran 2019 Çarşamba 15:05
Apple, Çin üretimini dağıtmayı planlıyor

ABD ile Çin arasındaki gergin ilişkiler devam ederken, büyük teknolojik şirketleri de bu gerilimden ister istemez etkileniyor. ABD tarafından alınan beklenmedik kararlar birçok teknoloji şirketini yeni çözüm arayışlarına doğru itiyor. Bu şirketlerden biri de Apple. Apple Çin üretimi ile ilgili yeni kararlar alma aşamasında.

Apple Çin üretimi için yeni karar arayışında

Apple uzun yıllardır Çin’de üretim yapıyor ve bu konu hakkında yakın zamana kadar birçok haber çıktı. ABD’nin Çin ile olan ilişkilerindeki gerginlik, devasa teknoloji şirketleri ile beraber Apple’ı da düşündürmeye başladı. Apple, yakın zamanda ortaya çıkacak kararlara karşı tedbirli olmak için kolları sıvadı. Şirketin şimdilerde üretim merkezlerini dağıtmak için çalışmalara başladığı kulislerde konuşulmaya başlandı.

Yeni gelen haberler ile beraber, Apple’ın Çin’de bulunan tedarikçiler ile konuştuğu ortaya çıktı. Apple, Çin’de bulunan üretimin yaklaşık yüzde 30’unu Çin’in dışına çıkarmak istiyor. Son günlerde konuşulan en büyük sorunlardan birisi ise ABD ve Çin gibi iki büyük ülkenin birbirlerine karşı uygulamaya başlayacağı ek vergiler. Apple, her ne kadar bununla ilgili de bazı tedbirler alıyor olsa da üretim merkezini dağıtmanın tamamen bu ek vergilerle alakalı olmadığını iddia ediyor.

Apple, risk almaktan kaçınıyor

Çin, Apple için çok önemli bir ülke ve burada halihazırda Foxconn gibi büyük firmalar ile çalışmaya devam ediyor. Asıl sorun, ileride yaşanabilecek ABD-Çin gerilimlerinde Çin’deki üretimin Apple’ı etkileyebilecek kadar büyük olması. Apple, Çin’deki üretimi azaltarak bu gerilim ile oluşabilecek herhangi bir zararı azaltmayı planlıyor.

Apple, üretim için Çin’e olan bağlılığını ancak 4 yıl gibi bir sürede dağıtarak, Çin’e olan bağımlılığı kendisini etkilemeden azaltabilir. Aslında son dönemlere bakıldığı zaman iPhone üretimlerinin Brezilya ve Hindistan’da gerçekleşmeye başladığını görüyoruz. Anlaşılan Çin’e olan üretim bağlılığını azaltma düşüncesi uzun zamandır var ve şu anda daha da ciddileşiyor.

Apple’ın bu konudaki gelecekte atacağı adımlar ve yapacağı planlar şimdilik sır gibi saklanıyor.
yazarFurkan Karaca

Henüz yolun başında olan Furkan, çok çalışıyor ve bayağı bir eğleniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Apple, Çin üretimini dağıtmayı planlıyor”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Amerika bizi kıskanırken batışta asıl mesela patates domates varlık kuyruğuna girenleri bile kıskanıyor eğitim sistemimizi kıskanıyor eeeeeeey amerika sen kimsin yahu

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Zaten pahaya satiyor cin disinda uretirse artik kaca satar allah bilir banane ben xiaomiciyim beyinden fakir paradan bollar dusunsun

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türkiye’ye getirsin zaten işsizlik olmuş %30 askerî maaşa Çalıştırsin yapacak bir şey yok

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Apel gzl ayfon gzl elma gzl armut gzl

 5. Anonim dedi ki:

  Foxconn yıllardır Apple üretimi için yatırım ve geliştirme yapıyor. Bu yüzden ortaya çıkan ürünler çok kaliteli. Şu an için bu deneyimin ve ar-ge çalışmasının başka bir fabrikada veya ülkede olabileceğini sanmıyorum. Şu an Apple’ın vereceği karar çok önemli, Foxconn’un Çin fabrikaları dışında bir üretim aynı zamanda kaliteninde düşmesi anlamına gelecektir çünkü.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Kalite zaten düşük her gün bir başka sorun baş veriyor iPhonelarda

" Apple, Çin üretimini dağıtmayı planlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, Çin üretimini dağıtmayı planlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, Çin üretimini dağıtmayı planlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "